هرکول پوآرو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هرکول پوآرو
DavidSuchet - Poirot.png
دیوید سوشی در نقش هرکول پوآرو
نخستین حضورماجرای اسرارآمیز در استایلز
آخرین حضورپرده (رمان)
خلق‌شده توسطدِیم آگاتا کریستی
مجسم‌شده توسطدیوید سوشی
پیتر یوستینف
آلبرت فینی
اورسن ولز
کنت برانا
اطلاعاتِ درون‌داستانی
نام مستعارموسیو پوآرو
جنسیتمذکر
مذهبکلیسای کاتولیک
ملیتبلژیکی
تاریخ و محل تولدبین ۱۸۵۴–۱۸۷۳
سپه (بلژیک)، والونی
تاریخ و محل مرگاکتبر ۱۹۴۹
ماجرای اسرارآمیز در استایلز، اسکس، انگلستان
دیوید سوشی در نقش هرکول پوآرو در فیلم رؤیا (The Dream) از داستان‌های راز رگاتا (The Regatta Mystery) نوشته آگاتا کریستی.

هرکول پوآرو کارآگاه تخیلی بلژیکی است که توسط آگاتا کریستی نویسندهٔ شهیر انگلیسی خلق شده‌است.[۱] او را می‌توان از مشهورترین شخصیت‌های داستانی تاریخ ادبیات دانست. او در بیش از سی داستان بلند و بیش از پنجاه داستان کوتاه به عنوان شخصیت اصلی ظاهر شده‌است و از این لحاظ نیز از رکوردداران است.

سخن معروف پوآرو:کار درست همیشه در درون انسان انجام می‌شود، همه چیز بر عهده سلول‌های خاکستری است. هیچ وقت این سلول‌های کوچک را از یاد مبر دوست من.

پوآرو بلژیکی است و قبلاً عضو نیروی پلیس بلژیک بوده اما داستان‌های او وقتی آغاز می‌شود که به انگلستان آمده و کارآگاه خصوصی گشته‌است. اولین داستانی که او در آن شرکت داشته «ماجرای اسرارآمیز در استایلز» است و آخرین آن‌ها «پرده» است که در آن پوآرو می‌میرد و به نوعی خود را می‌کشد. از خصوصیات اخلاقی پوآرو، می‌توان به مرتب و منظم بودن بیش از حد او، نیز به علاقه‌مندی زیاد او به غذا و غذا خوردن اشاره کرد.

پوآرو در رمان ماجراهای اسرارآمیز توسط دوست نزدیکش آرتور هستینگز به این صورت معرفی می‌شود: پوآرو کوتاه قد است، قد او به صد و پنجاه سانتی‌متر هم نمی‌رسد کوچک اندام و یه کم چاق، سرش دقیقاً به شکل تخم مرغ است و اندکی آن را به یه طرف متمایل می‌کند. سبیل نظامی کلفت و منظمی دارد و این سبیل به صورتش شکوه خاصی بخشیده‌است. بسیار این دوست بلژیکی کوتاه قدم مرتب و شنگول و شیک پوش است و وسواس زیادی دارد و همیشه مشغول مرتب کردن خرت و پرت هاست. به نظرم برای او درد تحمل کثیفی و گرد و خاک از شلیک گلوله دردناک تر باشد. فرانسوی زبان است و در عین حال بسیار مغرور.

در رمان لرد اجور می‌میرد از زبان کاپیتان هستینگز بیان می‌شود:پوآرو گفت دوست من قاتل در این ماجرا یه اشتباهی کرده‌است. با اینکه جواب را می‌دانستم از او پرسیدم چه اشتباهی؟ پوآرو با غرور جواب داد او سلول‌های خاکستری هرکول پوآرو را فراموش کرده‌است. پوآرو صفات و ویژگی‌های زیادی داشت ولی بویی از فروتنی نبرده‌است. در رمان‌های کریستی پوآرو بسیار مغرور و متکبر و به دور از فروتنی بیان شده‌است. آرتو هستینگز دوست و همکار صمیمی پوآرو که بعضی از داستانها از زبان اوست، سربازرس جیمز جپ که بعضی پرونده‌ها را با پوآرو در میان می‌گذارد. خانم فلیسیتی لمون منشی پوآرو و جرج مون ولت خدمتکار و پیشخدمت پوآرو.

