می‌دانی حق با توست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
«می‌دانی حق با توست»
جلد «می‌دانی حق با توست»
تک‌آهنگ از نیروانا
از آلبوم نیروانا
پخش۸ اکتبر ۲۰۰۲
قالبسی‌دی
ضبط۳۰ ژانویهٔ ۱۹۹۴ در رابرت لَنگ استودیوز در سیاتل، واشینگتن واشنگتن
سبکگرانج
زمان۳:۳۷
ترانه‌سراکرت کوبین
تهیه‌کنندهButch Vig
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های نیروانا
«آنیوریسم»
(۱۹۹۶)
«می‌دانی حق با توست»
(۲۰۰۲)
نمونهٔ موسیقی

نیروانا

«می‌دانی حق با توست»


۲۸ ثانیه (از ۳:۳۷)

Problems? See media help.

«می‌دانی حق با توست» (به انگلیسی: You Know You're Right) نام یکی از ترانه‌های گروه گرانج آمریکایی نیروانا است. این اثر اولین ترانهٔ آلبوم برگزیده آثار گروه به‌نام نیروانا منتشر شده در سال ۲۰۰۲ است و آخرین تک‌آهنگ رسمی گروه محسوب می‌شود.

نسخهٔ نهایی «می‌دانی حق با توست» در ۳۰ ژانویهٔ ۱۹۹۴ در رابرت لنگ استودیوز در سیاتل، واشینگتن واشنگتن ضبط شد و تا سال‌ها پس از مرگ کرت کوبین منتشر نشده بود. این ترانه باعث بروز مناقشه‌های قانونی مابین کورتنی لاو -بیوهٔ کوبین- و اعضای باقیماندهٔ گروه، کریست ناواسلیک و دیو گرول شد. ناواسلیک و گرول می‌خواستند که این اثر در کلکسیون مجموعه آثار گروه منتشر شود اما لاو جلوی این کار را گرفت و با ادعای مالکیت میراث نیروانا با آن‌ها وارد دعوای حقوقی شد.

لاو بر این عقیده بود که «می‌دانی حق با توست» با انتشار در کلکسیون آثار گروه، تَلَف خواهد شد و بهتر است به‌صورت یک سی‌دی جدا و مانند آلبوم ۱ بیتل‌ها منتشر شود. او در دادخواست‌اش از این ترانه با عنوان «آهنگی که به‌صورت بالقوه قابلیت تبدیل شدن به یک کار بسیار پرفروش را دارد» و «یک اثر دارای ارزش فوق‌العادهٔ تجاری و هنری» یاد کرده‌بود و مدیر برنامه‌های او تخمین زده‌بود که ترانه می‌تواند ۱۵٬۰۰۰٬۰۰۰ نسخه فروش داشته‌باشد.

در سپتامبر ۲۰۰۲ دعوای حقوقی لاو با موافقت اعضای نیروانا با ایدهٔ او خاتمه یافت و اعلام شد که ترانه در یک آلبوم برگزیده آثار در پایان همان‌سال منتشر خواهد شد. ام‌پی‌تری ترانه چند هفته قبل از انتشار رسمی آلبوم منتشر شود در اینترنت درز کرد و حتی مدتی از چند ایستگاه رادیویی پخش شد که با اعلام هشدار شرکت منتشرکنندهٔ اثر، پخش رادیویی آن متوقف شد. ویدئوی ترانه با استفاده از ترکیب تصاویر اجراهای زنده و ویدئوهای گروه و به کارگردانی کریس هافنر ساخته شد و بالاخره «می‌دانی حق با توست» در ۸ اکتبر ۲۰۰۲ با موفقیت منتشر شد. ترانه در زمان انتشارش رتبهٔ ۴۵ام جدول «۱۰۰ آهنگ پرفروش روز آمریکا» را به‌خود اختصاص داد و در جدول‌های «ترانه‌های راک مدرن» و «ترانه‌های جریان اصلی راک» بیلبورد در جایگاه نخست قرار گرفت.

منابع[ویرایش]