ملا نصرالدین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Harikalar Diyari Nasrettin Hoca 05981 nevit.jpg

ملا نصرالدین، شخصیتی داستانی و بذله‌گو در فرهنگ‌های عامیانه ایرانی، افغانستانی، ترکیه‌ای، عربی، کُردی، قفقازی، هندی، پاکستانی و بوسنی است که در یونان هم محبوبیت زیادی دارد و در بلغارستان هم شناخته‌شده است.

ملا نصرالدین در ایران و افغانستان بیش از هر جای دیگر به عنوان شحصیتی بذله گو اما نمادین محبوبیت دارد.

درباره وی داستان‌های لطیفه‌آمیز فراوانی نقل می‌شود. اینکه وی شخصی واقعی بوده یا افسانه‌ای روشن نیست. برخی منابع او را واقعی دانسته و هم روزگار با تیمور لنگ (درگذشته ۸۰۷ ق.) یا حاجی بکتاش (درگذشته ۷۳۸ ق.) دانسته‌اند.*[۱] در نزدیک آق‌شهر از توابع قونیه در ترکیه محلی است که با قفلی بزرگ بسته شده و می‌گویند قبر ملا نصرالدین است.

او را در افغانستان، ایران و جمهوری آذربایجان ملا نصرالدین، در ترکیه نصرتین هوجا (خواجه نصرالدین)، در عربستان جُحا (خواجه) می‌نامند و در بین کُردها به «ملا مشهور» معروف است. مردم کارها و حرکات عجیب و مضحکی به او نسبت می‌دهند و به داستان‌های او می‌خندند. قصه‌های ملا از گذشته در شرق رواج داشته و دانسته نیست ریشه آنها از کدام زبان است.

ملیت[ویرایش]

ایرانیان، ترک‌ها، عرب‌ها، افغانی‌ها، قفقازها، هندی‌ها، پاکستانی‌ها و بوسنیایی‌ها عقیده دارند ملانصرالدین متعلق به فرهنگ آن کشور است.[۱]

خسرو معتضد باور دارد ملانصرالدین شخصیتی ترکی بوده است و معرفی وی به عنوان یک شخصیت ایرانی دروغ تاریخی است.[۲] با این وجود بر پایه ادعای دولت ترکیه سنگ قبر ملانصرالدین در منطقه آق‌شهر در نزدیکی قونیه پیدا شده‌است.[۳]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

^ قاموس الاعلام ترکی.

منابع[ویرایش]

  • ۶۰۰ داستان ملا نصرالدین، به همت محمد رمضانی، بتسدا، مریلند آمریکا: انتشارات ایبکس/کتابفروشی ایران ۱۹۹۷.
  • لغتنامه دهخدا.
  • ویکی‌پدیای انگلیسی، نسخه ۲ نوامبر ۲۰۰۶.
  • داستان‌های ملانصرالدین

ویــــــکی دروغ