لیتوپس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لیتوپس
Lithops lesliei 2.jpg
لیتوپس لسلیه‌ای
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
راسته: میخک‌سانان
تیره: علف‌فرشیان
زیرتیره: Ruschioideae
تبار: Ruschiae
سرده: Lithops
N.E.Br.[۱]
Species

See text.

لیتوپس سرده گیاهان آب‌داری در خانواده علف‌فرشیان است. اعضای این گروه، بومی آفریقای جنوبی هستند. اسم لیتوپس از کلمه یونانی λίθος (لیتوس) به معنی "سنگ" و ὄψ (اُپس) یعنی "صورت" تشکیل شده و اشاره به ظاهر سنگ‌مانند این گیاهان است. شکل سنگ‌مانند این گیاهان، آنها را در میان ریگ و سنگ‌ها پنهان و از دید حیوانات گیاه‌خوار، دور نگه می‌دارد.

لیتوپس سالیکولا
گل‌دهی لیتوپس در هفت روز

شرایط نگهداری از این گیاه به شرح زیر است :

خاک : ترکیبی از شن درشت رودخانه ، خاک باغچه غیر آهکی و خاک آجر . بهتر است خاک خشک و قلیایی باشد .( این گیاه در خاک مرطوب از بین میرود.) نور: آفتابی. گیاهی سنگی باید در معرض آفتاب قرار داشته باشد و حداقل 4 و یا 5 ساعت ،نور مستقیم خورشید به آن بتابد. دما: دمای 21 درجه مناسب است. در زمستان دمای بین 10 تا 13 درجه ، مناسب است. آبیاری: بسیار کم و در زمستان صورت نگیرد. کوددهی: نیازی نیست.

ازدیاد[ویرایش]

این گیاه پس از رشد تمام گلدان را پر می كند و به نظر گیاهی شلوغ و انبوه می آید. در اوخر بهار یا اوایل تابستان، مجموعه گیاه را از گلدان بیرون آورید و به آرامی گیاهان كوچك را جدا كرده دقت كنید هنگام جدا كردن آنها ریشه ها صدمه نبینند و به بافت گوشتی گیاه آسیبی وارد نشود. سپس هر گیاه را در گلدانی با قطر دهانه 6 سانتی متر ویا چند گیاهچه را با هم در گلدان با قطر دهانه 9 سانتی متر حاوی كمپوست مخصوص گیاهان كوشتی و كاكتوس بكارید و مقدار كمی ماسه یا سنگریزه را روی سطح گلدان جهت زیبایی ظاهری بریزد. در آبیاری بسیار دقت كنید و كمی خاك را مرطوب كنید تا گیاهان به تنهایی ریشه داده و رشد كنند. گیاهان رادردمای حدود 20-18 درجه سانتیگراد در شرایط نور مناسب و كافی نگاه دارید و اجازه دهید تا چند ساعتی از روز را درتابش نور خورشید قرار بگیرند و گرنه بافت گیاه سنگی را از طریق كاشت بذر از اواسط تا اواخر بهار در دمای 21-20 درجه سانتگراد نیز میتوانید تكثیر كنید. زمانی كه نهالهای بذری به اندازه كافی بزرگ شدند آنها را بیرن آورید و در گلدان كوچك یا ظرف مسطح مناسب حاوی كمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و كاكتوس بكارید، البته با این روش سالها طول خواهد كشید تا گیاهی بالغ و كامل بدست آورید

آفات[ویرایش]

ليتوپسها بسیاری از مشکلات آفت را ندارد، اما آنها ممکن است پشه رطوبت و چند بیماری های قارچی بگيرند ، كه در صورت گرفتن بيماري قارچي مرگ گياه قطعي هست و درمان ندارد . و فقط در زمان تشخيص بيماري قارچي كه در ابتدا از تغيير رنگ گياه مشخص مي شود درمان امكان پذير هست و چون اكثرا از طريق ريشه و خاك الوده مي شوند بهترين سم كاربندازيم براي پيشگيري در اول بهار و اخر تابستان يا لاماردور(تبوكونازول +پروتيوكونازول) ساخت باير المان مخصوص ليتوپس ها جهت درمان بسيار مؤثر هست .

کتاب[ویرایش]

  • Cole, Desmond T (1988). Lithops—Flowering Stones. Acorn Books. ISBN 0620096780. 
  • Cole, Desmond; Cole, Naureen (2005). Lithops—Flowering Stones. Cactus & Co. ISBN 88-900511-7-5. 
  • Hammer, Steven (1999). Lithops: Treasures of the Veld. BCCS. ISBN 0-902-099-64-7. 
  • Schwantes, Gustav (1957). Flowering Stones and Mid-day Flowers. London: Ernst Benn. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

(http://www.mihancactus.com/pages/pdf-47.htm)

منابع[ویرایش]

  1. "Genus: Lithops N. E. Br.". Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 2009-06-09. Retrieved 2011-04-09.