قار برفی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قار برفی
Egretta thula at Las Gallinas Wildlife Ponds.jpg
یک قار برفی در برکلی کالیفرنیا، آمریکا
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
زیررده: نومرغان
فرورده: نوآروارگان
بالاراسته: نوپرندگان
راسته: لک‌لک‌سانان (اختلاف نظر وجود دارد)
تیره: حواصیلان
سرده: قارها
گونه: E. thula
نام علمی
Egretta thula
(مولینا, ۱۷۸۲)
Egretta thula map.svg
مترادف

Leucophoyx thula

قار برفی یا حواصیل برفی (به انگلیسی: Snowy Egret؛ نام علمی: Egretta thula) گونه‌ای حواصیل کوچک و سفیدرنگ است که همتای آمریکایی و بسیار شبیه قار کوچک در دنیای قدیم به شمار می‌آید.

مشخصات[ویرایش]

پرندگان بالغ معمولاً ۶۱ سانتی‌متر قد و ۳۷۵ گرم وزن داشته و دارای نوکی سیاه و کوچک، پاهایی بلند و سیاهرنگ و پنجه‌هایی زردرنگ می‌باشند. بخش بالایی منقار پرنده در نزدیکی چشم‌ها نیز زردرنگ می‌باشد گه در فصل جفت‌گیری و پس از پدیدار شدن پرهای پشتی زینتی او به رنگ قرمز درمی‌آید. پرندهٔ جوان نیز به بزرگترها شبیه است با این تفاوت که انتهای منقارش کم‌رنگتر بوده و خطی زرد یا سبز در پشت پاهایش دارد که تا به پایین آنها کشیده شده است.

زیستگاه و تولید مثل[ویرایش]

زیستگاه و محل تولیدمثل قارهای برفی تالاب‌های درون مرزی و ساحلی آمریکاست که ازپایین دریاچه‌های بزرگ تا قسمت‌های جنوب غربی ایالات متحده تا آمریکای جنوبی امتداد داشته و نواحی شرقی آمریکای شمالی از سواحل اقیانوس اطلس و خلیج مین تا تگزاس و در نواحی داخلی نیز کرانهٔ رودها و دریاچه‌های مهم را شامل می‌شود. این پرندگان اغلب به صورت کلونی و در کنار دیگر پرندگان آبزی اقدام به آشیانه‌سازی بر روی درختان و درختچه‌ها می‌نمایند و بستری از شاخه‌ها، سرشاخه‌ها و نی، لانه آنها را تشکیل می‌دهد. پرندهٔ ماده پس از جفتگیری سه تا چهار تخم بیضی شکل به رنگ آبی متمایل به سبز می‌گذارد و هر دو پرندهٔ نر و ماده اقدام به نشستن و گرم نگه‌داشتن تخم‌ها تا تولد جوجه‌ها می‌نمایند.

تغذیه[ویرایش]

قارهای برفی از ماهیها، سخت پوستان و حشرات تغذیه می‌کنند.

وضعیت بقا[ویرایش]

زمانی از پرهای زینتی و زیبای این پرنده برای تزئین کلاه‌های بانوان استفاده می‌شد و همین امر موجب شکار بی‌رویه و در خطر انقزاض قرار گرفتن قار برفی شده بود. اما پس از تصویب قانون حفاظت از پرندگان مهاجر در ایالات متحده، جمعیت این پرندگان بار دیگر رو به گسترش گذاشته است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]