ویکی‌پدیا:بازبینی مقاله‌های برگزیده/گوگل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گوگل[ویرایش]

از برگزیدگی خارج شد

مقاله حتی شرط‌های شمول (از شرایط خوبیدگی) را هم برآورده نمی‌کند. به خدمات رایانش ابری گوگل تقریباً هیچ اشاره‌ای نشده، از گوگل درایو که یکی از محصولات اصلی گوگل است اسم برده نشده، و اساساً مقاله در همان ۲۰۱۱ که با رأی‌گیری و بدون بررسی مبسوط برگزیده شده بود، گیر کرده‌است. مقاله از برگزیدگی در آمد و خوب هم نماند. — حجت/بحث ‏۱۸ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۱۷:۰۹ (UTC)

بحث زیر بسته شده است. لطفاً آن را تغییر ندهید. ادامهٔ دیدگاه‌ها باید در صفحهٔ بحث مناسب ثبت شوند. نباید ویرایش دیگری در این ریسه انجام شود.

این مقاله در سال ۲۰۱۱ برگزیده شده و از آن موقع تغییرات زیادی نداشته است.[۱] با توجه به تحولات زیاد موضوع مقاله به نظر می رسد که دیگر از جامعیت برخوردار نیست و یک مقایسه اجمالی با مقاله ویکی انگلیسی هم موید آن است. علاوه بر آن مواردی دیگر هم به شرح ذیل است:

  • خطاهایی در الگوهای یادکرد و پانویس ها که برخی از آن در صفحه بحث مقاله ذکر شده است.
  • وجود پیوندهای قرمز در لید مقاله.
  • عدم تبعیت از شیوه نامه نظیر پیوند به مراجع در لید.
  • اطلاعات کم درباره شرکت آلفابت.
  • بخش نقدها که در ویکی انگلیسی هست، در اینجا نیست.
  • از پروژه ها و طرح های گوگل پس از سال 2011 تقریبا اطلاعاتی ارائه نشده است.
  • منابع نیاز است مجددا وارسی شود و به جای این همه مقاله برخط به کتاب های معتبری که راجع به گوگل نوشته شده است، ارجاع شود.

کاربرانی که در برگزیدگی مقاله مشارکت کرده اند بخصوص جناب @Mehran لطفا در حفظ برگزیدگی مقاله کوشا باشید.سید (بحث) ‏۶ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۲:۰۰ (UTC)

با درود و سپاس بابت بررسی مقاله. در رابطه با خطاهای یادکرد، فکر می‌کنم تغییرات درون الگوهای یادکرد باعث ایجاد این خطاها شده و احتمالاً جناب حجت بتوانند با رباتشات آنها را تصحیح کنند. بقیه موارد را به مرور زمان اصلاح خواهم کرد. ● مهران گفتگو ‏۱۷ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۲۳ (UTC)
@Mehran و Sa.vakilian: من یادکردها را تصحیح می‌کنم (ربات لازم نیست، دستی و با کمک عبارات باقاعده شدنی است). منتها مقاله از نظر محتوا خیلی ناقص است و برای برگزیده ماندن نیاز به بازنویسی اساسی دارد. — حجت/بحث ‏۱۷ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۴۲ (UTC)
@Mehran و Sa.vakilian: بیشتر موارد حل شد. حدود ده، دوازده تا مانده که خودتان باید بتوانید به صورت دستی حل کنید. — حجت/بحث ‏۱۷ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۲۹ (UTC)
@Huji: سپاس فراوان ● مهران گفتگو ‏۱۸ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۱۳ (UTC)

@Mehran و Huji: سلام پیشرفت مقاله در چه حاله؟ به نظر می رسد که الگو و منابع اصلاح شده و تاریخچه توسعه یافته است. اما هنوز برخی مشکلات وجود دارد.

  1. پارگراف آخر لید خلط مبحث شرکت با سرویس گوگل است و در داخل مقاله هم برخی موضوعات بخصوص رابطه گوگل با ایران بیشتر به سرویس گوگل مربوط است نه شرکت آن. جای اینها قاعدتا در جستجوگر گوگل است.
  2. برخی پارگراف ها هنوز منبع ندارد.
  3. در مقاله انگلیسی مطالبی در بخش « Corporate affairs» و «Criticism and controversy» هست که ظاهرا معادلش در ویکی فارسی نیست.--سید (بحث) ‏۱۴ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۲۶ (UTC)
@Sa.vakilian: درود و سپاس بابت بررسی مجدد، این مقاله احتیاج به یک بازنویسی کامل دارد، در این چند سال کاربران زیادی جسته گریخته به آن مطلب افزوده‌اند که باید همه آنها را بررسی کنم. من مطالب بخش تاریخچه را تا حد زیادی پیش برده‌ام، اما به وقت بیشتری برای بازسازی مقاله احتیاج دارم، در حال حاضر درگیر کاراهای بنیاد هم هستم و احتمالا برای تکمیل مقاله به چند ماه زمان احتیاج داشته باشم. مقاله هم بهتر است تا آن زمان به صفحه اصلی نرود. اگر از بابت زمان مشکلی نباشد، زمانی که آن را تکمیل کردم حتما هر دو گرامی را مطلع خواهم کرد. دوستدار ● مهران گفتگو ‏۱۴ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۰۴ (UTC)

