پرش به محتوا

نوک‌خنجریان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نوک‌خنجریان
چوب‌پای هاوایی[۱]
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: سلیم‌سانان
تیره: نوک‌خنجریان
بناپارت، ۱۸۵۴
سرده‌ها
نوک‌خنجری گردن‌سرخ

نوک‌خنجریان (Recurvirostridae) خانواده‌ای از پرندگان کنار آبزی[۵] است که بیشتر، دو سرده (جنس) از پرندگان یعنی نوک‌خنجری‌ها و چوب‌پاها را در بر می‌گیرد.

نوک‌خنجریان از راستهٔ سلیم‌سانان هستند و پرندگانی بلند و باریک‌اندام‌اند که پاهای بلند و پرهای زینتی سیاه و سفید و منقار طویل و نازک و غالباً با چرخشی به سمت بالا دارند.

نوک‌خنجری‌ها در سواحل گلی، ماسه‌ای و خورها دیده می‌شود. به‌طور دسته‌جمعی در بین بوته‌ها و علف‌های انبوه و نزدیک به آب‌های کم عمق، روی سواحل ماسه‌ای، دلتای رودخانه‌ها و مرداب‌های ساحلی زاد و ولد می‌کنند.

چوب‌پا در باتلاق‌های مرطوب، مرداب‌ها، مانداب‌های حاصل از طغیان آب دیده می‌شود. به صورت دسته‌جمعی زاد و ولد می‌کند و آشیانه خود را در آب‌های کم عمق یا روی علف‌های انبوه و زمین‌های گلی می‌سازد. چوب‌پا پرنده‌ای است نیمه‌مهاجر که در زمستان به سوی کرانه‌های اقیانوس‌ها حرکت می‌کند، با وجود آنکه آگاهی دقیقی از وضعیت پراکندگی و تعداد آنها در دست نیست، اما گمان می‌رود که هنوز از پراکندگی نسبتاً خوبی برخوردار باشد.

سرده‌ها و گونه‌ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Pierce, R.J. (1996) "Family Recurvirostridae (Stilts and Avocets) P.p. 332-348 in del Hoyo, J. ; Elliot, A. & Sargatal, J.(editors). (1996). Handbook of the Birds of the World. Volume 3: Hoatzin to Auks. Lynx Edicions. ISBN 84-87334-20-2
  1. Himantopus himantopus knudseni, H. mexicanus knudseni یا H. knudseni
  2. Recurvirostra
  3. Himantopus
  4. Cladorhynchus
  5. Charadrii