قدس‌الاقداس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک نقاشی خیالی از کاهن اعظم در درون قدس الاقداس.

قُدس‌الاقداس (به عبری: קֹדֶשׁ הַקֳּדָשִׁים، تلفظ: کدش هاکدوشیم) عبارتی است در عهد عتیق که منظور از آن حرم درونی میشکان و بعد از در هیکل سلیمان تنها کاهنان اعظم در روز یوم کیپور اجازه ورود به آن را داشتند. در این مکان تابوت عهد نگهداری می‌شد.

در اسراییل قدیم[ویرایش]

میشکان[ویرایش]

قدس الاقداس به وسیله یک پرده پوشانده شده بود. هیچکس غیر از کاهن اعظم اجازه وارد شدن به آن را نداشت. کاهن اعظم نیز تنها یکروز در سال در روز یوم کیپور برای ارائه خون قربانی و عود در برابر صندلی بخشش وارد می‌شد. وقتی اولین بارها میشکان در بیابان برپا شد ابری از جانب خداوند آن را احاطه می‌کرد. بر اساس نوشته تورات قدس الاقداس مکان تابوت عهد بود که بر روی آن دو فرشته چروبیم قرار داشتند. خداوند از بین دو فرشته با موسی صحبت می‌کرد.

هیکل سلیمان[ویرایش]

قدس الاقداس در هیکل سلیمان لایه درونی معبد بود که یک مکعب کامل به ابعاد ۲۰ کیوبیت در ۲۰ کیوبیت در ۲۰ کیوبیت بود. درون آن کاملاً تاریک بود و تابوت عهد در آن نگهداری می‌شد. بر اساس تورات درون تابوت نسخه اصلی ده فرمان و عصای هارون و یک ظرف گزانگبین (غذایی که در بیابان به اسراییلیان فرستاده شد) وجود داشت.

مدل میشکان که در آن قدس الاقداس با پرده مشخص شده است.

معبد دوم[ویرایش]

وقتی معبد دوم بعد از آزادی یهودیان از بابل در زمان هخامنشیان بازسازی شد تابوت عهد دیگر در بین یهودیان نبود. از این رو قدس الاقداس دارای قسمتی بود که نشانگر محلی بود که تابوت عهد باید در آن قرار می‌گرفت. یوسفوس فلاویوس تاریخدان یهودی نوشته است که بعد از شکست اورشلیم پمپی فرمانده رومی اصرار کرد که وارد قدس الاقداس شده و آن را بیحرمت کرد.

در روز یوم کیپور[ویرایش]

در روز یوم کیپور کاهن اعظم معبد وارد قدس الاقداس می‌شد تا خون قربانی را بپاشد و خوشبو کن را به درون آن ببرد. در معبد دوم تابوت عهد وجود نداشت و از این رو خون قربانی بر روی محلی که تابوت عهد باید در آن می‌بود پاشیده می‌شد.

دستورهای قدس الاقداس[ویرایش]

بر اساس تورات وقتی خدا به موسی دستور ساخت میشکان را داد لوازم زیر را از او درخواست کرد که در قدس الاقداس قرار دهد:

  • تابوت عهد
  • میز نان
  • منورای طلایی
  • محل قربانی (کوربان)
  • روغن مخصوص چراغ و طرز تهیه آن
  • متنی که باور داشته دوباره وی را زنده می کند

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی.