نماد بازیافت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نماد بازیافت (U+2672 نماد جهانی بازیافت or U+267B نماد سیاه جهانی بازیافت در یونی کد) یک علامت بین‌المللی است که برای عمل بازیافت مواد، برگزیده شده‌است. این علامت شامل سه پیکان است که همدیگر را دنبال می‌کنند و به معنی چرخه بی‌پایان است. نحوهٔ چرخش پیکان‌ها تداعی کنندهٔ نوار موبیس است.

تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۹۶۹ و اوایل ۱۹۷۰ توجه جهانی به مسئله حفظ محیط زیست در روز زمین به اوج خود رسیده بود. به همین دلیل بنیاد شیکاگو که تولیدکننده بزرگ مقوای بازیافت شده است یک مسابقه طراحی و هنری را بین تمام دانش آموزان دبیرستان‌ها و دانشگاه های آمریکا برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد معضلات زیست‌محیطی برگزار کرد. در این مسابقه طرح «گری اندرسون» از دانشگاه جنوبی کالیفرنیا برنده شد و اکنون آن طرح، علامت عمومی بازیافت مواد است.[۱]

حق تکثیر[ویرایش]

این علامت به مالکیت عمومی گذاشته شد و هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند و یک علامت تجاری نیست. اگرچه ممکن است بعضی قوانین محلی استفاده از آن را محدود بکند. مثلاً استفاده از این علامت روی کالاهای غیر بازیافت شده به منظور فریب‌کاری و گمراه کردن خریدار ممنوع است.[۱][۲]

نمادهای دیگر[ویرایش]

در تایوان از نماد Recycle symbol Taiwan.svg به عنوان نماد بازیافت استفاده می شود

حمایت سازمان‌ها[ویرایش]

نماد بازیافت در انتهای گزارش رسمی کنگره ایالات متحده با جمله:Printed on recycled paper به معنای چاپ شده بر روی کاغذ بازیافت شده.

سازمان‌های مختلف برای حمایت از بازیافت اقدام‌های متنوعی را انجام می‌دهند که از جملهٔ آنها می‌توان به استفاده از کاغذ بازیافتی برای نشان دادن اهمیت بازیافت اشاره کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Jones, Penny; Jerry Powell (May 1999). "Gary Anderson has been found!" (PDF). Resource Recycling: North America's Recycling and Composting Journal: pg.1–2. Retrieved 2011-05-26.
  2. "Rules Governing Use of Recycling Logo". Recycling Expert [website]. recyclingexpert.co.uk. Retrieved 2011-05-16.