پرش به محتوا

نشریات علمی پژوهشی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نشریات علمی پژوهشی ایران نشریاتی هستند که از سوی (۱) کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (معاونت پژوهشی) یا (۲) کمیسیون نشریات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا (۳) گروه نشریات علمی دانشگاه آزاد اسلامی یا (۴) گروه نشریات علمی دانشگاه پیام نور صاحب مجوز و درجه «علمی پژوهشی» می‌شوند..[۱][۲][۳][۴][۵][۶]

لیست مجلات علمی پژوهشی یک ابزار بسیار مهم برای پژوهشگران و دانشمندان است. این لیست، مجموعه ای از نشریات علمی است که مقالات پژوهشی را در زمینه های مختلف علمی منتشر می کنند. اعتبار لیست مجلات علمی پژوهشی بسیار مهم است، زیرا انتخاب یک مجله مناسب برای ارسال مقاله به مجله، تأثیر زیادی بر روی شناخت پژوهشگران و ارزیابی کیفیت پژوهش دارد.[۷]

اعتبار لیست مجلات علمی پژوهشی به چندین عامل بستگی دارد. اولین عامل، شناخته شدن مجله در جامعه علمی است. مجلاتی که در جامعه علمی شناخته شده و مورد توجه قرار گرفته اند، اعتبار بیشتری دارند. همچنین، کیفیت مقالات منتشر شده در مجله نیز بر اعتبار آن تأثیر می گذارد. مجلاتی که مقالات با کیفیت و مطالعات پژوهشی معتبری را منتشر می کنند، اعتبار بیشتری دارند. یکی از مهمترین معیارهای بررسی اعتبار مجلات علمی پژوهشی ضریب تاثیر آنها می باشد.

مجلات علمی پژوهشی در ایران به دو دسته تقسیم می شوند. اولین دسته مجلاتی هستند که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند. تا سال 1399 این نشریات به دو دسته علمی پژوهشی و مجلات علمی ترویجی تقسیم بندی می شدند. از سال 1399 به بعد، کلیه این نشریات به نام نشریات علمی شناخته می شوند. این نشریات در دسته بندی های مجلات علوم انسانی، مجلات علوم پایه، مجلات فنی و مهندسی، مجلات هنر و معماری، مجلات دامپزشکی و مجلات کشاورزی و منابع طبیعی می باشند [۱].

دسته دوم نشریات، نشریات مورد تایید وزارت بهداشت می باشند. این نشریات در برگیرنده مجلات علمی در زمینه های پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری، بهداشت، سلامت و ... می باشند.

در ایران هر یک از این نشریات در پایگاه های مخصوص به خود در سایت وزارت خانه ها منتشر و به روز می شوند. البته برای سهولت در انتخاب بهترین مجله برای چاپ مقاله علمی می توان از مجله یاب فارسی استفاده کرد. این مجله یاب که با نام ژورنال یاب معرفی شده است میتواند به شما در زمینه انتخاب بهترین نشریه کمک کند.


جستارهای وابسته

[ویرایش]

پانویس

[ویرایش]
  1. «درباره پایگاه/بانک مقالات نشریات بایگانی‌شده در ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine»، وبگاه رسمی پایگاه اطلاعات علمی، جهاد دانشگاهی.
  2. «نشریات علمی مصوب»، بانک اطلاعات نشریات کشور.
  3. «فهرست نشریات علمی پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی بایگانی‌شده در ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine»، وبگاه رسمی پایگاه اطلاعات علمی، جهاد دانشگاهی.
  4. «فهرست نشریات علمی پژوهشی دانشگاه پیام نور بایگانی‌شده در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine»، وبگاه رسمی پایگاه اطلاعات علمی، جهاد دانشگاهی.
  5. «فهرست نشریات ایرانی نمایه شده در پایگاه بین‌المللی ISI بایگانی‌شده در ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine»، وبگاه رسمی پایگاه اطلاعات علمی، جهاد دانشگاهی.
  6. «فهرست نشریات ایرانی نمایه شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC بایگانی‌شده در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine»، نشریات علمی پژوهشی دارای ضریب تأثیر، وبگاه رسمی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC.
  7. «لیست مجلات علمی پژوهشی - پلتفرم جستجو و انتخاب نشریه». ۱۴۰۲-۱۰-۲۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۷-۲۴.