@Mehran و Huji: اوضاع این مقاله چطور است؟ در خصوص گوگل مطالب و کتاب های زیادی منتشر شده و به نظرم برگزیده ماندنش در گرو بررسی آن منابع است. اما شاید بتوانیم در حد خوب نگه داریم.--سید (بحث) ‏۱۸ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۲۵ (UTC)

@Sa.vakilian: با درود، واقعیت اینکه آخر هر هفته برنامه رسیدگی به مقاله را دارم، اما اخیرا به شدت مشغله کاری دارم و آخر هفته‌هایم هم به نوعی دیگر مشغول می‌شود. من بخش تاریخچه را به کل بازنویسی کردم و منابع زیادی به آن اضافه کردم و همه منابع در آن بخش را هم بازبینی کردم. بخش زیرمجموعه‌ها هم تقریبا تکمیل است. اگر تا سال نوی میلادی به بنده مهلت دهید احتمالا بتوانم از تعطیلات پیش‌رو برای تکمیل مقاله استفاده کنم (می‌گویم احتمالا که مرتکب بدقولی نشوم). اگر نه هم که می‌توان آن را به درجه پایین‌تر تقلیل داد. دوستدار ● مهران گفتگو ‏۱۸ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۱۹ (UTC)
اگر مشکل فقط وقت است، من مشکلی با صبر کردن ندارم.--سید (بحث) ‏۱۹ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۵۸ (UTC)

@Mehran: اصلاح مقاله در چه حال است؟--سید (بحث) ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۵:۴۹ (UTC)

@Sa.vakilian: درود سید جان، همچنان در حال اصلاح و گسترش آن هستم. مشارکت‌هایم در ویکی‌پدیا را اگر بنگرید فقط در مقاله گوگل است! اما برای اینکه با بدقولی‌هایم شرمنده شما نشوم، اجازه دهید زمانی که آن را به پایان رساندم شما را پینگ کنم. دوستدار ● مهران گفتگو ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۲۲:۰۹ (UTC)

@Sa.vakilian: متاسفانه مجبورم از ادامه مشارکت در مقاله انصراف دهم (اگرچه مشارکت پیشینم نیز به شدت کند بود). مشغله‌های فعلی اجازه و فرصت ویرایش به ویکی‌پدیا را به بنده نمی‌دهد. مطالب مقاله را به حز بخش‌های «درآمد» و «رابطه گوگل در ایران» بازنویسی کردم، سایر بخش‌ها به جز این دو بخش (و همچنین لید) تقریبا به‌روز هستند. اگر کسی بتواند در فرصتی دیگر مطالب باقی‌مانده را بازبینی کند یا مطالب لازم را به مقاله بیفزاید بسیار عالی خواهد شد. در هر صورت، اگر لازم دیدید لطفا مقاله را از برگزیدگی خارج فرمایید. با آرزوی پایداری ● مهران گفتگو ‏۱۷ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۸:۴۲ (UTC)

@Huji: اگر صلاح می دانید با توجه به توضیحات مهران مقاله یک درجه تنزل یابد.--سید (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۹:۴۰ (UTC)

@Sa.vakilian: راستش مطمئن نیستم که حتی شرط شمول برای خوبیدگی را هم احراز کند و شاید لازم باشد که دو درجه تنزل یابد. شما چرا فکر می‌کنید یک درجه کافی است؟ — حجت/بحث ‏۱۷ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۱۲:۴۸ (UTC)
@Huji: خیر بررسی نکردم و بر اساس توضیحات مهران گفتم. شما اگر فرصت دارید زحمت بررسی را تقبل کنید. تشکر--سید (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۵:۲۶ (UTC)

بحث بسته شده است. لطفاً آن را تغییر ندهید. ادامهٔ دیدگاه‌ها باید در صفحهٔ بحث مناسب ثبت شوند. نباید ویرایش دیگری در این ریسه انجام شود.