موقعیت‌آگاهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

موقعیت‌آگاهی (به انگلیسی Orientation) در علم پزشکی و روانپزشکی شناختن اشخاص و آگاهی از خویشتن در زمان و مکان را می‌گویند.[۱] حالتی مرضی که موجب فقدان آگاهی نسبت به زمان و مکان و اشخاص شود موقعیت‌ناآگاهی[۲] (disorientation) نام دارد.

مشکلات مربوط به موقعیت‌آگاهی در پزشکی و در اورژانس که با واژه موقعیت‌ناآگاهی تعریف شده و پاسخ اشتباه در مورد زمان و ساعت، محلی که در آن بیمار قرار دارد و بالاخره شناسایی افراد خانواده و اطرافیان (در مراحل حاد) را شامل می‌گردد.
هنوز محل اصلی موقعیت‌آگاهی در مغز مشخص نشده ولی در آسیب‌های گزارش شده به بسیاری از مناطق مغز از جمله ناحیه ساقه مغز و یا به نیم‌کره‌های مغز در بیماران، موقعیت‌ناآگاهی مشاهده گردیده‌است که گمان می‌رود سطح هوشیاری و تشخیص این سه پارامتر به همکاری نیمکره‌ها و ساقه مغز وابسته باشد.[۳]

کاربرد[ویرایش]

در روانپزشکی از شاخصه‌هایی است که در تشخیص اختلالات عصبی و بیماری‌های اعصاب و روان به کار می‌رود. در پرستاری و اورژانس برای تعیین سطح هوشیاری بیمار پس از یک تروما و یا احیا پس از کما و یکی از شاخصه‌های پایش بیمار به‌شمار می‌آید.

علت‌های وقوع موقعیت‌ناآگاهی[ویرایش]

موقعیت‌ناآگاهی می‌تواند چه در افراد مسن و بیمار و یا حتی جوان و سالم دیده شود. فرد سالم پس از یک تمرین ورزشی بعلت از دست دادن آب و یا به‌دلیل گرسنگی و یا کند شدن زمان دریافت اکسیژن، ممکن است دچار موقعیت‌ناآگاهی شود.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. ترجمه متن از ایتالیایی- آلزایمر و نشانه‌ها
  2. موقعیت‌آگاهی و موقعیت‌ناآگاهی هر دو برابرهای فرهنگستان زبان فارسی هستند.
  3. Berrios G E (1982) Disorientation States in Psychiatry. روانشناسی جامع (متن انگلیسی) ۲۳: ۴۷۹-۴۹۱
  4. DISORIENTATION DURING EXERCISE

[منابع‌بیشتر] برای مطالعه[ویرایش]