ماری پارکر فالت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ماری پارکر فالت
Mary Parker Follett (1868-1933).jpg
زادروز ۳ سپتامبر ۱۸۶۸
ماساچوست
درگذشت ۱۸ دسامبر ۱۹۳۳
ملیت آمریکایی

ماری پارکر فالت (متولد ۳ سپتامبر ۱۸۶۸ - وفات ۱۸ دسامبر ۱۹۳۳) به عنوان یکی از پیشروان رفتارسازمانی و نظریه‌های سازمانی در دوران فعالیت خودشناخته شده می‌باشد. او همچنین کتاب و مقالات زیادی در زمینه‌های سیاست، روابط انسانی ،فلسفه ،رفتار سازمانی و … نوشته‌است.
از زمانی که تئودور روزولت رئیس‌جمهور وقت آمریکا وی را به عنوان مشاور خود برگزید شهرت وی افزایش یافته‌است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

فولت در سال ۱۸۶۸ در کوینسی ماساچوست و در خانواده ای مرفه متولد شد. خانوادهٔ او تشکیل شده بود از: چارلز آلن فولت، سازنده ماشین در کارخانه کفش‌دوزی؛ الیزابت کرتیز فولت

ماری پارکر فولت زمانیکه بیشتر وقتش به نگهداری از مادر ناتوانش می‌گذشت به Thayer academy پیوست که یک کالج مقدماتی در braintree بود پیوست. در سپتامبر ۱۸۸۵ در Anna Ticknor's Society پیوست و این کار را در جهت تشویق به مطالعه در خانه انجام داد.

از سال ۱۸۹۰–۱۸۹۱ در دانشگاه کمبریج تحصیل کرد سپس به مطالعه در جامعه برای آموزش گروهی زنان در کمبریج پرداخت. پایان‌نامه Radcliffe وی در سال ۱۸۹۶ به نام سخنران خانهٔ نمایندگان منتشر شد. سپس وی قصد اقدام برای تحصیل در دانشگاه هاوارد را داشت که به دلیل زن بودنش این امر میسر نشد. در سه دههٔ بعد آثار بیشماری از وی منتشر شد. او یکی از اولین زنانی بود که در مدرسه اقتصاد لندن برای سخنرانی دعوت شد جاییکه وی از چالش‌های مدیریتی تازه ای سخن گفت. وی همچنین با انتخاب شدن توسط رئیس‌جمهور تئودور روزولت جهت مشاور شخصی خود در زمینه‌های مدیریت سازمان‌های داوطلبانه، غیردولتی و غیر سودده در زمینه مدیریت تمایز ویژه ای پیدا کرد.

منابع[ویرایش]

  • Morgen Witzel, The Encyclopedia of the History of American Management, p. ۱۶۷
  • Mary P. Follett: Creating Democracy, Transforming Management, Tonn, Joan C. ، New Haven: Yale University Press, 2003. p. ۳۴
  • Bassett, D. (Retrieved Dec. 6, 2011). Mary Parker Follett: A Public Scholar "Far Ahead of her Time"

پیوند به بیرون[ویرایش]