پرش به محتوا

لستر براون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لستر آر. براون
لستر براون
زادهٔ۲۸ مارس ۱۹۳۴ ‏(۹۰ سال)
بریجتون، نیوجرسی
ملیتایالات متحده
پیشهتحلیلگر محیط زیست
کارهای برجستهبنیان‍گذار مؤسسه "worldwatch"
بنیانگذار و رئیس مؤسسه "Earth policy"
وبگاه

لستر راسل براون(به انگلیسی: Lester Russel Brown) (متولد ۲۸ مارس، ۱۹۳۴) تحلیلگر محیط زیست ایالات متحده، بنیان‍گذار مؤسسه "worldwatch"، و بنیان‌گذار و رئیس مؤسسه "Earth policy"، یک سازمان پژوهشی غیرانتفاعی مستقر در واشینگتن است. "پیتر دی" مفسر رادیو بی‌بی‌سی او را "یکی از بزرگترین پیشگامان حفظ محیط زیست "می‌نامد.

براون نویسنده یا نویسنده مشترک بیش از ۵۰ کتاب در مورد مسائل جهانی محیط زیست است و آثار او به بیش از چهل زبان ترجمه شده‌اند. تازه‌ترین کتاب او «جهان روی لبه» دربارهٔ چگونگی جلوگیری از فروپاشی اقتصادی و زیست‌محیطی است (۲۰۱۱)[۱] براون بر اثرات جغرافیای سیاسی بر رشد سریع قیمت غلات و حبوبات تأکید می‌کند،[۲] با توجه به اینکه "بزرگترین تهدید در پایداری جهانی، آمادگی بالقوه برای بحران غذایی در کشورهای فقیر است و اینکه این موضوع می‌تواند سبب "افت تمدن" شود.[۳] وی در مجله سیاست خارجی، سهم «جغرافیای سیاسی غذا» بر ایجاد انقلاب و تحول در کشورهای مختلف را شرح می‌دهد.[۴]

انتشار اخطارها[ویرایش]

بعد از یک گفتگو در دانشگاه کاتوبا در سال ۲۰۰۸، نشریهٔ دانشگاه او را " پُل ریورِ محیط زیستی" نامید، چرا که او به مخاطبانش هشدار داد که: "پایان یافتن تمدن بسیار نزدیک است، مگر اینکه تمدن مسیر حرکت‌اش را تغییر دهد… ما در دوران رقابت بین حد تسلیم طبیعت و سیاست به‌سر می‌بریم،" ما بیش از هر چیز می‌خواهیم تجارت جهانی را از واقعیت‌های محیط زیست آگاه کنیم." او افزود: "ما نمی‌خواهیم به دوران بعد از ذوب شدن یخ‌هایمان برویم تا آن‌زمان بفهمیم که به دردسر افتاده‌ایم. برای جلوگیری از افزایش ۲۳ فوتی ارتفاع آب‌ها حاضریم چقدر هزینه دهیم؟" او توضیح می‌دهد که " هزینه‌های غیر مستقیم آیندهٔ ما را تضمین می‌کنند" و با نادیده گرفتن این هزینه‌ها " ما هم دقیقاً همان کاری را انجام می‌دهیم که اِنرُن انجام می‌دهد- نپذیرفتن هزینهٔ کتاب‌ها. مصرف‌گرایی امروز بدون داشتن هیچ نگرانی‌ای نسبت به آینده یک فلسفهٔ فاتحانه نیست." او از سرعت رشد جمعیت و جنگل‌زدایی و " دو نگرانی جدید- افزایش قیمت غذا و نفت" صحبت کرد. او گفت: "همچنانکه قیمت غذا افزایش می‌یابد، قیمت بذر هم افزایش می‌یابد."[۵]

ارائه راه حل‌ها[ویرایش]

در دسامبر ۲۰۰۸، براون راهکارهایی جهت ایجاد شغل‌های جدید برای سرمایه‌گذاری عمومی هم در صنعت انرژی قابل بازیافت و هم در تکنولوژی بهره‌وری انرژی ارائه کرد. او آمار رشد به همراه تعداد محاسبه شده شغل‌های که ایجاد خواهد شد:[۶]

