نیژنی نووگورود

مختصات: ۵۶°۱۹′۰۰″شمالی ۴۴°۰۰′۰۰″شرقی / ۵۶٫۳۱۶۷°شمالی ۴۴°شرقی / 56.3167; 44
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نیژنی نووگورود

نیژنی نووگورود
پرچم نشان
پرچم
پرچم
نشان
نشان
ناحیه فدرالی ولگا
مساحت ۴۶۰ کیلومتر مربع
جمعیت ۱٬۲۵۲٬۹۱۷ نفر (سال: ۲۰۱۰)
تراکم جمعیت ۲٬۷۲۴ نفر در کیلومتر مربع
منطقه زمانی یوتی‌سی(تابستان: یوتی‌سی+۵)
کد تلفن ‎(+۷)۸۳۱
کد پستی ۶۰۳xxx
کد پلاک وسایل نقلیه ۵۲, ۱۵۲
موقعیت جغرافیایی
مختصات: ۵۶°۱۹′۰۰″شمالی ۴۴°۰۰′۰۰″شرقی / ۵۶٫۳۱۶۷°شمالی ۴۴°شرقی / 56.3167; 44
نیژنی نووگورود در روسیه واقع شده
نیژنی نووگورود

نیژنی نووگورود، با نام سابق گورکی، شهری در بخش اروپایی روسیه است که در مجاورت اوک و رودخانه ولکا قرار دارد. این شهر در سال ۱۲۲۱ تأسیس شد و در ۴۶۰ کیلومتری مسکو قرار دارد. یکی از قدیمی‌ترین شهرهای تجاری و صنایع دستی در روسیه است. نیژنی نووگورود یک شهر با سابقه طولانی مدت است. کرملین نیژنی نووگورود جاذبه اصلی شهر است و چیزی که به‌طور قانونی از آن متولد شده‌است. کرملین در آغاز قرن شانزدهم به عنوان یک قلعه نظامی ساخته شد.

مقر شاهزادگان قرون وسطی[ویرایش]

منشأ این شهر از تپه‌ای چوبی کوچک روسی است که توسط دوک بزرگ یوری دوم در سال ۱۲۲۱ در محل تلاقی دو رودخانه مهم در حکومت او، رودخانه‌های ولگا و اوکا، تأسیس شد. این شهر تا پایان دوره قرون وسطی منتهی الیه شرقی سکونتگاه اسلاوهای شرقی را نشان می‌داد، با گسترش روسیه به سمت شرق تا تصرف کازان در سال ۱۵۵۲ به تعویق افتاد. تلاش عمده نیروهای تحت فرمان پورگاز در آوریل ۱۲۲۹ دفع شد، اما پس از مرگ یوری دوم در ۴ مارس ۱۲۳۸ در نبرد رودخانه سیت، مغول‌ها قلعه را اشغال کردند. قلعه نیژنی نووگورود بعداً به عنوان یک دژ اصلی برای حفاظت از مرزها از یک خندق طبیعی که توسط دو رودخانه تشکیل شده بود استفاده کرد. همراه با مسکو و ترور، نیژنی نووگورود در میان چندین شهر تازه تأسیسی بود که به دلیل بی‌اهمیت بودن از ویرانی مغول در امان ماندند، اما در دوره یوغ تاتار به مراکز بزرگی در زندگی سیاسی روسیه تبدیل شدند. با توافق خان مغول، نیژنی نووگورود در سال ۱۲۶۴ به سلطنت ولادیمیر-سوزدال ملحق شد. پس از ۸۶ سال اهمیت آن بیشتر شد زمانی که مقر شاهزاده قدرتمند سوزدال از گورودتس در سال ۱۳۵۰ به آنجا منتقل شد. دوک بزرگ دمیتری کنستانتینویچ آف راشا (۱۳۲۳) -۱۳۸۳) کوشید تا پایتخت خود را رقیبی در خور مسکو قرار دهد. او یک ارگ سنگی و چندین کلیسا ساخت و حامی مورخان بود. اولین نسخه خطی موجود از تواریخ اولیه روسی، کدکس لورنتین، توسط راهب محلی لورنتیوس در سال ۱۳۷۷ برای او نوشته شد.

