ورپشت (تیران و کرون)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ورپشت (تیران و کرون)
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان تیران و کرون
بخش بخش مرکزی
دهستان ورپشت
مردم
جمعیت 4٬110 نفر

ورپشت (تیران و کرون)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان تیران و کرون در استان اصفهان ایران است.

درباره ورپشت[ویرایش]

اگر شب هنگام از شهر نجف آباد به طرف داران حرکت کنی پس از طی مسافتی در حدود 31 کیلومتر به شهری برخورد می کنی که در سمت چپ جاده در بالای بلندی قرار گرفته و چراغهایش از دور نورافشانی می کنند و توجه هر رهگذری را به خود جلب می نماید ! اما این شهر در روز وجود ندارد ! چرا؟ چون که روستایی بیش نیست ! بلی روستای شب هنگام نامش ورپشت است ،که در 31کیلومتری غرب نجف آباد و در 7 کیلومتری تیران واقع در بخش مرکزی از توابع شهرستان تیران و کرون قرار گرفته که در حدود 3000سال قدمت دارد ، که این تاریخ از آثار باستانی موجود در روستا تخمین زده شده است .

موقعیت جغرافیایی جهانی[ویرایش]

این روستا در منطقه ای کوهستانی و معتدل که در عرض 32درجه و 44دقیقه ی شمالی و در طول 51 درجه و 4دقیقه ی شرقی قرار گرفته ، بیشتر زمین های آن از تپه و ماهور تشکیل شده که خود مشکلی است بزرگ ، در فصل زمستان بخصوص هنگام بارش برف که عبور و مرور به سختی انجام می گیرد .

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان ورپشت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۹۰۸ نفر (۸۵۵خانوار) بوده‌است.

شغل و حرفه مردم روستا[ویرایش]

اکثر قریب به اتفاق جمعیت 4000نفری روستا به حرفه ی قالی بافی و از نوع کرک و ابریشم اشتغال داشته که در گذشته از بازار بسیار خوبی برخوردار بود ولی در حال حاضر به رکود کشیده شده است به طوری که ادامه ی این کار مقرون به صرفه نیست و لازم است که اهالی به فکر شغل و حرفه ی جدید بوده و و حرفه ی گذشته را به عنوان یک هنر اصیل نگاه دارند . درصد بسیار نا چیزی از اهالی هم به کشاورزی سنتی اشتغال دارند به طوری که بزرگترین کشاورز این روستا نمی تواند مخارج سالانه اش را تامین نماید . تعدادی نیز به رانندگی کامیون و تعدادی نیز در شرکت های لوله کشی گاز (عايقكار .راننده سايبوم .سرويس كار و ...)خارج از روستا و تعدادی هم در اداره جات دولتی مشغول به کار هستند .

روستايي ناشناخته در صنعت فرش[ویرایش]

این روستا در پستی بلندی قرار داشته و زمین مسطحی برای کشاورزی ندارد مردم این روستا با بافت فرش امرار معاش کرده وروستای خود را حفظ کرده اند . به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران روستای ورپشت در 55 کیلومتری جنوب غرب اصفهان قرار گرفته ودر صادرات فرش در روستاهای کشور رتبه اول را دارد .

این روستا روستایی نا شناخته در صنعت کرک وابریشم دستباف است که از 987 خانوار آن 900 خانوار از راه بافندگی امرار معاش می کنند .

در ورپشت سالانه 10 هزار متر مربع فرش بافته می شود که بیشتر آن به کشورهای اروپایی صادر می شود .

ریزبافت بودن وگره متفاوت فرشهای این روستا سبب تمایزآن از دیگر فرشها شده است .بررسی کارشناسان فرش نشان می دهد که این نوع گره بیش از 300 تا 350 سال دوام زیر پا دارد .

قیمت هر تخته فرش روستای ورپشت بین 7تا 20 میلیون است .وفرشهای این روتا از نوع ابریشم وکرک است .

مویدی کارشناس فرش در خصوص بافندگی فرش در روستای ورپشت براین باور است که مردم این روستا استعداد خاصی در بافندگی فرش دارند .احتمال خطی در کار آنها صفر است .رنگها وطرح های فرشها به هیچ وجه دارای شکستگی نیست .

