محله حصار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

محله قلعه یکی از دو محله تاریخی اراک می‌باشد که از بدو تأسیس سلطان‌آباد هویت یافت.

پس از ساخته‌شدن اراک توسط یوسف‌خان گرجی که این امر ۳ سال طول کشید و در سال ۱۲۹۱ ه. ق محقق شد، یوسف‌خان درصدد جذب اهالی مناطق اطراف شهر جدید برآمد تا با سکنی دادن آنها، موجبات رونق و شکوفایی شهر را فراهم کند. در آن زمان در اطراف اراک کنونی قلعه‌ها و حصارهای متعددی وجود داشت که اکثراً در ناحیه جنوبی شهر (حد فاصل سلطان‌آباد و کرهرود) واقع بودند. پس ازسکونت دادن خان‌های قلعه‌های این ناحیه در قسمت شرقی بازار اراک، خانواده‌های ساکن حصارها نیز در قسمت غربی آن ساکن شدند و در نتیجه محله غرب بازار به‌نام محله حصار شهرت یافت.

سپهدار گرجی برای ارشاد و رفع سؤال‌های شرعی مردم شهر و همچنین رسیدگی به دعاوی و اختلافات بین آنها، تلاش کرد دوتن از فرزندان میرعلی محمد (روحانی عالی‌رتبه و مورد ارادت اهالی شهر کرهرود که مورد مقبولیت زیادی نزد اهالی قلعه‌ها و روستاهای منطقه داشت. وفات به سال ۱۲۳۳ هجری قمری) که مشرف به علوم فقهی و شرعی زمانه بودند را به اراک دعوت کند و هرکدام را در یکی از دو محله اراک اسکان دهد تا ضمن برآورده شدن اهداف مورد اشاره، از بروز اختلاف و درگیری بین ساکنین محله قلعه و محله بارو جلوگیری شود. بنابراین سپهدار گرجی چندین مرتبه به کرهرود مراجعت کرد تا بتواند نظر مساعد میرعلی محمد را جلب کند و اجازه نقل مکان فرزندانش را کسب کند. در نهایت وی موفق به اینکار شد و دو برادر دوقلو به نام‌های سید احمد و سید محمد (از شاگردان محمدعلی بهبهانی کرمانشاهی) به اراک منتقل شدند و سید محمد (درگذشت ۱۲۶۴ هجری قمری، محل دفن قبرستان تخت سید شهر کرهرود) در محله حصار مستقر شد. گرچه خود سید محمد چند سال بعد از این شهر خارج شد و به کرهرود بازگشت، ولی فرزند وی به نام حاج سید محمدباقر که وی نیز از روحانیان شهر اراک بوده، ساکن همین محله بوده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • علی‌اکبر خاکباز (۱۳۷۱)، «پیشگفتار»، خاندان محسنی اراک شرح احوال و زندگی مرحوم آیةا... العظمی حاجی آقا محسن عراقی (اراکی)، تهران، ص. ۱۷ و ۱۸