قوی‌ترین قلعه دوک نشین بزرگ مسکو[ویرایش]

کوزما مینین از مردم نیژنی نووگورود درخواست می‌کند تا ارتش داوطلبی را علیه لهستانی‌ها تشکیل دهند (نقاشی کنستانتین ماکوفسکی، ۱۸۹۶).

پس از الحاق این شهر به دوک نشین بزرگ مسکو در سال ۱۳۹۲، شاهزادگان محلی نام شویسکی را برگزیدند و در مسکو ساکن شدند، جایی که در دربار برجسته بودند و برای مدت کوتاهی در شخص واسیلی چهارم بر تخت سلطنت نشستند. نیژنی نووگورود پس از سوزاندن توسط رئیس قدرتمند تاتار کریمه ادیگو در سال ۱۴۰۸ بازسازی شد و توسط مسکووی‌ها در درجه اول به عنوان یک دژ بزرگ در جنگ‌های خود علیه تاتارهای کازان در نظر گرفته شد. کرملین عظیم با آجر قرمز، یکی از قوی‌ترین و قدیمی‌ترین ارگ‌های حفاظت‌شده در روسیه، در سال‌های ۱۵۰۸–۱۵۱۱ تحت نظارت پیترو فرانچسکو گالفی ساخته شد. این قلعه به اندازه کافی قوی بود که در سال‌های ۱۵۲۰ و ۱۵۳۶ در برابر محاصره تاتارها مقاومت کرد. در سال ۱۶۱۲ به اصطلاح «شبه نظامیان ملی» که توسط یک تاجر محلی به نام کوزما مین جمع شده بود و به فرماندهی کنیز دیمیتری پوزهارسکی سربازان لهستانی را از مسکو اخراج کرد و به این ترتیب به «زمان دردسرها» پایان داد و حکومت دودمان رومانوف را تثبیت کرد. میدان اصلی مقابل کرملین به نام‌های مینین و پوزهارسکی نامگذاری شده‌است، اگرچه به صورت محلی به سادگی با نام میدان مینین شناخته می‌شود. بقایای مینین در ارگ دفن شده‌است. (در بزرگداشت این رویدادها در ۲۱ اکتبر ۲۰۰۵ نسخه دقیقی از مجسمه میدان سرخ مینین و پوزهارسکی در مقابل کلیسای سنت جان باپتیست قرار گرفت که گمان می‌رود جایی باشد که تماس با مردم اعلام شده بود) در طول قرن بعد، شهر از نظر تجاری رونق گرفت و توسط استروگانوف‌ها (ثروتمندترین خانواده بازرگان روسیه) به عنوان پایگاهی برای عملیات خود انتخاب شد. سبک خاصی از معماری و نقاشی شمایل، معروف به سبک استروگانف، در اواخر قرن ۱۷ و ۱۸ در آنجا توسعه یافت. کت تاریخی بازوهای نیژنی نووگورود در سال ۱۷۸۱ گوزنی قرمز رنگ با شاخ و هووهای سیاه بر روی یک میدان سفید بود. کت مدرن بازوها از سال ۲۰۰۶ نیز همین‌طور است، با روبان از نظم لنین و تاج طلا از بالا.

مرکز تجارت بزرگ[ویرایش]

در سال ۱۸۱۷ نمایشگاه ماکاریف که یکی از سرزنده‌ترین نمایشگاه‌های جهان است به نیژنی نووگورود منتقل شد و سالانه شروع به جذب میلیون‌ها بازدید کننده کرد. تا اواسط قرن ۱۹، این شهر با قاطعیت به عنوان پایتخت تجاری امپراتوری روسیه تأسیس شد. اولین گیرنده رادیویی جهان توسط مهندس الکساندر پوپوف و اولین برج هذلولیوئیدی جهان و پوشش‌های پوسته شبکه ای توسط مهندس ولادیمیر شوخوف در نمایشگاه صنعتی و هنری تمام روسیه در نیژنی نووگورود در سال ۱۸۹۶ به نمایش درآمد. بر اساس آمار رسمی امپراتوری روسیه، جمعیت نیژنی نووگورود تا ۱۴ ژانویه ۱۹۱۳ ۹۷٬۰ نفر بوده‌است. بزرگترین بنگاه صنعتی، شرکت کارخانه کراسنوئه سورموو آثار بود که توسط راه‌آهن خود این شرکت به ایستگاه راه‌آهن موسکفسکی در شهر سفلی نیژنی نووگورود متصل شد. ایستگاه راه‌آهن کازانسکی در شهر علیا بود. صنایع دیگر به تدریج توسعه یافت و تا آغاز قرن بیستم، این شهر نیز یک قطب صنعتی رتبه اول بود. هنری فورد در اواخر دهه ۱۹۲۰ به ساخت یک کارخانه بزرگ کامیون و تراکتور (GAZ) کمک کرد و مهندسان و مکانیک از جمله والتر روتر رهبر آینده کار را فرستاد.

