مار ذرت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مار ذرت
Kornnatter.jpg
مار ذرت، Elaphe guttata
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: خزندگان
راسته: پولک‌داران
تیره: قمچه‌ماران
گونه: P. guttatus
نام دوبخشی
Pantherophis guttatus
Pantherophis guttatus map.svg

مار ذرت (نام علمی: Elaphe guttata) نام یک گونه از تیره قمچه‌ماران است.

بیشترین پراکندگی این گونه ی مار در آمریکای شمالی و سراسر جنوب شرقی و مرکزی ایالات متحده است.

غذای اصلی آنها رو موش ها تشکیل میدهند، این مار ها با انقباض عضلانی موش ها را شکار کرده و بعد می بلعند.

این مار ها در ظاهر شبیه مارهای سمی بوده و به این دلیل توسط انسان ها کشته می‌شوند اما کاملا بدون سم بوده و بی خطر هستند.

این گونه به علت کنترل جمعیت جوندگان و در نتیجه ی آن جلو گیری از آسیب به محصولات زراعی و کم شدن بیماری هایی که از جوندگان انتقال می یابد برای انسان مفید هستند.

مار ذرت به دلیل حضور زیاد در کنار انبار های غلات و انبار های ذرت ک جوندگان از آن تغذیه می‌کنند این نام را دریافت کرده است، این احتمال نیز وجود دارد که این نامگذاری برای شکل فلس ها و پوست این مار باشد.

شرح[ویرایش]

طول بدن مار های ذرت بالغ 61 تا 182 سانتی متر (2.00 تا 5.97 فوت) است. اندازه ی این مار در جنس ماده بیشتر می‌باشد. در طبیعت، آنها معمولاً حدود 6 تا 8 سال زندگی می کنند، اما در اسارت می توانند تا 23 سال یا بیشتر زندگی کنند. آنها را می توان با رنگ های روشن تر، ساختار باریک، مردمک های گرد و فقدان حفره های حساس به گرما از مار های دیگر تشخیص داد.

رژیم غذایی[ویرایش]

مارهای ذرت مانند همه ی مارهای دیگر گوشت خوار هستند و در طبیعت هر چند روز یکبار غذا میخورند. غذای اصلی آنها موشها و جوندگان هستند اما در بعضی مواقع از خزندگان دیگر، دوزیستان و تخم پرندگان نیز تغذیه میکنند. فصول نقش زیادی در الگوهای تنظیم حرارتی مارهای ذرت دارد که مکانیسم اصلی هضم مارها است. در طول فصل پاییز مارهای ذرت دمای بدن خود را 3.0 درجه سانتیگراد بالاتر از محیط اطراف پس از مصرف یک وعده غذایی حفظ می کنند. در حالی که مارهای ذرت در زمستان پس از هضم حرارت را تنظیم نمی کنند. مارهای اسیر این کار را با استفاده از تشک های حرارتی به عنوان منبع گرمایی زیرین انجام می دهند که شرایط طبیعی آنها را شبیه سازی می کند.

هوش و رفتار ها[ویرایش]

رفتار مار های ذرت در هنگام احساس خطر مانند بسیاری از گونه های دیگر لرزش دم می باشد. مطالعات رفتاری در این مار ها نشان میدهد که برای تشخیص طعمه حس بویایی آن ها نقش اول را دارد. این مار ها حساسیت زیادی نسبت به نور زیاد دارند به همین دلیل اکثر وقت خود را در مکان های تاریک و دنج می‌گذرانند.

به عنوان حیوان خانگی[ویرایش]

مار های ذرت یکی از محبوبترین مار ها برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی هستند. اندازه ی متوسط، خلق و خوی آرام، و آسانی نگهداری از آنها نسبت به مار های دیگر باعث شده که گزینه ی مناسبی برای نگهداری در خانه باشند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]