محمد هیکل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Heikal in 1966.jpg

محمد حسنین هیکل متولد ۲۳ سپتامبر ۱۹۲۳ میلادی، روزنامه نگار نامدار مصری است که به مدت ۱۷ سال سردبیر روزنامه الاهرام مصر بود.

در هنگام مرگ عبدالناصر رئیس جمهور وقت مصر، همسر ایرانی تبارش تحیه محمدکاظم ، معاون اولش محمد انور سادات و دوست شخصیش محمدحسنین هیکل بر بالینش حاضر بودند.

هدی دختر عبدالناصر چندین بار انور سادات جانشین ناصر را به قتل او متهم کرده‌است. هدی یک بار به همین دلیل با شکایت رقیه سادات دختر انور سادات به پرداخت ۱۵۰ هزار لیره (حدود ۲۶ هزار دلار) غرامت محکوم شد.

در سال ۲۰۱۰ ادعای هدی با تأیید ضمنی محمدحسنین هیکل همراه شد.

همچنین گفته می شود هیکل از افراد مذاکره کننده با ایران برای آزادسازی گروگانهای آمریکایی نیز بوده است.

هیکل و ایران[ویرایش]

هیکل برای سالهای متمادی در ایران حضور داشت و گزارش های وی از نهضت ملی شدن صنعت نفت در ایران ، مصر را تکان داد و منجر به دستور جمال عبدالناصر برای ملی شدن کانال سویز شد.

این نویسنده مصری تا حدودی ایران شناس نیز هست او درباره مالکیت سه جزیره گفت: اختلاف بین امارات متحده عربی و ایران بر سر مالکیت این جزایر ایرانی در واقع اختلاف نظر ساختگی و واهی اماراتی ها به شمار می آید، و اختلافی که اماراتی ها در این باره مدعی آن هستند در واقع اختلاف با انگیزه های کاملاً سیاسی است.

وی گفت: ملک فیصل پادشاه سعودی فقید عربستان در آن زمان رهبری مذاکرات کشورهای عربی با ایران را در این باره برعهده گرفته بود، در آن زمان کشورهای عربی خواستار آن شدند تا بحرین که در آن زمان ۷۰ درصد جمعیتش را شیعیان تشکیل می دادند، به یک کشور عربی تبدیل شود و در مقابل این سه جزیره را که اکنون امارات متحده عربی مدعی مالکیت آن است به ایران واگذار شود.

این نویسنده سرشناس عربی افزود: حاکمان عرب در آن تاریخ به دنبال مقابله با توازن شیعی و عربی بودند و هرگز به فکر مالکیت جزایر سه گانه تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی نبودند

محمد حسین هیکل نویسنده مصری با حسنین هیکل دو شخصیت متفاوت از یگدیگرند.


آثار
هیکل آثار بسیاری نوشته که از جمله آنها «دیداری دوباره با تاریخ» به فارسی منتشر شده است (ترجمۀ احسان موسوی خلخالی، میترا، ۱۳۹۳). این کتاب شرح دیدارهای هیکل با هفت تن از شخصیت های تأثیرگذار قرن بیستم است که عبارت اند از: خوان کارلوس، آلبرت آینشتاین، جواهر لعل نهرو، یوری آندروپوف، محمدرضا پهلوی، ژنرال مونتگمری، راکفلر.

منابع[ویرایش]

  • [۱]
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Mohamed Hassanein Heikal»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۶ فوریه ۲۰۱۴).