فونتامارا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فونتامارا
Thumb EiniatsioSilone Fountamara.JPG
طرح روی جلد کتاب
نویسنده اینیاتسیو سیلونه
تاریخ نشر ۱۹۳۰

فونتامارا نام کتابی از اینیاتسیو سیلونه نویسنده ایتالیایی است. این کتاب داستان ساکنان دهکده‌ای به نام فونتامارا است که زیر ستم فئودال‌های زمان خود زندگی می‌کنند. با اینکه این کتاب اولین اثر سیلونه بود اما وی را به شهرتی جهانی رساند.
سیلونه نگارش این رمان را در سال ۱۹۳۱ به پایان برد.
منوچهر آتشی این کتاب را به فارسی ترجمه کرده‌است.

بخشی از کتاب[ویرایش]

بعد از یک راهپیمایی طولانی به کوره پزخانه رسیدیم. با در حدود بیست نفر کارگر و عده‌ای گاریچی برخورد کردیم که داشتند آجر بار می‌زدند آنها دست از کار برداشتند و احمقانه سر ما داد زدند :
پاز کجا دارین می آییین؟ شما اعتصاب کردین؟ اعتصاب برای چی ؟
یکی از افرداد پرسید :
«رئیس شما کجاس؟ او باید به دادخواهی ما رسیدگی کنه .»
یکی از کارگرها که پیرتر بود با صدای خیرخواهانه‌ای گفت :
«عدالت! هاهاها! هرچارکش چند می ارزه؟ گوش کنین! راست برگردین به فونتامارا، سر به سر شیطان نذارین !»
به هر جهت، ترادر آنجا بود. آنطور که کارگرها می‌گفتند، درست لحظه‌ای پیش آنجا بوده و همان موقع رفته بوده است. ممکن بود به کارخانه برق رفته باشد. یحتمل آنجا را هم ترک کرده باشد. بهتر بود برای پیدا کردنش به دباغ خانه برویم، ولی تا دباغ خانه راه درازی بود. نمی‌دانستیم به کجا بایستی رفت. این بود که وسط خیابان ماندیم. هوا خفقان آور بود. با لباس و موی غبارآلود و دندان‌ها و حلق و سینه پر از شن هیچ‌کس نمی‌توانست ما را بشناسد. از تشنگی و گرسنگی داشتیم ضعف می‌کردیم .
لیموناد سر ماریتا داد کشید :
«همش تقصیر تو ئه .»
و این سرآغاز یک صحنه واقعاً ترسناک بود. دسته‌های کوچک دو یا سه نفری برخوردند و هرکدام شروع کردند به کتک کاری با سایرین حتی زن پون تسیو با من گلاویز شد و داد و بیداد راه انداخت.

منابع[ویرایش]