ویکی‌پدیا:نویسه‌گردانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

این صفحه راهنمایی است برای قواعد نویسه‌گردانی به فارسی؛ یعنی برگرداندن واژه‌هایی مانند نام‌های جای‌ها و کسان از الفبایی دیگر به الفبای فارسی.

معمول‌ترین شیوهٔ نگارش وام‌واژه را (در کتب، نشریات و اینترنت) درنظر داشته باشید. این شکل نگارش مهمترین شکل است، زیرا مردم آن را در متن‌ها و جستجوهایشان بکار می‌برند. شیوه‌های مهجورتر نگارش را می‌توانید بعنوان صفحهٔ تغییرمسیر استفاده کنید. مثلاً می‌توان صفحهٔ تغییرمسیر داشت به شکل دونالد کنوث که به دونالد کنوت اشاره می‌کند.

اما برای واژه‌هایی که برگردان معمول خاصی در فارسی ندارند: نخست باید آواهای واژه را شناسایی کنید (به IPA)، که این کار را می‌توانید با راهنمایی‌های موجود در مقاله‌های مربوطه به آواشناسی و نویسه‌گردانی هر زبان که پایین‌تر فهرست خواهد شد انجام دهید. همچنین تلفظ خیلی از اسم‌های خاص به IPA را می‌توانید مستقیماً از وب‌گاه‌ها بیابید.[۱] درنهایت با مراجعه به صفحهٔ راهنمای ویکی‌پدیا:IPA می‌توانید نویسه‌گردانی را از IPA به الفبای فارسی انجام دهید. برخی آواها را می‌توان به حرف‌های مختلفی در الفبای فارسی تبدیل کرد و این که کدام حرف انتخاب شود بستگی به این دارد که آوانگاری را از چه زبانی انجام می‌دهیم، توضیحات بیشتر در همان راهنما ذکر شده است.

نویسه‌گردانی پین‌یین به فارسی[ویرایش]

پین‌یین شیوه‌ای ابدایی و رایج برای آوانویسی واژگان چینی به خط لاتین است.

فارسی پیین‌یین
آ a
آی ai
اَن an
آنگ ang
آئو ao
ب b
تس c
چ ch
ت d
ـــِ/ اِ e،ê
اِی ei
اِن en
اِنگ eng
آر er
ف f
ک g
خ h
ای i
یا ia
ین ian
یانگ iang
یائو iao
ین in
‍ینگ ing
ی‍ُ/ یو io
ینگ iong
یو iu
ی‍ِ ie
ج j
ک k
ل l
م m
ن n
ــُ/اُ o
ونگ ong
او ou
پ p
چ q
ر/ژ r
س s
ش sh
ت t
‍ او/‍و ü،u
وا ua
وای uai
وَن/ ین uan
وانگ uang
یوئه ue, üe
وی ui
ون/یون un
وُ/وو uo, o
و w
ش x
ی y
تس z
ج zh

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. مثلاً ویکی‌واژه، یا مقاله‌های ویکی‌پدیاهای زبان‌های دیگر.

فهرست صفحه‌های مربوط به آواشناسی زبان‌ها