بورگوندی‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بورگوندی‌ها
منطقه گل (سرزمین)
منقرض‌شده 6th century
کدهای زبان
ایزو ۶۳۹-۳ هیچ کدام (mis)
فهرست زبان‌شناس
qlb
گلاتولوگ هیچ کدام

بورگوندی‌ها یکی از تیره‌های ژرمن بودند که پس از فروپاشی بخش باختری امپراتوری روم به این سرزمین آمدند. در ۴۱۱ میلادی آنان از رود راین گذشتند و در ورمز یک پادشاهی را پایه‌ریزی نمودند. آن‌ها در میانه زد و خوردهای میان رومیان و هون‌ها سرزمینی که امروزه در مرز میان سه کشور سوئیس، ایتالیا و فرانسه است را به چنگ آوردند. در سال ۵۳۴ فرانک‌ها گودومار، واپسین شاه بورگوندی را شکست دادند و این سرزمین را به سرزمین در حال گسترش خود ضمیمه کردند. بورگوندی‌ها نام خویش را بر سرزمین بورگوین گذاردند.

پادشاهی بورگوندی‌ها بین سالهای ۴۴۳ تا ۴۷۵ میلادی

خاستگاه[ویرایش]

خاستگاه و منشأ بورگوندی‌ها در هالهٔ از ابهام قرار دارد. تاسیتوس، مورخ رومی که دربارهٔ قبایل ژرمن آنسوی سرحدات رودخانه راین در پایان قرن اول پس از میلاد نوشتجاتی دارد، متأسفانه به این مردمان اشاره‌ای نکرده‌است و ما اطلاعاتی قطعی از آن‌ها در پیش از این تاریخ نداریم. در منابع کلاسیک متأخر و منابع ابتدایی قرن وسطایی، خاستگاه‌شان جزیره برنهلم در دریای بالتیک معرفی شده‌است. اما امروزه محققان در اینباره با دیده تردید می نگرند، و کوشش هایشان برای اثبات مهاجرت فرضی بورگوندی‌ها از اسکاندیناوی به سرزمین اصلی در قرن اول پیش از میلاد براساس شواهد باستانشناسی، هنوز ناموفق بوده‌است. با این وجود، منشأ اسکاندیناویایی بورگوندی‌ها حداقل به اندازهٔ دیگر احتمالات، منطقی ست.

گزارش شده‌است که بورگوندی‌ها در قرن دوم بعد از میلاد در منطقه‌ای مابین رودخانه‌های ویستولا و اودر واقع در غرب لهستان امروزی می زیستند. پس از آن گاهی اوقات به سمت غرب می کوچیدند، و در قرن سوم پس از میلاد به ناحیه‌ای در بالادست و میانهٔ رودخانه ماین در جنوب غربی آلمان رسیدند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • نویسندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، Burgundy. (نسخه ۲۸ آوریل ۲۰۰۷)
  • Byock, Jesse L. (1990) Saga of the Volsungs. University of California Press