لوله عصبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

لوله عصبی (به انگلیسی Neural tube) یکی از بخش‌های مهم در جنین مهره‌داران است. در پایان هفته سوم ٬ چین های عصبی مجاور بخش میانی رویان به طرف یکدیگر حرکت کرده و ادغام می شوند و صفحه عصبی را به لوله عصبی مبدل می سازند. تشکیل این لوله در قسمت میانی آغاز شده و به طرفین پیش می رود. دو انتهای سری و دمی لوله عصبی موقتاً باز بوده و به ترتیب توسط دو سوراخ به نام نوروپورهای(neuropore) قدامی و خلفی با حفره ی آمنیوتیک ارتباط دارد. نوروپور قدامی(anterior neuropore) در روز 25 ام و نوروپور خلفی(posterior neuropore) در روز 27 ام بسته خواهد شد. صفحه عصبی به لوله عصبی (که مغز و طناب نخاعی را می سازد) و سلول های ستیغ عصبی (که سیستم اعصاب محیطی ، مننژها و نلانوسیتها و مدولاهای آدرنال را می سازد) تبدیل می گردد. لوله عصبی از روز 22 ام بارداری شروع به شکل گرفتن می نماید و انتهای سری آن مغز و انتهای دمی آن طناب نخاعی را می سازد. مجرای داخلی لوله عصبی به بطن های مغزی و کانال مرکزی نخاع تبدیل می شود.

صفحه عصبی[ویرایش]

اکتودرم روی نوتوکورد همزمان با نمو آن ضخامت یافته و صفحه عصبی را تشکیل می دهد. این صفحه منجر به تشکیل سیستم عصبی مرکزی خواهد گردید. صفحه عصبی نخست در گره اولیه ظاهر می گردد اما با طویل شدن زائده ی نوتوکوردی به طرف بخش سری گسترش پیدا کرده سرانجام تا پرده ی دهانی- حلقی ادامه می یابد. صفحه عصبی تقریباً در روز 18 ام به داخل فرورفته و در طول محور مرکزی خود ناودان عصبی(neural groove) و در هر طرف ٬ چین های عصبی را به وجود می آورد.

اهمیت لوله عصبی[ویرایش]

توسعه و تغییر بخش‌های لوله عصبی در جنین مهره‌داران سیستم عصبی مرکزی و نخاع را شکل می‌دهد.

بررسی ژنتیکی در موش[ویرایش]

در جنین مهره‌داران ژن‌های مختلفی در لوله عصبی فعال است که پروتئین‌های مربوطه در مراحل مختلف جنینی در آن یافت می‌شود. پروتئین‌های خانواده سی‌دی‌ایکس (Cdx1, Cdx2, Cdx4 proteins) و پروتئین ساکس ۹ (Sox9 protein) و پروتئین پکس ۳ (Pax3 protein) از جمله این پروتئین‌ها هستند.

  • پروتئین‌های سی‌دی‌ایکس ۱ و ۲ در مرحله جنینی ۸.۵ موش
  • پروتئین ساکس ۹ در مرحه جنینی ۹.۵ موش
  • پروتئین پکس ۳ در مرحله جنینی ۹.۵ موش

بررسی ژنتیکی در انسان[ویرایش]

منابع[ویرایش]

*دائرةالمعارف بدن انسان نویسنده دکتر امیرحسین اسماعیلی

  • Schoenwolf, G. C. et Smith, J. L. Mechanisms of neurulation: traditional viewpoint and recent advances. Development 109, 243-270, 1990
  • Meyer, B. I. & Gruss, P. Mouse Cdx1 expression during gastrulation. Developpment 117, 191-203, 1993
  • Gamer, L. W. & Wright, C. V. Murine Cdx4 bears striking similarities to the Drosophila caudal gene in its homeodomain sequence and early espression pattern. Mech Dev 43, 71-81, 1993

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]