رمان‌های پوآرو تا به حال بارها دستمایه تئاتر و سینما بوده‌اند و بازیگرانی همچون آلبر فینی، پیتر یوستینف و دیوید سوشی و کنت برانا از جمله بازیگرانی بوده‌اند که به جای او ایفای نقش کرده‌اند.[۲]

فیلم‌ها[ویرایش]

این فیلم‌ها یک سریال تلویزیونی ۶۰ قسمتی از شبکه انگلیسی LWT از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ و مجموعه جدید آن هم از سال ۲۰۰۰ساخته شده‌است و با قسمت پرده که در آن پوآرو می‌میرد در سال ۲۰۱۳ به پایان رسیده‌است. دیوید سوشی در سال ۱۹۹۱ اعلام کرد دیگر نقش پوآرو را نمی‌پذیرد ولی تغییر عقیده داد و در سال ۲۰۰۰ با ساختن رمانهای باقی‌مانده از کریستی برگشته است. این سریال‌ها تا به حال ۱۴ بار نامزد دریافت جایزه در بفتا شده‌اند که ۴ تا را هم برده‌اند.[۳]

خداحافظی دیوید سوشی با شخصیت پوآرو[ویرایش]

دیوید سوشی بعد از ۲۵ سال ایفای نقش کارآگاه هرکول پوآرو، در نوامبر ۲۰۱۳ پس از تولید آخرین قسمت از این مجموعه با این شخصیت خداحافظی کرد. آخرین پرونده، آخرین قسمت پوآرو با بازی سوشی بود.[۴]

در آخرین پرونده، کارآگاه بلژیکی سالخورده برای جلوگیری از وقوع یک قتل دیگر از دوست دیرین خود کاپیتان هیستینگ خواهد خواست که به «استایلز کورت» محل تحقیقات در اولین پرونده‌ای که مشترکاً روی آن کار می‌کردند، برگردد. پوآرو در آنجا مردی را میابد که با تسلط به روانشناسی دیگران را برای انجام یک قتل متقاعد می‌کند، پوآرو در آخرین قسمت خود به یک قاتل تبدیل می‌شود، و ان شخص را به قتل می‌رساند و صحنه را طوری بازسازی می‌کند که خود کشی به نظر برسد.

بازگشت از سرزمین مردگان[ویرایش]

وی توسط سوفی هانا نویسنده برجسته پس از گذشت ۳دهه به عرصه داستان بازگشت. سوفی هانا با کسب اجازه از خانواده آگاتا کریستی نوشتن داستان‌هایی دربارهٔ پوآرو را آغاز کرد. داستان وی که با محوریت پوآرو بود نامش کشتارهای تک نگاره بود. این داستان در اواخر دهه ۱۹۲۰ میلادی اتفاق می‌افتد.

فهرست داستان‌های مربوط به شخصیت[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. روزبه کمالی (۲۸ مهر ۱۳۹۹). «صدمین سالگرد خلق شخصیت هرکول پوآرو در داستانهای آگاتا کریستی». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۹.
  2. ماجرای اسرارآمیز در استایلز، آگاتا کریستی، ترجمه رؤیا سعیدی، کتاب‌های کارآگاه (وابسته به انتشارات هرمس)
  3. مجله همشهری جوان شماره ۱۴۳ مقاله مربوط به پوآرو صفحهٔ ۳۲
  4. اما ساندرز (۲۳ آبان ۱۳۹۲). «دیوید سوشی: خداحافظ آقای پوآرو». بی‌بی‌سی فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۹.
  5. مجله همشهری جوان شماره۱۴۳ مقاله مربوط به پوآرو صفحهٔ ۳۲