ابعاد بافت فرش در این روستا بین 3/5 تا 24 متر است ونقشه های فرش در این روستا شامل چهره ،گل فرنگ ،لچک ترنج ،وتلفیقی است .

به گفته دهیار روستا به دلیل اینکه این روستا در پستی بلندی قرار داشته وزمین مسطحی برای کشاورزی ندارد مردم این روستا با بافت فرش امرار معاش کرده وروستای خود را حفظ کرده اند . نقشه ها ،مواد اولیه همه وهمه در خود روستا تولید می شود که به دلیل این فرش ها ورپشت در اروپا شناخته شده است .


مشاهیر[ویرایش]

خانواده زیرک زاده از اهالی قدیمی ورپشت بوده اند که یکی از پسران آن ها در کابینه مصدق به وزارت رسید و اکنون نیز در تهران در کنار خیابان شهید مفتح در بالای میدان هفت تیر خیابانی به نام مهندس زیرک زاده وجود دارد. دیگر افراد خاندان زیرک زاده همگی در خارج از کشور (کشور های سوییس و آمریکا و کانادا) هستند و فقط یکی از آن ها (کوچک ترین فرزند) در نجف آباد اقامت دارد.مهدی شریفی بازیکن سرشناس فوتبال کشور و مهاجم نامی تیم فوتبال سپاهان ایران نیز اهل این روستاست. علی خدایی شاعر محلی معاصر از بازنشستگان فرهنگی بوده و از سرشناسان ورپشت است.

وجه تسمیه[ویرایش]

از نظر نام به چند دلیل نام این روستا را ورپشت نهاده اند که ذیلا به چند مورد اشاره می شود :

الف – بنا به گفته و قول پدران و بزرگان روستا قوم اولیه ای که به این سرزمین کوچ کرده و سکنی گزیده است ، از اقوام لر و ایل بختیاری بوده که قلعه ای بر بالای تپه و برپشت سخره و سنگ بنا نهاده و در آن مسقر شدند و چون واژه ی برد به لهجه ی لری به معنی سنگ است کلمه ی برد پشت را از همین واژه گرفته اند ، به معنای این که منازل و ساختمانها بر پشت سنگ ساخته شده است و به مرور زمان واژه ی برد پشت به ورپشت ابدال یافته است .

ب – همانطور که در موقعیت جغرا فیایی اشاره گردید بیشتر زمینهای این روستا از ماهور و پشته تشکیل شده است و بنا به قولی پر پشت بوده که باز کلمه ی پر پشت به ورپشت بدل گردیده است .

ج – گویند خانی اکثر روستاهای این منطقه را فتح و اموالشان را به غارت برده است و چون نوبت به این روستا می رسد با مقاومت و پایداری مردمش روبرو می شود وبه هیچ نحوی نمی تواند بر آنها فایق آید .به ناچار منصرف شده و می گوید چقدر این روستا بد پشت است و نمی توان بر آنها مسلط شد که باز کلمه ی بد پشت به ورپشت تبدیل گشته است .

شهدای روستای ورپشت[ویرایش]

روستای ورپشت با تقدیم 29 شهید گرانقدر در دوران دفاع مقدس دین خود را به اسلام و انقلاب ادا نموده است .در طول 8 سال دفاع مقدس مردم شریف روستای ورپشت همگام با ملت ایران به دفاع از آرمانها خود پرداخته و از شرافت و انسانیت و دین خود جانانه دفاع نمودند .از جمله شهدای گرانقدر روستای ورپشت میتوان به : 1-شهید محمود فخاری (اولین شهید روستا) 2-شهید سید مجتبی مویدی 3-شهید حسین خدایی 4-شهید ابراهیم خدایی 5-شهید حمید اکبری 6-شهید بهمن سلیمانی 7-شهید علی نامداری 8-شهید امراله قاسمی 9-شهید عباس مومنی 10-شهید رستم نامداری 11-شهید محمد رضا نامداری 12-شهید ابوالقاسم مومنی 13-شهید محمد رحیمی 14-شهید محمد مهدوی 15-شهید محمد علی رازی 16-شهید منصور خدایی 17-شهید محمد رضا خدایی 18-شهید اصغر نامداری 19- شهید سید عباس مویدی 20- شهید سید علی مویدی 21- شهید علی اکبر رحیمی 22- شهید سید احمد حسینی 23- شهید سید حسین مویدی 24-شهید علیرضا نامداری

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]