تئودوریک یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تئودوریک یکم
پادشاه ویزیگوت‌ها
Theodoric I by Fabrizio Castello 1560 1617.jpg
تئودوریک یکم اثر فلیکس کاستلو (۱۶۳۵)
دوران ۴۱۸-۴۵۱ (میلادی)
درگذشت ۴۵۱ (میلادی)
محل درگذشت ترویا
پیش از توریسموند
پس از والیا
پدر آلاریک یکم
فرزندان توریسموند
تئودوریک دوم
اوریک

تئودوریک یکم (Theodoric I) (درگذشتهٔ ۴۵۱) پادشاه ویزیگوت‌ها از ۴۱۸ تا ۴۵۱ بود. او هنگام حملهٔ وندال‌ها به رم در ۴۲۱ به آنها پیوست اما در ۴۵۱ علیه هون‌های تحت فرمان آتیلا با رومیان متحد شد و در میدان نبرد جان باخت.

زندگینامه[ویرایش]

تئودوریک پسر آلاریک یکم بود و در ۴۱۸ به پادشاهی ویزیگوت‌ها رسید. او متحد رومیان و در عین حال دشمن آنها بود. وندال‌ها در ۴۲۱ (یا ۴۲۲) به رم حمله کردند و تئودوریک یکم با خیانت به رومیان به آنها پیوست و از پشت به سپاهیان رومی یورش برد. در ۴۳۵ به رومیان مستقر در گل حمله کرد و ناربو را محاصره نمود. اما مجبور به عقب‌نشینی به تولوز شد و در آنجا در ۴۳۹ یکی از لشگرهای روم را شکست داد.

با شروع حملات آتیلا در ۴۵۱، تئودوریک یکم علیه هون‌ها با رومیان متحد شد و ویزیگوت‌ها به سپاه روم به فرماندهی آئتیوس پیوستند. تئودوریک فرماندهی جناح راست را در ترویا برعهده داشت و با شکست هون‌ها توانست آنها را عقب براند، اما خودش نیز در همان سال در میدان نبرد کشته شد.

منابع[ویرایش]

  • David Crystal. The Cambridge Biographical Encyclopedia. Second edition ed. Cambridge University Press, 1995. p.927. ISBN 0-521-43421-1. 
  • David Crystal. The Cambridge Biographical Dictionary. First edition ed. Cambridge University Press, 1996. p.446. ISBN 0-521-56780-7.