مرز تاجیکستان–چین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مرز چین - تاجیکستان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چین (سبز) و تاجیکستان (نارنجی)
مناقشه های ارضی چین (رنگ بنفش در سمت چپ منطقه مورد ادعایی چین در تاجیکستان که به بخش بسیار کوچکی از آن اکتفا کرد).
دودمان چینگ در ۱۸۲۰ میلادی.

مرز تاجیکستان–چین (انگلیسی: China–Tajikistan border) به صورت شمالی - جنوبی حدود ۴۱۴ کیلومتر طول دارد و شرق تاجیکستان (استان بدخشان) و منطقه غربی چین (سین کیانگ) را از هم جدا می کند. در شمال این منطقه مرز سه گانه چین، تاجیکستان و قرقیزستان و در جنوب آن مرز باریک بین تاجیکستان (استان بدخشان) و افغانستان وجود دارد.

پیشینه[ویرایش]

China–Tajikistan border.gif

تاجیکستان در سال ۱۸۶۸ به روسیه ضمیمه شد. بین سالهای ۱۹۱۷ تا ۱۹۲۱ تاجیک ها در برابر ارتش سرخ جنگیدند، اما این کشور در سال ۱۹۲۹ ضمیمه شوروی شدند. مرز فعلی در اصل بخشی از مرز طولانی بین شوروی و چین که از افغانستان تا مغولستان کشیده شده بود. در سال ۱۹۹۱ با انحلال شوروی تاجیکستان به استقلال رسید و این مرز از آن زمان مرز رسمی بین تاجیکستان و چین است. در ژانویه سال ۲۰۱۱ تاجیکستان قرارداد ۱۹۹۹ را تصویب کرد که بر اساس آن و با توجه به منابع مختلف ۱۰۰۰ یا ۱۰۱۰ یا ۱۱۵۸ کیلومتر مربع (۳۸۶ یا ۳۹۰ یا ۴۴۷ مایل مربع) از زمین های کوه های پامیر به چین واگذار شود و اختلاف ۱۳۰ ساله را پایان دهد و سبب شد تا چین از منطقه مورد ادعایش که بیش از ۲۸۰۰۰ کیلومتر مربع (۱۱۰۰۰ مایل مربع) از سرزمین تاجیکستان بود، چشم پوشی کند. وزیر امور خارجه تاجیکستان گفت که این مقدار حدود ۵٫۵ درصد از منطقه ای است که پکن برای به دست آوردن آن تلاش می کرده است. قابل ذکر است که هر مایل مربع در حدود ۲٫۵۹ کیلومترمربع است.

گذرگاه های مرزی[ویرایش]

گذرگاه کولما (یا قولما یا قراسو) (انگلیسی : Kulma Pass or Qolma Pass,also referred to as Karasu Pass) تنها گذرگاه امروزی بین چین و تاجیکستان است. به طور تاریخی دو گذرگاه بئیک (Beyik Pass) و نزاتاش (Nezatash Pass) نیز به طور متقاطع وجود داشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]