 • صنعت انرژی قابل بازیافت- بادی، خورشیدی، زمین گرمایی سالانه ۳۰ درصد گسترش می‌یابند.
 • اکنون در آمریکا ۲۴۰۰۰ مگاوات ظرفیت در خط تولید انرژی بادی است اما " مقدار حیرت انگیز ۲۲۵۰۰۰ مگاوات " "مزارع برنامه‌ریزی شدهٔ بادی" وجود دارد.
 • هر بیلیون دلار سرمایه‌گذاری در مزارع بادی ۳۳۵۰۰ شغل ایجاد می‌کند- تقریباً ۴ برابر تعدادی که سایت‌های زغال‌سنگ تولید می‌کرد.
 • یک بیلیون دلار سرمایه‌گذاری در انرژی خورشیدی ۱۴۸۰ شغل ایجاد می‌کند.
 • آنچه مورد نیاز است یک بسیج همانند جنگ جهانی دوم برای تولید اتومبیل‌هایی با سوخت الکتریکی است که با هزینهٔ هم ارز گازی $۱ برای هر گالن کار خواهند کرد (جایگزینی هر SUV با دوگانه سوزهای برقی $۲۰۰۰۰ از واردات نفت را در طول عمرش صرفه جویی خواهد کرد)
 • هدف آمریکا برای دیترویت نباید تنها حفظ آن باشد بلکه باید آن را یک رهبر جهانی سازد…".
 • یک سرمایه‌گذاری ۵۰۰ بیلیون دلاری در انرژی پاک و قابل بازیافت ۳ میلیون شغل جدید که تا ۲۰۲۰ دوام خواهند آورد ایجاد می‌کند.

او خاطر نشان می‌سازد" از لحاظ تاریخی نادر است که برای چندین تهدید پدیدار شده راه حلی مشترک داشته باشیم".

گزیدهٔ کتاب‌ها[ویرایش]

براون به تنهایی و با همکاری دیگران بیش از ۵۰ کتاب را تألیف کرده‌است. او یکی از پرفروشترین نویسنده‌های دنیاست و کتاب‌هایش به حدوداً ۴۰ زبان منتشر شده‌اند. در میان کتاب‌های اولیه اش می‌توان به "انسان"، "زمین و غذا"، "دنیا بدون مرزهاً و "ساختن جامعه ای قابل تامین" اشاره کرد. کتاب سال ۱۹۹۵ اش به نام "چه کسی چین را تغذیه خواهد کرد؟" دیدگاه رسمی را دربارهٔ دورنمای غذای چین به چالش کشید و صدها کنفرانس و سمینار را به راه انداخت. در طول سال‌ها کتاب‌هایش تفکر و عملکرد بسیاری از رهبران جهانی را تحت تأثیر قرار داده‌است. برای مثال وقتی مجله وایرد از او در مورد همفکری تد ترنر بنیان‌گذار CNN با آرای او پرسید، پاسخ داد، " تد یکی از متعهدترین طرفداران محیط زیست است، او پس از اینکه "نقشه B " اصلی را در ۲۰۰۳ خواند، تماس گرفت و گفت می‌خواهد آن را میان تصمیم گیرندگان کلیدی دنیا پخش کند—فرمانداران ایالات، اعضای کابینه، مدیران عامل فورتون ۵۰۰. او…۳٫۵۶۹ نسخه را پخش کرد با این یادداشت' من اینو خوندم. چیز مهمیه. تو هم باید بخونیش' "[۷]

چه کسی چین را سیر خواهد کرد[ویرایش]

براون در این کتاب- که در سال ۱۹۹۵ منتشر شد- فشاری را که کشورهای توسعه یافته- مخصوصاً چین- بر منابع جهانی وارد می‌کنند، آشکار می‌کند. او در کتابش می‌نویسد: «چین، بزودی ممکن است، برای غذا دادن به ۱٫۲ میلیارد نفر جمعیت‌اش، مجبور به وارد کردن مقدار بسیار زیادی غله شود که این عمل منجر به افزایشی بی‌سابقه در قیمت جهانی غذا می‌شود.» او به برخی از موقعیت‌های دشوار چین در آینده اشاره می‌کند: آب کمیاب می‌شود؛ ۸۰ درصد از غلات‌شان به آبیاری احتیاج خواهد داشت؛ شهرهای رو به گسترش، به منظور صنعتی‌سازی، مراتع را از بین می‌برند؛ تولید غذا متوقف می‌شود؛ و جمعیت همچنان در حال افزایش است. «پایان هر سال معادل است با تولد یک پکن جدید.»

