لاله عباسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لاله عباسی
Gul-Abas-4-O'clock plant.JPG
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
راسته: میخک‌سانان
تیره: گل‌کاغذیان
سرده: Mirabilis
گونه: M. jalapa
نام علمی
Mirabilis jalapa
لینه
لاله عباسی

لاله عباسی (Mirabilis jalapa) رایج‌ترین گونهٔ تزیینی سرده Mirabilis است. گفته می‌شود لاله عباسی برای نخستین بار در سال ۱۵۴۰ از کوه‌های آند پرو صادر شده است. یکی از جنبه‌های جالب این گیاه تغییر رنگ گلهای آن است. گاهی گل‌هایی با رنگ‌های متفاوت بر روی یک گیاه دیده می‌شوند. گلها عصر هنگام شکوفا شده و عطر خوش‌بویی تولید می‌کنند و در رنگهای قرمز، صورتی، سفید و زرد قابل مشاهده می‌باشد. گلها پنج گلبرگ به هم پیوسته، برگها سبز و بدون کرک، حاشیه برگها کاملاً صاف و دارای ریشه غده‌ای می‌باشد و در مناطقی که در فصل زمستان یخبندان نباشد به صورت گیاهی چند ساله باقی می‌ماند.

موارد استفاده[ویرایش]

از گل‌های لاله عباسی در رنگ‌آمیزی مواد غذایی استفاده می‌شود. برگ‌های آن نیز خوراکی است ولی فقط در مواقع اضطراری توصیه می‌شود. دانه‌های این گیاه سمی است.[۱] از این گیاه برای زدودن آلودگی به فلزات سنگین استفاده شده است[۲] .

منابع[ویرایش]

  1. "h2g2 - Four O'Clocks - Night Blooming Beauties". Bbc.co.uk. 2002-08-20. Retrieved 2012-07-31. 
  2. Growth responses and cadmium accumulation of Mirabilis jalapa L. under interaction between cadmium and phosphorus. Yu Z and Zhou Q, J Hazard Mater. , 15 August 2009, volume 167, issues 1-3, pages 38-43, doi:10.1016/j.jhazmat.2008.12.082