مدولاسیون پهنای پالس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مدوله‌سازی پهنای پالس یا مدوله‌سازی پهنای تَپ[۱] (به انگلیسی: PWM) به معنای تغییر دادن ضریب وظیفه یک سیگنال به منظور ارسال اطلاعات در یک کانال مخابراتی یا تنظیم مقدار توان ارسالی به بار است.[۲]

مثال: عرض پالس ولتاژ ثابت آبی رنگ برای تولید یک شکل موج شبه سینوسی شار الکترومغناطیسی مدوله شده‌است

PWM، یا مدولاسیون پهنای پالس، استفاده از یک روش کنترل میزان توان به بار بدون نیاز به دفع هر گونه توان در راه انداز بار(driver) است. در واقع PWM تکنیکی است که به کمک آن می‌توانیم مقدار ولتاژ پایه‌های خروجی کنترلر (مثلاً درایو موتور ای سی) و فرکانس آن را کنترل کنیم. تصور کنید بار یک لامپ ۱۰ وات از باتری تأمین می‌گردد. در این حالت باتری ۱۰ وات از قدرت را تأمین می‌کند، و لامپ این ۱۰ وات را به نور و گرما تبدیل می‌کند. تلفات توان در هیچ جای دیگر در مدار نداریم. اگر ما یه کم نور لامپ می‌خواستیم، پس آن فقط ۵ وات از توان را جذب می‌کند، ما می‌توانیم یک مقاومت سری قرار دهیم تا ۵ وات توان را جذب کند، سپس لامپ می‌تواند ۵ وات دیگر را جذب کند. این کار می‌کند، اما اتلاف توان در مقاومت نه تنها باعث می‌شود که آن بسیار داغ شود، بلکه باعث اتلاف توان خواهد شددر حالیکه باتری هنوز ۱۰ وات را تأمین می‌کند.

راه حل این مشکل تغییر دوره کاری با استفاده از سوئیچ روشن و خاموش سریع لامپ است به‌طوری‌که آن را تنها در نیمی از زمان روشن و خاموش می‌کند. آنگاه به‌طور متوسط توان گرفته شده توسط لامپ تنها ۵ وات است، و توان متوسط تأمین شده توسط باتری تنها ۵ وات خواهد بود. اگر ما می‌خواستیم ۶ وات توان در لامپ اعمال شود، ما می‌توانیم سوئیچ را برای زمان بیشتری روشن بگذاریم نسبت به زمانی که خاموش است، آنوقت توان کمی بیشتر به‌طور متوسط به لامپ تحویل داده خواهد شد. این (on-off switching)روشن-خاموش کردن سوئیچ، PWM نامیده می‌شود. مقدار توان انتقال یافته به بار متناسب با درصدی از زمان است که بار روشن است.

انواع[ویرایش]

  • سیگما
  • دلتا
  • سیگما - دلتا
  • مدولاسیون بردار فضایی
  • دیجیتال

کاربردها[ویرایش]

از جمله کاربردهای این روش می‌توان به منابع تغذیه سوئیچینگ و اینورترها اشاره کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «مدوله‌سازی پهنای تَپ یا مدوله‌سازی پهنای پالس» [مهندسی مخابرات] هم‌ارزِ «pulse width modulation یا pulse duration modulation» (انگلیسی)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی، «فارسی (ز-ی)»، در (۱۳۷۶-۱۳۸۵)، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۷۷-۱ (ذیل سرواژهٔ مدوله‌سازی پهنای تَپ) 
  2. ویکی‌پدیای انگلیسی

http://homepages.which.net/~paul.hills/Circuits/PwmGenerators/PwmGenerators.html