مردم نازنین (ترانه مریلین منسون)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
«مردم نازنین»
جلد «مردم نازنین»
تک‌آهنگ اثر مریلین منسن
از آلبوم سوپراستار ضدمسیح
قالب سی‌دی
سبک اینداستریال متال
زمان ۳:۴۵ (نسخهٔ تک‌آهنگ)
۳:۳۸ (نسخهٔ آلبوم)
ناشر ناتینگ/اینترسکوپ
ترانه‌سرا مریلین منسن (لیریکس)
توویگی رامیرز (موسیقی)
تهیه‌کننده ترنت رزنر
دیو اوگیلوی
مریلین منسن
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های مریلین منسن
«رویاهای شیرین (از این‌ها ساخته شده‌اند)»
(۱۹۹۵)
«مردم نازنین»
(۱۹۹۶)
«شریان‌بند»
(۱۹۹۷)
نمونهٔ موسیقی

مریلین منسون

«مردم نازنین»


۲۹ ثانیه (از ۵:۱۴)

Problems? See media help.
جلد دیگر
تصویر روی جلد اولین نسخهٔ منتشر شده
تصویر روی جلد اولین نسخهٔ منتشر شده

«مردم نازنین» (به انگلیسی: The Beautiful People) ترانه‌ای از دومین آلبوم استودیویی مریلین منسن به‌نام سوپراستار ضدمسیح است که به‌عنوان یکی از تک‌آهنگ‌های آن آلبوم در نوامبر ۱۹۹۶ منتشر شد. این قطعهٔ موفق اینداستریال را مریلین منسن و تویگی رامیرز نوشتند و تهیه‌کنندگی آن بر عهدهٔ ترنت رزنر، دیو اوگیلوی و خود منسن بوده‌است.

تک‌آهنگ «مردم نازنین» در زمان انتشارش در ایالات متحده تا ردهٔ ۲۹اُم جدول Mainstream Rock Tracks و ردهٔ ۲۶اُم جدول Modern Rock Tracks صعود کرد و در بریتانیا جایگاه ۱۷اُم جدول پُرفروش‌ترین تک‌آهنگ‌ها را به‌خود اختصاص داد. وی‌اچ‌وان در انتخاب «۱۰۰ ترانهٔ برتر هارد راک تمام دوران» جایگاه ۸۶اُم را به «مردم نازنین» اختصاص داد و در گزینش «۴۰ ترانهٔ برتر متال» در سال ۲۰۰۶ آن را به‌عنوان ۲۸اُمین ترانهٔ برتر معرفی کرد. استفن توماس ارلواین از آل‌میوزیک این ترانه را اولین اثر واقعاً عالی منسن دانسته که حتی مخالفانش هم نمی‌توانند فکر آن را از سرشان بیرون کنند.[۱]

پیشینه[ویرایش]

«مردم نازنین» در سال ۱۹۹۴ نوشته شده‌است، شعر آن را منسون سروده و موسیقی‌اش را توویگی رامیرز (گیتاریست پیشین گروه) ساخته‌است. آن‌ها اولین مرتبه نسحهٔ دموی این ترانه را در اتاق یک هتل که در حین برگزاری یک تور در آنجا اقامت داشتند، ضبط کردند. منسون در مصاحبه‌ای به مجلهٔ کرانگ! گفته‌است که او با ضربه زدن به کف اتاق، جینجر فیش را برای نواختن بخش‌های درامز راهنمایی می‌کرد و جینجر فیش همان ریتم را عیناً با درام الکتریک اجرا و ضبط می‌کرد. او اضافه کرده‌است که آن‌روز همه چیز به‌خوبی پیش رفت و کار ترانه همان‌جا تمام شد.

عنوان «مردم نازنین» را منسن از کتابی به‌همین نام که در سال ۱۹۶۷ منتشر شد و موضوع آن راجع به کندی‌ها، سیاست و مُد در آن دوره بود به عاریت گرفته‌است؛[۲] چیزی که منسن از آن با عنوان «فرهنگ زیبایی»[پانویس ۱] یاد می‌کند.

