موریس بوکای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
موریس بوکای
متولد ۱۹ ژوئیه ۱۹۲۰
فرانسه
مرگ ۱۷ فوریه ۱۹۹۸
رشته فعالیت پزشکی

موریس بوکای (۱۹ ژوئیه ۱۹۲۰-۱۷ فوریه ۱۹۹۸پزشک مسلمان فرانسوی، عضو جامعه فرانسوی مصرشناسی، و نویسندهٔ چندین کتاب برجسته بود.

زندگینامه[ویرایش]

موریس بوکای در ۱۹ ژوئیه ۱۹۲۰ در شهر پوسی‌وگ[۱] زاده شد. پزشکی را از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۸۲ فرا گرفت و متخصص گاستروانترولوژی یا همان دستگاه گوارش شد.

وی در سال ۱۹۷۳ به عنوان پزشک خانوادگی ملک فیصل عربستان سعودی تعیین شد. وی همچنین پزشک برخی از اعضای خانوادهٔ رئیس‌جمهور مصر انور سادات نیز بود.

پژوهش‌های علمی[ویرایش]

بوکای رئیس گروه تحقیق و ترمیم جسد فرعون بود، او بر خلاف سایرین که قصد ترمیم جسد داشتند، در صدد کشف راز و چگونگی مرگ این فرعون بود.

پژوهش‌های بوکای همچنان ادامه داشت تا اینکه در ساعات پایانی شب نتایج نهایی ظاهر شد بقایای نمکی که پس از ساعت‌ها تحقیق بر جسد فرعون کشف شد دال بر این بود که او در دریا غرق شده و مرده است و پس از خارج کردن جسد او از دریا برای حفظ جسد، آن را مومیایی کرده‌اند. اما مسئله غریب و آنچه باعث تعجب بیش از حد پروفسور بوکای شده بود این مسئله بود که چگونه این جسد سالمتر از سایر اجساد، باقی‌مانده در حالی که این جسد از دریا بیرون کشیده شده است.

حیرت و سردرگمی پروفسور دوچندان شد وقتی دید نتیجه تحقیق کاملاً مطابق با نظر مسلمانان در مورد غرق شدن فرعون است و از خود سؤال می‌کرد که چگونه این امر ممکن است با توجه به اینکه این مومیایی در سال ۱۸۹۸ میلادی و تقریباً در حدود ۲۰۰ سال قبل کشف شده است، در حالی که قرآن مسلمانان قبل از ۱۴۰۰ سال پیدا شده است؟![نیازمند منبع]

مرگ[ویرایش]

او در ۱۷ فوریه ۱۹۹۸ درگذشت.

کتاب‌ها[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Pont-l'Évêque
  2. The Bible, The Qur'an and Science
  3. "Episode 3: The Islamic world is witnessing a trend for seeking 'scientific miracles' in the Qur'an". Islam and Science. 2nd March 2009. No. 3.

  4. Mummies of the Pharaos: Modern Medical Investigations
  5. Reflections on the Koran
  6. Man where is he coming from? The responses of science and Scripture
  7. Moses and Pharaoh, The Hebrews in Egypt

پیوند به بیرون[ویرایش]