او تأثیری که رشد جمعیت چین، بر اقتصاد جهان می‌گذارد را اینگونه تشریح می‌کند: " افزایشِ قیمتِ غذایِ چین، باعث افزایش قیمت غذای جهانی می‌شود. کمیابی زمین در چین به معنای کمیابی زمین برای هر انسان می‌باشد؛ و تأثیر کمبود آب، بر کلِّ دنیا وارد می‌آید. وابستگی چین به وارداتی در سطح کلان - همانطوری که شیلات جهان از بین می‌رود- به معنای یک زنگ بیداری است که در آن با مسئله‌ی، توانایی زمین در غذا دادن به انسان، مواجه‌ایم." یکی از راهکارهای براون مربوط به دورهٔ جدیدی است که علت‌اش کمبود غذا است. " تعریف مجدد امنیت ملی، بدور از آماده‌باش‌های نظامی، و پشتیبانی از عرضهٔ برابر غذا، می‌تواند به‌خوبی راهبر ما باشد.

در پیشگفتار کتاب می‌نویسد: «با اینکه می‌دانستم که دولت چین از اینکه ممکن است مجبور شود مقادیر عظیمی غلات وارد کند آگاه است، اما نمی‌دانستم که این موضوع از چنین حساسیتی برخوردار است. همهٔ رهبران امروز چین، بازماندگان قحطی وسیعی هستند که بین سال‌های ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۱ پیش آمد که در واقع پیامد «سیاست یک گام بزرگ به جلو» بود. قحطی‌ای که زندگی ۳۰ میلیون نفر را گرفت، که چندصد میلیون نفر هم در آستانهٔ قحطی بودند.»

فراتر از ظرفیت کره[ویرایش]

در این کتاب- که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد- او اعمالی، که در آنها " مطالبات نوین انسانی، از ظرفیت‌های طبیعی زمین پیشی می‌گیرند را برمی‌شمرد، و همچنین به بررسی چگونگی اثرگذاری تخریب محیط زیست، بر تولید غذا، در مقیاسی جهانی، می‌پردازد." او به عنوان سند تعدادی از تغییرات اساسی‌ای که در تمدن شهری امروز تاثیرگذارند را معرفی می‌کند:

 • تولیدات گیاهی در گرو "گرمایش زمین" هستند. براون شرح می‌دهد که چگونه افزایشی جزئی در دمای (متوسط) زمین، منجر به کاهشی ده درصدی در محصولات غله‌ای می‌شود.
 • نایابی آب و سایر کمبودها، همچون "استهلاک حوزه‌های آبی" شاید مهم‌تر از کاهش حوزه‌های نفتی باشند. او تصریح می‌کند که، " با کاهش منابع نفتی می‌توان از منابع دیگر انرژی استفاده کرد، ولی برای آب نمی‌توان چنین جایگزینی پیدا کرد.
 • کاهش مراتع در کشورهای کلیدی‌ای همچون چین، باعث پدید آمدن مسائل و مشکلات پیچیده و جدی‌ای می‌شوند، " همچنانکه تراکم جمعیت کشورها افزایش می‌یابد، اتکای آن‌ها به اتومبیل‌ها هم افزایش می‌یابد، و آن‌ها اندک مراتع باقی‌مانده را برای جاده‌ها، اتوبان‌ها و محوطه‌های پارکینگ، آسفالت می‌کنند.
 • حتی اگر رشد جمعیت در بسیاری از کشورها کاهش یابد، باز هم جمعیت جهان به میزان ۷۶ میلیون نفر در هر سال، افزایش می‌یابد. او موقعیت دشوار دیگری را خاطرنشان می‌کند: " در دنیایی که در آن نرخ رشد صعودی، در زمینهٔ کشاورزی-باغبانی، از سال ۱۹۹۰ تا امروز به میزان ۵۰ درصد کاهش یافته، تولید غله در پشت سر این افزایش جمعیت، به دست فراموشی سپرده شده‌است.

