مسیریابی پیازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Onion diagram.svg

مسیریابی پیازی روشی برای تبادل اطلاعات به صورت ناشناس در شبکه‌های رایانه‌ای است. پیام‌ها پی در پی رمزگذاری می‌شوند و توسط تعداد زیادی گره شبکه با نام مسیریاب‌های پیازی فرستاده می‌شود. هر مسیریاب پیازی یک لایهٔ رمز را برای خواندن دستورهای مسیریابی رمزگشایی می‌کند و پیام را به مسیریاب بعدی می‌فرستد که همین روند را تکرار می‌کند. این روش باعث می‌شود که گره‌های مسیریاب از محتوا و مبدأ پیام اطلاع نداشته باشند.[۱]

برای این که مفهوم مسیریابی پیازی را بهتر متوجه شوید اجازه دهید با پروکسی سرورها شروع کنیم. شما وقتی به یک پروکسی سرور متصل می‌شوید، از طریق ان سرور به مرور وب خواهید پرداخت و اگر کسی سعی به ردیابی کردن شما بکند به جای پیدا کردن آدرس خانهٔ شما، ای پی سرور را به دست خواهد آورد.

اما پروکسی سرورها امن نیستند، پروکسی سرورها اطلاعات شما را برروی سرورهای خود ذخیره می‌کنند و اگر لازم باشد می‌توانند شما را شناسایی کنند. پروکسی سرورها قادر نیستند تا از هویت شما در اینترنت محافظت کند و شما به راحتی قابل ردیابی کردن هستید.

منابع[ویرایش]

  1. Goldschlag D. , Reed M. , Syverson P. (1999.) Onion Routing for Anonymous and Private Internet Connections, Onion Router.