تئودوریک یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تئودوریک یکم
پادشاه ویزیگوت‌ها
تئودوریک یکم اثر فلیکس کاستلو (۱۶۳۵)
سلطنت۴۱۸-۴۵۱ (میلادی)
پیشینوالیا
جانشینتوریسموند
درگذشته۴۵۱ (میلادی)
ترویا
فرزند(ان)توریسموند
تئودوریک دوم
اوریک
پدرآلاریک یکم

تئودوریک یکم (Theodoric I) (درگذشتهٔ ۴۵۱) پادشاه ویزیگوت‌ها از ۴۱۸ تا ۴۵۱ بود. او هنگام حملهٔ وندال‌ها به رم در ۴۲۱ به آنها پیوست اما در ۴۵۱ علیه هون‌های تحت فرمان آتیلا با رومیان متحد شد و در میدان نبرد جان باخت.

زندگینامه[ویرایش]

تئودوریک پسر آلاریک یکم بود و در ۴۱۸ به پادشاهی ویزیگوت‌ها رسید. او متحد رومیان و در عین حال دشمن آنها بود. وندال‌ها در ۴۲۱ (یا ۴۲۲) به رم حمله کردند و تئودوریک یکم با خیانت به رومیان به آنها پیوست و از پشت به سپاهیان رومی یورش برد. در ۴۳۵ به رومیان مستقر در گل حمله کرد و ناربو را محاصره نمود. اما مجبور به عقب‌نشینی به تولوز شد و در آنجا در ۴۳۹ یکی از لشگرهای روم را شکست داد.

با شروع حملات آتیلا در ۴۵۱، تئودوریک یکم علیه هون‌ها با رومیان متحد شد و ویزیگوت‌ها به سپاه روم به فرماندهی آئتیوس پیوستند. تئودوریک فرماندهی جناح راست را در ترویا برعهده داشت و با شکست هون‌ها توانست آنها را عقب براند، اما خودش نیز در همان سال در میدان نبرد کشته شد.

منابع[ویرایش]

  • David Crystal (1995), The Cambridge Biographical Encyclopedia (به انگلیسی) (Second edition ed.), Cambridge University Press, p. p.927 {{citation}}: |edition= has extra text (help); |صفحه= has extra text (help)
  • David Crystal (1996), The Cambridge Biographical Dictionary (به انگلیسی) (First edition ed.), Cambridge University Press, p. p.446 {{citation}}: |edition= has extra text (help); |صفحه= has extra text (help)