براون اینگونه نتیجه‌گیری می‌کند: " توانایی ما جهت فراهم‌کردن غذای کافی روی میز شرط‌بندی است، و پیروزی در این بازی، فقط به کوشش‌هایمان در بستر فرهنگ بستگی ندارد، ما سیاست انرژی را داریم که متعادل کنندهٔ شرایط اقلیمی است، ما به تلاشی جهانی در راستای افزایش آب تولیدی نیازمندیم و همین‌طور به انقلابی کارآمد، در سیستم‌های حمل و نقل زمینی و سیاست‌های جمعیتی.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

 • انسان، زمین و غذا (۱۹۶۳)
 • تولید صعودی غذای جهان (۱۹۶۵)
 • بذرها و دگرگونی (۱۹۷۰)
 • انسان و محیط زیست‌اش: غذا (با همکاری گِیل فینستربوچ) (۱۹۷۲)
 • جهانِ بدون مرز (۱۹۷۲)
 • در باب منفعت انسان (۱۹۷۴)
 • تنها با نان (با همکاری اِریک اِکولم) (۱۹۷۴)
 • بیست و نهمین روز (۱۹۷۸)
 • Running on empty {دویدن با شکم خالی یا رانندگی با باک خالی(!!!)} (با همکاری کُلین نورمن و کریستوفر فلاوین) (۱۹۷۹)
 • ساختن یک جامعهٔ ماندگار (۱۹۸۱)
 • ایالت جهانی (با همکاری دیگران) (۱۹۸۴–۲۰۰۱)
 • نشانه‌های حیاتی (با همکاری دیگران) (۱۹۹۲–۲۰۰۱)(این کتاب تحت عنوان «علائم حیاتی» توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد به چاپ رسیده‌است)
 • بازسازی رویه‌های محیط زیستیِ اقتصادِ جهانی (۱۹۹۸) (به زبان ژاپنی)
 • نجاتِ سیاره: چگونگی ساخت یک اقتصاد جهانیِ ماندگار با در نظرگرفتن محیط زیست (با همکاری کریستوفر فلاوین و سندرا پُستِل) (۱۹۹۲)
 • خانهٔ شلوغ پلوغ: ارزیابی مجددِ ظرفیتِ مجازِ جمعیت در زمین (با همکاری هال کین) (۱۹۹۵)
 • چه کسی به چین غذا خواهد داد؟: زنگ بیداری برای سیاره‌ای کوچک (۱۹۹۵)
 • گزینه‌های خشن: مواجِهِ با چالش کمبود غذا (۱۹۹۶)
 • آن‌سوی مالتوس: نوزده بُعدِ چالش جمعیت (با همکاری‌گری گاردنر و برایان هال‌ویل) (۱۹۹۹)
 • بوم‌شناسی اقتصاد: ساختن یک اقتصاد برای زمین (۲۰۰۱)
 • خوانندهٔ سیاسی زمین (با همکاری ژانت لارسن و برنی رابرتس فیسشلویز) (۲۰۰۲)
 • طرح «ب»: نجات یک سیاره از تنش و یک تمدن از آشفتگی (۲۰۰۳)(این کتاب تحت عنوان «طرح امید» با ترجمهٔ آقای طراوتی توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد به چاپ رسیده‌است)
 • رشد نامتناسب جمعیت زمین: چالش امنیت غذا در عصر سقوط آب و افزایش دما (۲۰۰۴)
 • طرح «ب» قسمت دوم: نجات یک سیاره از تنش و یک تمدن از آشفتگی (۲۰۰۶)
 • طرح «ب» قسمت سوم: بسیج شدن برای نحات تمدن (۲۰۰۸)
 • طرح «ب» قسمت چهارم: بسیج شدن برای نحات تمدن (۲۰۰۹)
 • جهان بر لبهٔ تیغ: چگونگی جلوگیری از اضمحلال اقتصادی و زیست‌محیطی (۲۰۱۱)

منابع[ویرایش]

 1. Brown, Lester R. (2011) (PDF). World on the Edge: How to Prevent Environmental and Economic Collapse. W. W. Norton & Company. ISBN 978-0-393-08029-2. Archived from the original on 2011-03-01. Retrieved 2011-03-01.
 2. Brown, Lester. "The Great Food Crisis of 2011" Earth Policy Institute
 3. Brown, Lester R. "Could Food Shortages Bring Down Civilization?", Scientific American, May, 2009
 4. Brown, Lester R. "The New Geopolitics of Food", Foreign Policy, May/June 2011
 5. Environmental Paul Revere, Talk at Catawba College, Nov. 12, 2008
 6. Brown, Lester R. Creating New Jobs, Earth Policy Institute, Dec. 8, 2008
 7. Anderson, Mark. Saving the Planet With Plan B 2.0 Wired, March 22, 2006


پیوند به بیرون[ویرایش]