تغییر نام نیژنی نووگورود در زمان شوروی[ویرایش]

در اصل نام شهر فقط نووگورود (“شهر جدید”) بود. اما برای تمایز آن از نوگورود قدیمی و نوگورود غربی، این شهر را معمولاً «نوگورود سرزمین‌های پایین‌تر» می‌نامیدند. این شهر «پایین» نامگذاری شد زیرا در پایین دست واقع شده‌است. به ویژه از دیدگاه سایر شهرهای روسیه مانند مسکو، ولادیمیر و موروم. بعدها به نام معاصر این شهر شناخته شد. این نام به معنای «شهر جدید پایین» است. در دهه ۱۹۳۰، اتحاد جماهیر شوروی بلافاصله بعد از به قدرت رسیدن، نام مکان‌ها و شهرها را تغییر داد. آن‌ها می‌خواستند از دوره تزاری فاصله بگیرند؛ بنابراین از شر هرگونه نام مکانی مرتبط با تاریخ سلطنتی کشور خلاص شدند.

در سال ۱۹۳۲، نیژنی نوگورود به نام نویسنده مشهور شوروی، ماکسیم گورکی تغییر نام یافت. گورکی بنیانگذار رئالیسم سوسیالیستی بود و پنج بار نامزد دریافت جایزه نوبل شده بود، سبکی که از نوشته‌های انتقادی در مورد رژیم شوروی امتناع می‌ورزید. این شهر در سال ۱۹۹۰ به نیژنی نوگورود بازگشت. موزه ادبیات دولتی گورکی، با بیش از ۱۰۰۰۰۰ نمایشگاه، اکنون در شهر نیژنی نووگورود واقع شده‌است. اتفاقاً گفته گورکی، «از همه بیاموز، هیچ‌کس را کپی نکن» شعار پروژه مطالعه در روسیه است.

شهر ادبیات[ویرایش]

نیژنی نووگورود جایی است که ماکسیم گورکی یکی از بهترین نویسندگان روسی در جهان کودکی خود را در آن گذرانده‌است. در سال ۱۹۳۲ شهر به افتخار این نویسنده بزرگ تغییر نام یافت. با این حال در ۱۹۹۰ نیژنی نووگورود نام اولیه خود را بدست آورد. موزه ادبیات گورکی کشور بانمایشگاهی بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ آثار در حال حاضر در نیژنی نووگورود قرار دارد. شعار پروژه مطالعه در روسیه: یادگیری از همه، کپی از هیچ‌کس.

اولین تانک اتحاد جماهیر شوروی در نیژنی نوگورود[ویرایش]

همان‌طور که می‌دانیم نام اتحاد جماهیر شوروی در کتاب‌های تاریخی بسیار مشهور است؛ زیرا اتحاد جماهیر شوروی ابرقدرتی بود که در جنگ جهانی دوم نقش مهمی داشت. در طی جنگ بزرگ میهنی (۱۹۴۱–۱۹۴۵، بخشی از جنگ جهانی دوم هنگامی که اتحاد جماهیر شوروی با آلمان نازی درگیر بود) نیژنی نووگورود مهم‌ترین تولیدکننده تجهیزات جنگی بود. در حقیقت، گزارش شده‌است که اولین تانک اتحاد جماهیر شوروی در این شهر ساخته شده‌است.