متن ترانه[ویرایش]

شعر «مردم نازنین» یک انتقاد تلخ و خشم‌آلود از آمریکا و مسیحیت است.[۳] در قسمتی از شعر، با مقایسه‌ای کنایه‌آمیز میان برج کلیساها با آلت مردی، قدرت قدرتمندان، با بلندی برج‌های کلیساهای‌شان قیاس می‌شود که منسون آن را نتیجهٔ سلطهٔ نظام سرمایه‌داری می‌داند و معتقد است فاشیسم سنتی آن‌ها را نابود خواهد کرد.[پانویس ۲] ترانه به‌شدت کاپیتالیسم را نفی می‌کند و بخشی از شعر آن را می‌توان با نظریهٔ سروری-بردگی نیچه مرتبط دانست. (اشاره به بخشی از متن ترانه که «آن‌ها که ضعیف هستند» را «همیشه مقصر» می‌داند، افرادی که وجود دارند فقط برای این‌که «قدرتمندان را تصدیق کنند.»)[پانویس ۳]

ویدئو[ویرایش]

ویدئوی «مردم نازنین» که فلوریا سیجیزموندی ایتالیایی آن را کارگردانی کرده‌است در کارخانهٔ متروکهٔ گودرهم اند ورتز واقع در منطقهٔ دیستیلری دیستریکت تورنتو فیلم‌برداری شده‌است.

مریلین منسن در نمایی از ویدئو با تجهیزات دندانپزشکی داخل دهانش

در ابتدای ویدئو، اعضای گروه در محلی که شبیه به یک محیط آموزشی است و لوازم پزشکی پروتز و تجهیزات آزمایشگاهی در آن‌جا وجود دارد دیده می‌شوند. در بیرون از آن محیط، مریلین منسن با قامتی بسیار بلندتر از یک انسان معمولی به‌تصویر کشیده شده‌است. سر او طاس است و لباس و عینک هوانوردی دارد. زمانی که با آن شمایل بر روی ایوان ساختمان که تریبونی نیز در آن‌جا وجود دارد ظاهر می‌شود، جمعیتی که تجمعات فاشیستی دههٔ ۳۰ و ۴۰ میلادی را به ذهن متبادر می‌کنند، او را از داخل خیابان تشویق می‌کنند. پس از آن منسون درحالی که جمعیت دورش حلقه زده‌اند و ۲ نفر برای این‌که نیفتداز پایین دستهای‌اش را گرفته‌اند، در خیابان دیده می‌شود. در میان این تصاویر کات‌های کوتاه دیگری از یک کرم در حال تقلا، چکمه‌های جمعیت که پای‌شان را به زمین می‌کوبند و دیگر اعضای گروه که با سر و شکل نامتعارف در حال اجرای ترانه هستند گنجانده شده‌است. در نماهای کوتاه دیگر منسن در حالتی دیده می‌شود که توسط وسیله‌ای-شبیه ابزار دندان‌پزشکی-دهانش باز نگه داشته شده و در حالی‌که دندان‌هایش با روکش فلزی جلب توجه می‌کنند مشغول اجرای ترانه‌است.

ویدئوی «مردم نازنین» در مراسم جوایز ام‌تی‌وی سال ۱۹۹۷ در ۲ بخش «بهترین ویدئوی راک» و «بهترین جلوه‌های ویژه» نامزد دریافت جایزه بود.[۴]

پی‌نوشت[ویرایش]

  1. the culture of beauty
  2. The horrible people, the horrible people / It's as anatomic as the size of your steeple / Capitalism has made it this way, / Old-fashioned fascism will take it away
  3. It's not your fault that you're always wrong / The weak ones are there to justify the strong

یادکرد منابع[ویرایش]

  1. Stephen Thomas Erlewine. «Beautiful People»(انگلیسی)‎. وب‌گاه AllMusic. بازبینی‌شده در ۸ فوریه ۲۰۱۱. 
  2. «MARILYN MANSON Talks About Inspiration Behind 'The Beautiful People'»(انگلیسی)‎. وب‌گاه Roadrunner Records، ۳۰ مه ۲۰۰۵. بازبینی‌شده در ۸ فوریه ۲۰۱۱. 
  3. Walt Mueller. «Rev. Marilyn Manson: In Love With Hate»(انگلیسی)‎. وب‌گاه cpyu.org. بازبینی‌شده در ۹ فوریه ۲۰۱۱. 
  4. «MTV Video Music Awards»(انگلیسی)‎. وب‌گاه MTV. بخش Winners را ببینید. بازبینی‌شده در ۸ فوریه ۲۰۱۱.