محاکمه اسکوپس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تنسی در برابر اسکوپس
Tennessee v. John T. Scopes Trial- Outdoor proceedings on July 20, 1925, showing William Jennings Bryan and Clarence Darrow. (2 of 4 photos) (2898243103) crop.jpg
یکی از جلسات محاکمه اسکوپس در فضای باز در تاریخ ۲۰ ژوئیهٔ ۱۹۲۵ که به دلیل گرمای زیاد در دادگاه به محیط باز انتقال یافت. ویلیام جنینگز برایان (نشسته در سمت چپ تصویر) که توسط کلارنس دارو (ایستاده در سمت راست تصویر) مورد پرسش قرار می‌گیرد.
دادگاهدادگاه جنایی تنسی
Full case nameایالت تنسی در برابر جان توماس اسکوپس
صدور حکم۲۱ ژوئیه ۱۹۲۵
ارجاع(ها)ندارد
Case history
Subsequent action(s)Scopes v. State (1926)
اعضای دادگاه
قاضی(ها)John T. Raulston

محاکمهٔ اسکوپس که پیشتر با نام ایالت تنسی در برابر جان توماس اسکوپس یا به‌طور معمول محاکمهٔ میمون شناخته می‌شد نام یکی از پرونده‌های معروف ایالات متحده آمریکا است که برای یکی از معلمان جایگزین به نام جان تی. اسکوپس که متهم به نقض فرمان اجرایی جان واشینگتن باتلر ایالت تنسی که معلمین را از انکار کردن آفرینش‌گرایی کتاب انجیل و آموزش غیرقانونی فرگشت انسان در تمامی مدارس ایالتی منع می‌کرد را نقض کرده‌است.[۱] این محاکمه عمداً در شهر دیتن، تنسی علنی شده بود تا اذهان عمومی را جذب کند. اسکوپس در مورد اینکه آیا او فرگشت را آموزش داده‌است تردید داشت اما به صورت عمدی خود را مقصر جلوه داد تا بتواند از این پرونده دفاع کند.[۲][۳] اسکوپس متهم شناخته شد و ۱۰۰ دلار (معادل ۱۳۹۵ دلار در سال ۲۰۱۷) جریمه شد اما حکم به دلایل نکات فنی لغو شد. این محاکمه به دلیل جلب توجه فراوان مردم و ازدحام رسانه‌های ملی در شهر دایتون و وکلای مشهور که در دوطرف حاضر شده بودند و همچنین کاندیدای رئیس‌جمهوری آمریکا ویلیام جنینگز برایان سه بار برای ریاست جمهوری آمریکا کاندید شده بود برای پیگرد قانونی بحث می‌کرد و در مقابل کلارنس دارو در دفاع از اسکوپس کمک کرد. این محاکمه بحث‌های بنیادی و مدرنیستی که مدرنیستهایی را ایجاد کرد که معتقد بودند فرگشت(تکامل) ناسازگاری با دین ندارد،[۴] در مقابل بنیادگرایانی که معتقد بودند که کلام خدا همان‌طور که در کتاب مقدس آشکار شده‌است بر تمامی دانش بشر اولویت دارد. بنابراین به عنوان یک مباحثهٔ الهیاتی و اینکه آیا «علم مدرن» بایستی در مدارس تدریس شود بود.

منابع[ویرایش]