شهر ادیان مختلف[ویرایش]

بیش از ۱۲۰ جامعه مذهبی و جوامع در نیژنی نووگورود وجود دارد، از جمله کسانی که از پیروان ارتدوکس، مسلمان، یهودی، بودایی و ادیان دیگر اند. در این شهر چندین مسجد، کلیسا و مراکز مذهبی مختلفی وجود دارد.

شهر هنربن مارکوس[ویرایش]

تعدادی از مجسمه‌ها و گالری‌های جذاب در نیژنی نووگورود وجود دارد. یک بنای تاریخی برای وبلاگ نویسی روسی بنچمارک است. بنای یاد بود به نظر می‌رسد دو نیمکت شبیه به نوت بوک، به هم پیوسته‌اند توسط نشانه علامت ایمیل. این سایت به اندازه کافی بزرگ و برای ده نفر است و به وای فای رایگان مجهز است. کلادوکا گالری هنری است که در مرکز شهر واقع شده‌است و میزبان کنسرت‌های مختلف است.

شهر موسیقی[ویرایش]

افراد در نیژنی به موسیقی راک علاقه بسیاری دارند، تعدادی مکان در این شهر وجود داند که کنسرت‌های مختلف در آن برگزار می‌شود، کافی شاپ‌هایی هستند که موسیقی زنده را اجرا می‌کنند، نوازندگان مشهور روسیه و بازدید کنندگان مکرر اکثراً از نیژنی نووگورود هستند. یاحتی برای مهمانی هالووین نیز تعدادی سایت برای چنین احزابی وجود دارد.

نمایشگاه[ویرایش]

مرکز نمایشگاه ساختمان اصلی در روح کلاسیکالی و ساختمان‌های اداری جانبی بود که میدان مرکزی را تشکیل می‌داد. اکثر نمایشگاه‌های این شهر در این مکان برگزار می‌شود.

مترو[ویرایش]

متروی نیژنی نووگورود در سال ۱۹۸۵ تأسیس شد و هم‌اکنون دارای ۲ خط و ۱۴ ایستگاه است.

تأسیسات نیژنی نووگورود[ویرایش]

«تأسیسات سورا در روسیه با هارپ قابل قیاس است».[۱]

روسیه در نیژنی نووگورود تأسیساتی مشابه تأسیسات هارپ در آمریکا دارد که از هارپ پرقدرت‌تر است.[۲] بگفتهٔ روزنامه روسی پراودا در سال ۲۰۰۵، «در حالیکه سیاستمداران روسی در مورد پروژهٔ هارپ کماکان ابراز وحشت می‌کنند، اما به این نکته کاملاً بی‌توجهند که روسیه تأسیسات همانندی در ۱۵۰ کیلومتری شمال نیژنی نووگورود دارد که دارای قدرت مشابه با تأسیسات هارپ است، و مدتهاست مورد استفادهٔ دانشمندان روسی بوده‌است».[۳]

منابع[ویرایش]

"Д۱ (۲ чтение) ФЗ №۱۸۶۶۱۴–۶ "О мерах воздействия на лиц, причастных к нарушению основополагающих прав и свобод человека, прав и свобод граждан РФ" – Система анализа результатов голосований на заседаниях Государственной Думы".[۴]

  1. «The SURA array is an ionospheric modification facility with power level comparable to that of the present HAARP array."" Proceedings of the 2003 IEEE Radar Conference: May 5-8, 2003, Marriott Hotel, Huntsville, Alabama. IEEE Aerospace and Electronic Systems Society, 2003. ISBN 0-7803-7920-9 pp.156
  2. «The most capable HF transmitters currently operating are located in Russia and Norway and have effective radiated powers (ERP) of roughly one billion watts (1 gigawatt)". [۱]
  3. USA and Russia supposedly develop secret meteorological weapons - Pravda.Ru
  4. "Мильчакова О. В. Конституционное правосудие на страже прав и свобод человека и гражданина". Политика и Общество. 12 (12): 1528–1536. 2013-12. doi:10.7256/1812-8696.2013.12.10446. ISSN 1812-8696. {{cite journal}}: Check date values in: |date= (help)