لادمخ (صومعه سرا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لادمخ
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان گیلان
شهرستان صومعه‌سرا
بخش بخش مرکزی
دهستان کسما
مردم
جمعیت ۸۳۲ نفر
کد آماری ۰۱۱۳۳۳

معرفی[ویرایش]

روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان صومعه‌سرا در استان گیلان ایران است.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

روستای لادمخ از دو بخش بالا و پایین تشکیل شده است که بخش بالایی آن را توسط مسجد پیراشرف و بخش پایین آن را توسط روستای سیمبر می‌شناسند.

در کل این دو بخش باهم بصورت یک روستا نامگذاری شده‌اند و به طور کلی به هر دو آنها لادمخ گفته می‌شود

لادمخ از شمال با بخش مرکزی شهرستان صومعه سرا، از جنوب با روستای مرکیه و از شرق با روستای واقعه دشت همسایه است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در نزدیکترین فاصله ممکن به شهرستان صومعه سرا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۸۳۹ نفر (۲۱۷خانوار) بوده‌است.

وضعیت آب و هوایی[ویرایش]

وضعیت آب و هوایی معتدل مرطوب که بطور یکسان در همه جای استان گیلان وجود دارد با این تفاوت که به دلیل نزدیکی بیشتر به جنگل و فاصلهٔ حدود ۳۰ کیلومتری با دریا دارای رطوبت بیشتر و شرجی تر می‌باشد.

وضعیت آب و هوا در این روستا با توجه به داشتن فاصله سه کیلومتری و نزدیکی بسیار زیاد آن با ابتدای خیابان جعفری صومعه سرا بسیار شبیه به آب و هوای صومعه سرا می‌باشد، البته با این تفاوت که به دلیل داشتن زمینهای وسیع کشاورزی و وجود دشت‌های بزرگ و در نتیجه آن حرکت افقی باد در سطح دشت، می‌توان گفت که دارای باد بیشتر و نیز شرایط مطلوب تر جوی به نسبت شهرستان صومعه سرا می‌باشد.

فرهنگ[ویرایش]

مرمان این روستا علیرغم عدم داشتن استطاعت مناسب مالی بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند و هرچه که دارند را با مهمان خود تقسیم می‌کنند، در حقیقت سادگی و خوش قلبی بسیار عمیقی را می‌توان در برخورد آنها با مردم غیر بومی ای که بعنوان گردشگر به روستای آنها مراجعه می‌نمایند را از نزدیک نظاره کرد.

دهیاری و شورایاری[ویرایش]

در حال حاضر (سال ۱۳۹۵) امور دهیاری مربوط به روستا بر عهده آقای "فردین رهبر" بوده که در شورا با اخذ تصمیمات مهم طی جلسات مردمی و بعد از نظر سنجی، خواسته‌های مردم را به گوش مسئولین شهرستان صومعه سرا می‌رساند.

اعتقادات[ویرایش]

مردم و ساکنین این منطقه از کشور همگی مسلمان و شیعه و دوستدار اهل بیت (ع) هستند

منابع درآمد مردم بومی منطقه[ویرایش]

مردم ساکن در این روستای قدیمی اکثراً کشاورز هستند و اغلب در ماه‌های بهار و تابستان به کار کاشت و داشت و برداشت برنج، به صورت فصلی شاغل به کار هستند و پس از اینکه محصول را برداشت کردند کار اصلی آنها تمام شده و سایر درآمد آنها در طول سال توسط انجام امور تولید محصولات کشاورزی و دامی از قبیل باقلا، سیر، سبزی محلی و در کل محصولات کشاورزی و نیز پرورش مرغ و اردک و غاز و تخم آنها و از این قبیل که پس از تولید و پرورش جهت فروش به بازارهای هفتگی مراجعه و آنها را به فروش می‌رسانند تا درآمد ناچیز حاصل از آن را برای ادامه و گذران زندگی خود در طول سال ذخیره کرده و مایحتاج خود را از همان بازار خرید کنند.

به صورت کلی می‌توان گفت اغلب مردم روستای لادمخ درآمد آنچنان بالایی ندارند و بیشتر زندگی ساده کارگری دارند، البته خاطر نشان می‌کنیم بعضی از مردم اهالی نیز پس از دوران کاری خود، بازنشسته شده‌اند و از سایر شهرهای کشور به محل آبا و اجدادی خود بازگشته‌اند تا باقی عمر خود را در آسایش و آرامش این محل بسیار زیبا سپری کنند.

ساکنین و خانواده‌های اصیل بومی[ویرایش]

از قدیمی‌ترین و سرشناسترین خانواده‌های اصیل که بصورت اجدادی در این روستا اقامت داشته و دارند می‌توان به طایفه‌های "حسنی، دادرس، حسینی، شیرین زاد" اشاره نمود که در حال حاضر اغلب آنها در پایتخت و نیز در شهرهای بزرگ و با پستهای کلیدی در دولت کار می‌کنند و جملگی دارای خصوصیات مناسب اخلاقی و خانواده دوست و نیز به محل خود رسیدگی می‌کنند و با مردم تعامل مناسب و ارتباط دو طرفه خوبی دارند.

شهید بیژن شیرین زاد، جمشید یوسف زاده و محمد احمدی پور از شهدای نام آشنای شهرستان صومعه سرا در هشت سال دفاع مقدس از مردمان پاک این روستا بودند که با جانشان از مال و ناموس این مردم دفاع کردند، روحشان شاد و یادشان گرامی باد و همواره دعای خیر به روح بلندشان می‌فرستیم.

منابع[ویرایش]