هرکول پوآرو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هرکول پوآرو
DavidSuchet - Poirot.png
دیوید سوشی as Hercule Poirot
اولین حضور

ماجرای اسرارآمیز در استایلز
آخرین حضور

پرده (رمان)
ساخته شده توسط

Dame آگاتا کریستی
ایفاگر نقش

دیوید سوشی
پیتر اوستینوف
آلبرت فینی
اورسن ولز
See below
اطلاعات
لقب "Monsieur Poirot"
جنسیت Male
مذهب کلیسای کاتولیک
ملیت Belgian
Birth date and place

Ca. 1854-1873
سپه (بلژیک)، والونی, Belgium
Death date and place

October 1949
ماجرای اسرارآمیز در استایلز، اسکس, UK
*دیوید سوشی در نقش هرکول پوآرو در فیلم رویا (The Dream) از داستان‌های راز رگاتا (The Regatta Mystery) نوشته آگاتا کریستی.

هرکول پوآرو کارآگاه تخیلی بلژیکی است که توسط آگاتا کریستی نویسندهٔ شهیر انگلیسی خلق شده‌است. او را می‌توان از مشهورترین شخصیت‌های داستانی تاریخ ادبیات دانست. او در بیش از سی داستان بلند و بیش از پنجاه داستان کوتاه به عنوان شخصیت اصلی ظاهر شده‌است و از این لحاظ نیز از رکوردداران است.

سخن معروف پوآرو:کار درست همیشه در درون انسان انجام میشود، همه چیز بر عهده سلولهای خاکستری است. هیچ وقت این سلول های کوچک را از یاد مبر دوست من.

پوآرو بلژیکی است و قبلاً عضو نیروی پلیس بلژیک بوده اما داستان‌های او وقتی آغاز می‌شود که به انگلستان آمده و کارآگاه خصوصی گشته است. اولین داستانی که او در آن شرکت داشته «ماجرای اسرارآمیز در استایلز» است و آخرین آن‌ها «پرده» است که در آن پوآرو می‌میرد و به نوعی خود را می‌کشد. از خصوصیات اخلاقی پوآرو، می‌توان به مرتب و منظم بودن بیش از حد او، و نیز به علاقه‌مندی زیاد او به غذا و غذا خوردن اشاره کرد.

پوآرو در رمان ماجراهای اسرارآمیز توسط دوست نزدیکش آرتور هستینگز به این صورت معرفی میشود: پوآرو کوتاه قد است، قد او به صد و پنجاه سانتی متر هم نمی‌رسد کوچک اندام و یه کم چاق، سرش دقیقاً به شکل تخم مرغ است و اندکی آن را به یه طرف متمایل میکند. سبیل نظامی کلفت و منظمی دارد و این سبیل به صورتش شکوه خاصی بخشیده است. بسیار این دوست بلژیکی کوتاه قدم مرتب و شنگول و شیک پوش است و وسواس زیادی دارد و همیشه مشغول مرتب کردن خرت و پرت هاست. به نظرم برای او درد تحمل کثیفی و گرد و خاک از شلیک گلوله دردناک تر باشد. فرانسوی زبان است و در عین حال بسیار مغرور.

در رمان لرد اجور می میرد از زبان کاپیتان هستینگز بیان می شود:پوآرو گفت دوست من قاتل در این ماجرا یه اشتباهی کرده است. با اینکه جواب را می دانستم از او پرسیدم چه اشتباهی؟ پوآرو با غرور جواب داد او سلول های خاکستری هرکول پوآرو را فراموش کرده است. پوآرو صفات و ویژگی های زیادی داشت ولی بویی از فروتنی نبرده است. در رمان های کریستی پوآرو بسیار مغرور و متکبر و به دو از فروتنی بیان شده است.

از دوستان پوآرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:آرتو هستینگز دوست و همکار صمیمی پوآرو که بعضی از داستانها از زبان اوست، سربازرس جیمز جپ که بعضی پرونده ها را با پوآرو در میان میگذارد. خانم فلیسیتی لمون منشی پوآرو و جرج مون ولت خدمتکار و پیشخدمت پوآرو.

رمان‌های پوآرو تا بحال بارها دستمایه تئاتر و سینما بوده‌اند و بازیگرانی همچون آلبر فینی، پیتر یوستینف و دیوید سوشِی از جمله بازیگرانی بوده‌اند که به جای او ایفای نقش کرده‌اند.[۱]

فیلم ها[ویرایش]

این فیلم‌ها یک سریال تلویزیونی ۶۰ قسمتی از شبکه انگلیسی LWT از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ و مجموعه جدید آن هم از سال ۲۰۰۰ساخته شده است و با قسمت پرده که در آن پوآرو می میرد در سال ۲۰۱۳ به پایان رسیده است. دیوید سوشی در سال ۱۹۹۱ اعلام کرد دیگر نقش پوآرو را نمی‌پذیرد ولی تغییر عقیده داد و درسال ۲۰۰۰ با ساختن رمانهای باقی‌مانده از کریستی برگشته است. این سریال ها تا به حال ۱۴ بار نامزد دریافت جایزه در بفتا شده‌اند که ۴ تا را هم برده‌اند.[۲]

خداحافظی دیوید سوشی با شخصیت پوآرو[ویرایش]

دیوید سوشِی بعد از ۲۵ سال ایفای نقش کارآگاه هرکول پوآرو، در نوامبر ۲۰۱۳ پس از تولید آخرین قسمت از این مجموعه با این شخصیت خداحافظی کرد. آخرین پرونده، آخرین قسمت پوآرو با بازی سوشی بود.[۳]

در آخرین پرونده، کارآگاه بلژیکی سالخورده برای جلوگیری از وقوع یک قتل دیگر از دوست دیرین خود کاپیتان هیستینگ خواهد خواست که به "استایلز کورت" محل تحقیقات در اولین پرونده ای که مشترکاً روی آن کار می کردند، برگردد. پوآرو در آنجا مردی را میابد که با تسلط به روانشناسی دیگران را برای انجام یک قتل متقاعد می کند ، پوآرو در آخرین قسمت خود به یک قاتل تبدیل میشود ، و ان شخص را به قتل می رساند و صحنه را طوری باز سازی می کند که خود کشی به نظر برسد .

بازگشت از سرزمین مردگان[ویرایش]

وی توسط سوفی هانا نویسنده برجسته پس از گذشت ۳دهه به عرصه داستان بازگشت. سوفی هانا با کسب اجازه از خانواده آگاتا کریستی نوشتن داستان هایی درباره پوآرو را آغاز کرد. داستان وی که با محوریت پوآرو بود نامش کشتار های تک نگاره بود.این داستان در اواخر دهه ۱۹۲۰ میلادی اتفاق می افتد.

فهرست داستان‌های مربوط به شخصیت[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ماجرای اسرارآمیز در استایلز، آگاتا کریستی، ترجمه رویا سعیدی، کتابهای کارآگاه (وابسته به انتشارات هرمس)
  2. مجله همشهری جوان شماره ۱۴۳ مقاله مربوط به پوآرو صفحه ۳۲
  3. دیوید سوشه: خداحافظ آقای پوآرو بی‌بی‌سی فارسی
  4. مجله همشهری جوان شماره۱۴۳ مقاله مربوط به پوآرو صفحه ۳۲