نمره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نمره، حرف یا عددی است که در آموزشگاه‌ها یا دانشگاه‌ها پس از پرسیدن درس یا انجام امتحانی با آن کمیت، دانشِ دانش‌آموزان یا دانشجویان را می‌سنجند.[۱]

پیرامون واژه[ویرایش]

نمره واژه‌ای فرانسویست[۲] که در فارسی نیز به عنوان وامواژه به کار می‌رود. در پارسی سره، واژهٔ «ارزه» به کار می‌رود. در انگلیسی grade یا mark به کار می‌رود.

سامانهٔ نمره در کشورهای جهان[ویرایش]

ایران[ویرایش]

نمرات نوشته شده در کارنامه در ایران از ۲۰ نمره حساب می‌شود. یعنی بالاترین نمرهٔ ممکن ۲۰ و کم‌ترین نمرهٔ ممکن ۰ می‌باشد. شرط قبولی در ایران نمرهٔ ۱۰ می‌باشد. در مقطع کارشناسی ارشد شرط قبولی کسب نمره ١٢ است. در رشته هایی که اکثر کار دانشجو با کارهای کیفی نظیر هنر و معماری و... است، نمرات نیز به صورت کیفی خواهد بود. نمرات در دانشگاه های مختلف نظیر دانشگاه شهید بهشتی (ره) بصورت زیر است: A++=20 A=18 B=16 و...

آمریکا[ویرایش]

در آمریکا برای نشان دادن بازده یک دانش‌آموز یا دانشجو یا حروف به کار می‌روند (مانند F ،D ،C ،B ،A که A بهترین نمره و F نشانهٔ افتادن می‌باشد) یا با نمرات نشان داده می‌شود (به این صورت که A=90-۱۰۰ ،B=80-۸۹ ،C=70-۷۹ ،D=60-۶۹ ،E=0-۵۹ ).

معدل تحصیلی در آمریکا (Grade Point Average یا GPA) شیوه‌ای است برای ارزش یابی تحصیلی در مدارس و دانشگاه‌های ایالات متحده. می‌توان GPA را معادل انگلیسی معدل دانست با این تفاوت که دامنه GPA میان ۰ و ۴ است.

محاسبه GPA در دانشگاه‌ها به این صورت است که در پایان ترم تحصیلی نمره‌ای که در هر کلاس به دست آمده را در مقیاس حروف قرار می‌دهند و سپس حروف را در مقیاس ۰ تا ۴ قرار می‌دهند:

۴ = A= ۱۰۰ - ۹۵

A-= ۹۴ - ۹۰ = ۳.۷

B+= ۸۹ - ۸۶ = ۳.۳

B= ۸۵ - ۸۳ = ۳

B-=۸۲ - ۸۰ = ۲.۷

C+= ۷۹ - ۷۶ = ۲.۳

C= ۷۵ - ۷۳ = ۲

C-=۷۲ - ۷۰ = ۱.۷

D+= ۶۹ - ۶۶ = ۱.۳

D= ۶۵ - ۶۳ = ۱

D-= ۶۳ - ۶۰ = ۰.۷

F = ۵۹ - ۰ = ۰

سپس تعداد واحد هر درس در نمره به دست آمده (بین ۰ تا ۴ ) ضرب می‌شود؛ اعداد به دست آمده از این طریق با هم جمع می‌شوند و بر تعداد کل واحدها تقسیم می‌شوند که عدد حاصل GPA است.

مثال[ویرایش]

اگر در درسی ۳ واحدی B+ بگیریم و در درسی ۴ واحدی C؛ خواهیم داشت:

(۳*۳.۳) + (۴*۲) = ۱۷.۹

(۱۷.۹) / (۳+۴) = ۲.۵۵

GPA = ۲.۵۵

کانادا[ویرایش]

در کانادا نیز یا حروف به کار می‌روند (مانند D ،C ،B ،A که A بهترین نمره و D نشانهٔ افتادن می‌باشد) یا با نمرات نشان داده می‌شود (به این صورت که A=80-100, B=70-79, C=69-51, D/Fail= 50-0 ).

پانویس[ویرایش]

  1. فرهنگ واژهٔ دهخدا
  2. فرهنگ واژهٔ معین

منابع[ویرایش]

  • آیین نامهٔ وزارت آموزش و پرورش ایران