لیسا سیمپسون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شخصیت سیمپسون‌ها
A yellow-skinned cartoon character. She has large, beady eyes and is wearing a strapless red-orange dress and Mary Janes, and a white beaded necklace. She has her hands on her hips and smiles slightly.
لیسا سیمپسون
جنسیتمؤنث
شغلدانش‌آموز مدرسه ابتدایی اسپرینگفیلد
خویشاوندانپدر و مادر: هومر سیمپسون و مارج سیمپسون
برادر: بارت و خواهر: مگی
عمه: پتی و سلما بوویه
پدربزرگ و مادربزرگ: آبراهام سیمپسون, مونا سیمپسون, جاکلین بوویه و کلنسی بوویه
(همچنین خانواده سیمپسون)
صداپیشهیاردلی اسمیت
اولین نمایش
Ullman shorts«شب خوش» (۱۹۸۷)
سیمسون‌ها"سیمپسون‌ها روی آتش سرخ می‌شوند" (1989)

لیسا سیمپسون نام شخصیتی انیمیشنی از مجموعهٔ تلویزیونی سیمپسون‌هاست. او دختر هومر و مارج سیمپسون و خواهر بارت و مگی سیمپسون می‌باشد. او هشت سال دارد[۱] و فرزند میانی خانوادهٔ سیمپسون است. صداپیشهٔ او در این سریال یاردلی اسمیت است. اسمیت صداپیشهٔ هیچ شخصیت دیگری به جز لیسا نیست.[۲] او در حقیقت محور اخلاقی این مجموعه به شمار می‌رود. از خصوصیت‌های مثبت او می‌توان به هوش بالا، نظم و اعتمادبه‌نفس اشاره کرد.[۳] او طرفدار حفظ محیط زیست است و از دیدن فقر و دروغ ناراحت میشود.[۴] ساز مورد علاقهٔ او ساکسیفون است و در کلاس دوم مدرسه ابتدایی اسپرینگفیلد جزء شاگردهای زرنگ محسوب می‌شود.[۵] او در طول سریال گیاه‌خوار می‌شود و در چند قسمت نیز فعالیت‌های سیاسی و بشردوستانه‌ای چون مخالفت با فساد سیاسی، مخالفت با روز زدن مارها، مخالفت با تبلیغ سیگارهای لارامی انجام میدهد.[۶]

شخصیت[ویرایش]

  • لیسا دختری باهوش و درس خوان است که همیشه با رفتار های بارت سیمپسون و هومر سیمپسون مخالف است که البته عشق بی اندازه او به پدر و برادرش در فیلم قابل مشاهده است. وی همچنین گیاه خوار و طرفدار محیط زیست است.[۷]

پانویس[ویرایش]

  1. «Lisa Simpson (Character)». بایگانی‌شده از اصلی در 28 آوریل 2010. دریافت‌شده در 09/18/2013. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  2. «Yardley Smith Biography». دریافت‌شده در 09/18/2013. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  3. «سيمپسون ها؛ آمريکايي هاي دوست داشتني».
  4. «سری کامل کارتون سیمپسون‌ها The Simpsons». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۳.
  5. «Lisa Simpson». Simpson Crazy website. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ اكتبر ۲۰۲۰. دریافت‌شده در 09/18/2013. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|archive-date= را بررسی کنید (کمک)
  6. «Lisa Simpson». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ سپتامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در 09/18/2013. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  7. «Lisa Simpson». دریافت‌شده در 09/18/2013. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)