والتر باده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
والتر باده
زادهٔ۲۴ مارس ۱۸۹۳
Schröttinghausen، امپراتوری آلمان
درگذشت۲۵ ژوئن ۱۹۶۰ (۶۷ سال)
گوتینگن، آلمان غربی
ملیتآلمان
شهروندیآلمان
محل تحصیلدانشگاه گوتینگن
جایزه(ها)مدال بروس ۱۹۵۵
پیشینه علمی
شاخه(ها)ستاره‌شناسی
محل کارمشاهدات هامبورگ-برگیدورف، ویلسون، رصدخانه پالومار
دانشجویان دکتریHalton Arp
Allan Sandage

ویلهلم هاینریش والتر باده (به انگلیسی: Wilhelm Heinrich Walter Baade) (۲۴ مارس ۱۸۹۳–۲۵ ژوئن ۱۹۶۰) یک اخترشناس آلمانی بود که از ۱۹۳۱ تا ۱۹۵۹ در ایالات متحده کار کرده بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

پس از دریافت دکترای خود را در سال ۱۹۱۹، Baade در رصدخانه هامبورگ در Bergedorf از ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۱ کار کرده‌است. در سال ۱۹۲۰ او 944 Hidalgo کشف کرد، که اولین کلاس سیاره‌های جزئی است که در حال حاضر به نام سنتاورها که از مدار سیارات غولپیکر عبور می‌کند.

او در سال ۱۹۳۱ تا ۱۹۵۸ در رصدخانه کوه ویلسون کار کرده‌است. در طی جنگ جهانی دوم، او از شرایط خاموشی جنگی (که آلودگی نور را کاهش داد) برای اولین بار از ستاره‌ها در مرکز کهکشان آندرومدا استفاده کرد. این مشاهدات او را به تعریف «جمعیت» برای ستارگان (جمعیت I و جمعیت II) تعمیم داد. مشاهدات مشابه به او نشان داد که دو نوع ستاره متغیر Cepheid وجود دارد. با استفاده از این کشف، او اندازه جهان شناخته شده را محاسبه کرد، که محاسبه قبلی را که توسط هابل در سال ۱۹۲۹ انجام شد، دو برابر می‌شود. او این یافته را به زحمت بسیار زیاد در جلسه ۱۹۵۲ اتحادیه بین‌المللی نجوم در رم اعلام کرد.

همراه با فریتز زوکی، او ابرنواخترها را به عنوان یک رده جدید از اشیاء نجومی شناسایی کرد. Zwicky و او همچنین پیشنهاد وجود ستاره‌های نوترونی را پیشنهاد دادند و پیشنهاد کردند که ابرنواخترها می‌توانند ستاره‌های نوترونی ایجاد کنند.

او در ابتدای سال ۱۹۵۲ و رودولف مینکوفسکی از همتایان نوری منابع مختلف رادیویی از جمله Cygnus A. شناسایی کرد. او ۱۰ سیارک را شناسایی کرد، از جمله ۹۴۴ هیدالگو (دوره مداری طولانی) و سیارک ۱۵۸۶ ایکاروس کلاس آپولو (که اطراف آن نزدیکتر از آن است از جیوه) و سیارک آمور 1036 Ganymed.

افتخارات[ویرایش]

Asteroids discovered: 10 [۱]
930 Westphalia ۱۰ مارس ۱۹۲۰
934 Thüringia ۱۵ اوت ۱۹۲۰
944 Hidalgo ۳۱ اکتبر ۱۹۲۰
966 Muschi ۹ نوامبر ۱۹۲۱
967 Helionape ۹ نوامبر ۱۹۲۱
1036 Ganymed ۲۳ اکتبر ۱۹۲۴
1103 Sequoia ۹ نوامبر ۱۹۲۸
1566 Icarus ۲۷ ژوئن ۱۹۴۹
5656 Oldfield ۸ اکتبر ۱۹۲۰
7448 Pöllath ۱۴ ژانویه ۱۹۴۸

Awards

نام او بعد از او

  • سیارک 1501 Baade
  • Baade دهانه در ماه
  • Vallis Baade، والیس (دره) در ماه
  • یکی از دو تلسکوپ ماژلان
  • سیارک 966 Muschi، پس از نام مستعار همسرش

جستارهای وابسته[ویرایش]

  • پنجرهٔ Baade، ناحیه ای از مشاهدات او در دهه ۱۹۴۰ به عنوان نسبتاً رایگان از گرد و غبار شناخته شده‌است که نمایانگر مرکز گالاکسی در قوس است
  • ستاره بائد که در حال حاضر به عنوان خرچنگ پالسار شناخته می‌شود، ابتدا به عنوان یک ارتباط مستقیم با سحابی خرچنگ توسط او شناخته شد.

منابع[ویرایش]

  1. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام MPC-Discoverers وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  2. "Walter H.W. Baade (1893 - 1960)". Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences. Retrieved 26 January 2016.

خطای یادکرد: برچسپ <ref> در <references> تعریف شده، ویژگی‌های گروهی «» را دارد که درون متن قبل از آن ظاهر نمی‌شود. ().

بیشتر خواندن[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

عقاید[ویرایش]