وصیتنامه اسپانیایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
وصیتنامهٔ اسپانیایی
SpanishTestament.jpg
نویسنده آرتور کستلر
برگرداننده سیروس سهامی
ناشر
ناشر فارسی: چاپخش
محل نشر انگلیس
تاریخ نشر ۱۹۳۷
تاریخ نشر فارسی: ۱۳۷۷
شابک۵-۰۸-۵۵۴۱-۹۶۴
موضوع جنگ داخلی اسپانیا
سبک خاطره‌نگاری
زبان انگلیسی

وصیتنامهٔ اسپانیایی (به انگلیسی: Spanish Testament) کتابی است از آرتور کستلر که در ۱۹۳۷ نوشته و منتشر شده است. او در این اثر وقایع جنگ داخلی اسپانیا در هنگام تصرف شهر مالاگا از سوی شورشیان سلطنت‌طلب (به رهبری فرانکو) و جریان بازداشت خود توسط آنان را شرح می‌دهد و از خاطرات و روزنوشت‌های خود در سلول انفرادی زندان شهر سویل می‌نویسد.

نسخه دیگری از این کتاب در سال ۱۹۴۲ با عنوان گفتگو با مرگ (به انگلیسی: Dialogue with Death) منتشر شده است.

خلاصه ماجرا[ویرایش]

آرتور کستلر به عنوان خبرنگار روزنامه انگلیسی نیوز کرونیکل در ۱۵ ژوئن ۱۹۳۷ به اسپانیا می‌رود. پنج روز پیش از آن لشکر کئیپو دو للانو حمله خود به مالاگا را آغاز کرده بود. ژنرال گونزالس کئیپو دو للانو از مخالفین سابق دربار و مقاله نویس روزنامه لیبرتا مادرید بوده که اکنون به کودتاگران پیوسته و در رأس لشکر دوم ارتش شورشی قرار داشت.

آرتور کستلر که در اسپانیا آرتورو خوانده می‌شد در ماه‌های قبل برای گزارش جنگ به پرتغال، اردوگاه فالانژیستها، مادرید و کاتالان سفر کرده‌بود و به‌تازگی کتابی را در مورد جنگ داخلی اسپانیا به زبان انگلیسی به چاپ رسانده بود. کستلر در این کتاب آشکارا از جمهوریخواهان جانبداری کرده و روی جلد کتاب تصاویری از افراد شکنجه شده توسط نظامیان فالانژ را قرار داده‌بود.

تأثیرگذاری[ویرایش]

تجربیات واقعی کوستلر در زندان فاشیست های اسپانیا که در این کتاب شرح داده‌است، مسلماً الهام بخش او در خلق شاهکار خود؛ رمان ظلمت در نیمروز و تجربیات شخصیت تخیلی روباشوف در سلول انفرادی استالینیست‌ها بوده است. کوستلر در ۱۹۴۲ با یک گردش ناگهانی به راست مهمترین اثر خود ظلمت در نیمروز را به چاپ رساند.

منابع[ویرایش]

  • آرتور کوستلر، وصیتنامه اسپانیایی، سیروس سهامی، چاپ اول ۱۳۷۷، انتشارات چاپخش، ۵-۰۸-۵۵۴۱-۹۶۴