ونوستیانو کارآنسا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ونوستیانو کارآنسا
Venustiano Carranza de la Garza, portrait.jpg
پرتره ونوستیانو کارآنسا
سی و هفتمین رئیس‌جمهور مکزیک
دوره مسئولیت
۱۴ اوت ۱۹۱۴ – ۲۱ مه ۱۹۲۰
اطلاعات شخصی
زاده
ونوستیانو کارآنسا د لا گارسا

۲۹ دسامبر ۱۸۵۹
ایالت کواویلا،
درگذشته۲۱ مهٔ ۱۹۲۰ (۶۰ سال)
ایالت پوئبلا
ملیت مکزیک
همسر(ان)Virginia Salinas
پیشه، سیاستمدار
تخصصیکی از رهبران انقلاب مکزیک
دینکاتولیک رومی

ونوستیانو کارآنسا (اسپانیایی: Venustiano Carranza) نام کامل ونوستیانو کارآنسا د لا گارسا (اسپانیایی: Venustiano Carranza de la Garza) (زاده ۲۹ دسامبر ۱۸۵۹ – درگذشته ۲۱ مه ۱۹۲۰) یکی از رهبران انقلاب مکزیک بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

ونوستیانو در ایالت کواویلا در مکزیک به دنیا آمد. پدر او دامدار بود، تا اینکه در زمان جنگ اصلاحات مکزیک (۱۸۵۷–۱۸۶۱ میلادی)، که در آن او با پشتیبانی از لیبرالها علیه سرخپوستان جنگیدند. در زمان جنگ مکزیک با فرانسه پدر ونوستیانو به مقام سرهنگ رسید و همچنین، تماس اصلی بنیتو خوارس رئیس‌جمهور وقت مکزیک در ایالت کواویلا بود. به خاطر پدرش، ونوستیانو، بنیتو خوارس را به‌حد پرستش دوست داشت. ونوستیانو کارآنسا در زمان انقلاب مکزیک حامی مادرو و برنامه‌ریز و سازمان‌دهنده این انقلاب بود.

او فرماندار ایالت کواویلا و در نهایت پس از سرنگونی رژیم دیکتاتوری «ویکتوریانو اوارتا» (Victoriano Huerta) در سال ۱۹۱۴ میلادی رئیس‌جمهور مکزیک شد، در تابستان سال ۱۹۱۴ میلادی در دوران دولت او پیش‌نویس قانون اساسی فعلی مکزیک حاضر شد. او نزدیک به پایان دوره خود به عنوان رئیس‌جمهور مکزیک ۱۹۲۰ میلادی به دست تیمسارهای ارتش خود به خاطر این که اصرار داشت که جانشین او یک غیرنظامی باشد ترور شد.

منابع[ویرایش]