مسیه ۷

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مسیه ۷
داده‌های رصدی (مبدأ J2000.0)
صورت فلکیکژدم
بعد17h 53m 51.2s[۱]
میل‏ 34″ 47′ ‎–34°[۱]
فاصله(نردبان فاصله کیهانی)۹۸۰ ± ۳۳ سال نوری (۳۰۰ ± ۱۰ پارسک)[۲]
قدر ظاهری (V)3.3
اندازه ظاهری (V)80.0′
خصوصیات فیزیک
جرم735[۳] M
شعاع25 ly
عمر تخمینی200 Myr[۲]
دیگر نکاتM7, NGC 6475, Ptolemy Cluster
جستارهای وابسته: خوشه ستاره‌ای باز, فهرست خوشه‌های ستاره‌ای باز
مسیه ۷
مسیه ۷

مسیه ۷ (به انگلیسی: Messier ۷) یا ان‌جی‌سی ۶۴۷۵ یک خوشه ستاره‌ای باز در صورت فلکی کژدم است که فاصله آن از زمین هزار سال نوری و قدر ظاهری آن ۳٫۵ است.

خوشهٔ مسیه ۷ به آسانی با چشم غیر مسلح در نزدیکی «نیش» کژدم قابل رؤیت است. این خوشه از روزگاران قدیم شناخته‌شده بود و نخستین بار در سال ۱۳۰ پس از میلاد ستاره‌شناسی به نام بطلمیوس آن را به عنوان یک سحابی توصیف کرد.

جووانی باتیستا هودیرنا پیش از سال ۱۶۵۴ این خوشه را رصد کرد و ۳۰ ستاره در آن شمرد. شارل مسیه این خوشه را در سال ۱۷۶۴ در فهرست خود جا داد.

رصدهای تلسکوپی از مسیه ۷، در حدود ۸۰ ستاره را در یک بازهٔ رؤیت ۱٫۳° آشکار کرده‌اند. عمر مسیه ۷، در حدود ۲۲۰ میلیون سال و قدر روشن‌ترین ستارهٔ آن ۵٫۶ است.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام NED وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام aaa504_3_845 وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  3. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام aaa477_1_165 وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).

Wikipedia contributors, «List of Messier objects,» Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed February 9, 2009).