مانوئل دوم، پادشاه پرتغال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مانوئل دوم
SMF Manoel II.jpg
مانوئل دوم در ۱۹۰۸
پادشاه پرتغال
سلطنت۱ فوریهٔ ۱۹۰۸ –
۵ اکتبر ۱۹۱۰
Acclamation۶ مهٔ ۱۹۰۸
پیشینکارلوش یکم
جانشینتئوفیلو براگا (رئیس دولت موقت)
نخست‌وزیران
زاده۱۵ نوامبر ۱۸۸۹
کاخ بلم, لیسبون, پادشاهی پرتغال
درگذشته۲ ژوئیهٔ ۱۹۳۲ (۴۲ سال)
فولول, میدلسکس, انگلستان
آرامگاه۲ اوت ۱۹۳۲
همسر(ان)آوگوسته ویکتوریا فن هوهنتسلرن
نام کامل
مانوئل ماریا فیلیپه کارلوشآملیو لوئیش میگل رافائل گابریل گنساگا شاویر فرانسیشکو د آسیس ایوژنیو د ساکسه-کوبورگو-گوتا ا براگانسا
خانداندودمان براگانسا[۱]
پدرکارلوس یکم
مادرآملی درلئنان
امضاءمانوئل دوم's signature

دن مانوئل دوم (به پرتغالی: Manuel II) معروف به میهن‌پرست (به پرتغالی: o Patriota) و تیره‌بخت (به پرتغالی: o Desventurado) پادشاه پرتغال بود. او پس از ترور پدرش کارلوش یکم و برادر بزرگترش لوئیش فیلیپی، ولیعهد پرتغال، به پادشاهی رسید. تا پیش از رسیدن به پادشاهی او لقب دوک بژا را داشت. در پی انقلاب ۵ اکتبر ۱۹۱۰، سلطنت در پرتغال منحل شد و مانوئل دوم بقیهٔ عمرش را به حالت تبعید در انگلستان گذراند.

مانوئل تا زمان مرگ تلاش‌های برای بازگرداندن تاج و تخت از دست رفته کرد که همگی ناکام ماند. پس از درگذشت، دولت پرتغال -که در آن زمان ریاستش با آنتونیو ده الیویرا سالازار بود- اجازه داد تا پیکر او به پرتغال بازگردد و پس از یک تشییع رسمی در لیسبون به خاک سپرده شود.

پانویس[ویرایش]

  1. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام براگانسا-کوبورگ وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Manuel II of Portugal," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Manuel_II_of_Portugal&oldid=982708608 (accessed October 17, 2020).