ویکی‌پدیا:دانلود پایگاه‌داده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تمام محتویات متنیِ ویکی‌پدیا تحت مجوز کریتیو کامنز هستند و برای همین ویکی‌پدیا را می‌توان به‌صورت آفلاین آزادانه تحت این مجوز دانلود/بارگیری یا توزیع نمود. راه‌های مختلفی برای دانلود/بارگیری ویکی‌پدیا وجود دارد که در این صفحه شرح داده خواهد شد.

کیویکس

کیویکس نرم‌افزاری است که برای خواندن اطلاعات درون اینترنت به‌صورت آفلاین از آن استفاده می‌شود. از این نرم‌افزار بطورویژه برای خواندن ویکی‌پدیا بدون اتصال به اینترنت استفاده می‌شود، اما این قابلیت را نیز دارد که با آن بتوان هر گونه صفحهٔ HTML در اینترنت را خواند. کیویکس از قالب ZIM (که در آن اطلاعات به‌صورت کاملاً فشرده هستند) برای نشان دادن محتویات ویکی‌پدیا استفاده می‌کند.

برای استفاده از ویکی‌پدیای آفلاین نرم‌افزار کیویکس (براساس سیستم عامل رایانه یا گوشی همراه خود) را نصب و دانشنامهٔ ویکی‌پدیا را از درون نرم‌افزار، یا به شکل مستقل با فرمت ZIM (لینک‌های سمت چپ صفحه) دانلود/بارگیری کرده و در نرم‌افزار کیویکس استفاده نمایید.

نسخهٔ پشتیبان

بنیاد ویکی‌مدیا هر هفته یک نسخهٔ پشتیبان از ویکی‌پدیا و دیگر پروژه‌های خواهر تهیه می‌کند. برای دانلود/بارگیری آنها می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید. بکاپ ها همین شکل داخل تارنما آرشیو اینترنت قابل بارگیری است.

جستارهای وابسته

پیوند به بیرون

نرم افزار مدیاویکی