ویکی‌پدیا:اطلاعات شخص

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اطلاعات شخص یک مجموعه فراداده است که تنها باید به مقاله‌های زندگی‌نامه اضافه شود. اطلاعات شخص شامل مجموعه‌ای استاندارد شده از اطلاعات پایه‌ای مربوط به آن شخص است مانند: نام، توضیخی کوتاه، روزهای تولد و مرگ، و مکان تولد و مرگ. این الگو برخلاف رسم معمول ویکی‌پدیا می‌تواند به صورت خودکار به کمک ابزارهای فهرست نویسی از مقاله گرفته و پردازش شود تا بتوان از آن برای کارهای گوناگون مانند بالا بردن توانایی گزینهٔ جستجوی پیشرفته در ویکی‌پدیا، بررسی‌های آماری، فهرست بندی‌های خودکار و تهیهٔ فهرست تاریخ‌های تولد، بهره جست.

اضافه کردن این الگو،

در ظاهر مقاله هیچ تغییری ایجاد نمی‌کند، چون این اطلاعات اصلاً قرار نیست که توسط افراد (انسان) خوانده شود بلکه توسط ربات‌ها خوانده می‌شود و از ظاهر صفحه پنهان می‌ماند مگر اینکه در کد آن تغییری ایجاد شود تا در صفحه‌ها نیز دیده شود.

در ویکی‌پدیای انگلیسی تا تاریخ ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۱ به بیش از ۸۰۲٬۰۰۰ مقاله، الگوی اطلاعات شخص به زبان انگلیسی اضافه شده‌است. (همچنین تا مه ۲۰۱۱ ویکی‌پدیای آلمانی بیش از ۳۸۳٬۰۰۰ مقاله دارای این الگو به زبان آلمانی شدند)

هدف[ویرایش]

به غیر از الگوی نوشتاری (زادهٔ… درگذشتهٔ…) که در آغاز مقاله‌های زندگی‌نامه وجود دارد هیچ الگوی مشترک دیگری نیست و به همین دلیل گرفتن خودکار اطلاعات مفید مقاله‌های زندگی‌نامه بسیار دشوار است. از سوی دیگر چون معمولاً عنوان مقاله‌های زندگی‌نامه با نام فرد (اسم کوچک) شروع می‌شود و نه نام خانوادگی او، مرتب کردن این مقاله‌ها از نظر الفبایی اغلب با مشکل روبرو بوده‌است. با اضافه کردن الگوی اطلاعات شخص می‌توان امکان هر گونه کدنویسی را فراهم کنیم و به محتوای ویکی‌پدیا سریع تر کمک کنیم.such as Wikipedia CD-ROMs, custom search applications, etc. Hopefully, this will be the first of many steps towards enriching Wikipedia with semantic content.

کاربرد[ویرایش]

نمایش اطلاعات شخص[ویرایش]

عکس گرفته شده از شکل آشکار الگوی اطلاعات شخص در صفحهٔ کاربر en:Mohandas Karamchand Gandhi.

تنظیمات پیش فرض این الگو بر پنهان بودن از ظاهر مقاله‌است. برای اینکه این الگو در صفحه آشکار شود چند راه وجود دارد:

  • می‌توانید این جاوا اسکریپت را در en:Special:Mypage/skin.js نصب کنید، پس از نصب یک دکمه در بالای تمام صفحه‌های شما دیده خواهد شد، با فشار دادن این دکمه جعبهٔ اطلاعات شخص پنهان یا آشکار می‌گردد.
  • می‌توانید صفحهٔ user stylesheet خود را به ترتیبی که در زیر آورده شده، ویرایش کنید. با این کار در صفحه‌های شما جعبهٔ اطلاعات شخص همواره آشکار خواهد ماند.
  • می‌توانید هر دو کار را با هم انجام دهید چون هیچ اشکالی در یک دیگر وارد نمی‌کنند همچنین کد جاوایی که بالا گفته شد دارای توانایی‌های ویرایشی اطلاعات شخص نیز هست و داشتن آن می‌تواند مفید باشد.

برای اینکه اطلاعات شخص در صفحهٔ نمایش شما دیده شود نخست باید وارد سامانه شده باشید. سپس صفحه‌ای را در en:Special:Mypage/skin.css ویرایش (یا ایجاد) کنید و خط‌های زیر را به آن اضافه کنید:

table.persondata {display:table!important;}

یا اگر از مایکروسافت اینترنت اکسپلورر ۷ یا نسخهٔ جدیدتر استفاده می‌کنید:

table.persondata {display:block!important;}

نکته: پس از ذخیرهٔ CSS باید مرورگر خود را خالی کنید تا بتوانید تغییرات را ببینید: برای موزیلا/فایرفاکس (ویندوز): Ctrl-Shift-R، برای موزیلا/فایرفاکس/کامینو (مک): Cmd-Shift-R، برای اینترنت اکسپلورر (ویندوز) Ctrl-F۵، برای اپرا (تمام نسخه‌ها) F۵، برای Safari (مک): Cmd-R، برای Konqueror (لینوکس): Ctrl-R. برخی کاربرهای فایرفاکس (لینوکس) گزارش داده‌اند که باید کد هر دو خط در monobook.css آن‌ها باشد.