نقد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نقدگرایی)
پرش به: ناوبری، جستجو

نقد را «سره از ناسره جدا کردن» و «شناختن محاسن و معایب» گفته‌اند. در اصطلاح، نقد به مفهوم داوری و قضاوت دوجانبه در مورد یک گزاره‌است. این واژه در لغت به معنای «بهینِ چیزی را گزیدن» آمده‌است. انتقاد اگر چه معادل این واژه نیست و تفاوت‌هایی مفهومی با آن دارد، اما همواره همراه این واژه بوده‌است.

نقد یعنی پیدا کردن خوبی ها از میان بدی ها .نقد به یک اثر کمک میکند که ان اثر اعتبار یابد.اگر از یک کار یا یک مقاله ویا... انتقاد شود باعث می شود که نقاط بد ان کار اصلاح قرار گیرد.نقد در هر زمینه اصول و قواعد خاص خود را دارد .کسی که اثری را نقد میکند منتقد نام دارد.منتقدان باید ریزبین دقیق وبا سرعت باشند. در نقد یک فیلم عواملی چون صدا تصویر نور بازیگران و... اهمیت دارند. فیلم های پر طرف دار بیشتر مورد نقد قرار میگیرند . منتقدانی که در روز نامه ها کار می کنند تمامی اخبار را مورد بررسی قرار می دهند و به این نقد، نقد ژورنالیستی میگویند.اما در بیرون کانی منتقد هستند که تخصصی در زمینه های هنری داشته باشند. نقد های مثبت و منفی: نقد مثبت یک اثر باعث پیدا شدن طرف دارانی برای یک اثر است ولی نقد منفی باعث می شود که طرفداران به بحث و مجادله با منتقد یا منتقدان بپردازند... امروزه نقد در تمامی عرصه ها علمی فرهنگی سیاسی و...وجود دارد و این نقد باعث پیشرفت اثر یا شخص می شود .البته در نقد باید به دیگران و نظر انها احترام بگذاریم . نقد باید با رعایت اصول اخلاقی وبا دیدی کار شناسانه انجام شود.

انتقاد[ویرایش]

فرهنگ معین انتقاد را اینگونه معنی کرده است: 1 - خالص کردن . 2 - جدا کردن خوب از بد. 3 - خرده گرفتن . 4 - برشمردن درستی ها و نادرستی های یک اثر ادبی یا هنری .انتقاد، نزدیک مفهوم نقد است اما بیشتر به «قضاوت منفی اما عینی» در رابطه با گزاره‌ای گفته می‌شود. با این حال نقشی مثبت برای این امر قائل شده‌اند. در اصطلاح رایج و برای رساندن کارکردهای مختلف آن، بعضاً این واژه به همراه واژه‌هایی چون«مخرب» و «سازنده» به کار می‌رود. انتقاد بر چند بخش است که یکی از آنها انتقاد از افراد انسانی است. معمولا انتقاد از افرادی است که با آنها ارتباط داریم و از جمله این افراد، انتقاد به همسر است. انتقاد از همسر دارای اصولی است که برای بهتر شدن کیفیت انتقاد بهتر است آنها را رعایت کرد:

 1. انتقاد کنید، ایراد نباید گرفت
 2. شفاف و صادقانه صحبت کنید!
 3. دونه، دونه بگویید!
 4. «همیشه» و «هرگز» را فراموش کنید
 5. از مقایسه کردن بپرهیزید
 6. در جمع انتقاد نکنید
 7. انتقاد نباید تلخ باشد؟!
 8. اعتماد به نفس او را تقویت کنید
 9. اجازه صحبت کردن به او بدهید
 10. عصبانی نشوید
 11. اشتباهتان را قبول کنید
 12. پشت سر همسرتان فقط خوبی بگویید
 13. در حریم شخصی او وارد نشوید[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]