فهرست شخصیت‌های ترانه یخ و آتش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نغمه‌ای از یخ و آتش (به انگلیسی: A Song of Ice and Fire) رمانی اثر نویسنده آمریکایی جرج آر. آر. مارتین است که روایتی خیال‌پردازانه و حماسی را از دیدگاه شخصیت‌های پرشماری ارائه می‌کند.

خاندان استارک[ویرایش]

A Song of Ice and Fire arms of House Stark running direwolf white scroll.png
 • ریکارد استارک

ریکارد لرد وینترفل و محافظ شمال بود. او با لیارا استارک ازدواج کرد و صاحب چهار فرزند شد.

 • برندون استارک

برندون فرزند اول و بزرگترین پسر ریکارد و لیارا استارک بود. لقبش گرگ وحیشی بود. او وارث اصلی وینترفل، قبل از قیام رابرت بود.

برندون با کتلین تالی از ریورران نامزد می‌شود، اما پتایر بیلیش برای به دست آوردن کتلین، از پدر او، درخواست دوئل با برندون را می‌کند، چرا که او نیز کتلین را دوست می‌داشت. برندون در دوئل با پتایر او را شکست می‌دهد ولی به درخواست کتلین او را نمی‌کشد.

برندون در حال رفتن به ریورران برای ازدواج با کتلین تالی بود که خبر ربوده شدن لیانا استارک توسط ریگار تارگرین به او می‌رسد. برندون همراه با همراهان خود اتان گلاور، کایل رویس، البرت ارن و جافری ملیستر به سوی بارانداز پادشاه می‌تازد و در آنجا ریگار را تهدید به مرگ می‌کند. آن‌ها توسط پادشاه ایریس به جرم توطئهٔ قتل ریگار دستگیر می‌شوند. پدران آن‌ها به دربار برای پاسخگویی اتهامات فرزندانشان فراخوانده می‌شوند. برندون مجبور می‌شود پدرش را که داخل زره اش زنده زنده می‌سوخت، تماشا کند. او با بندی چرمی به دور گردنش نگه داشته شده بود در حالی که برای بدست آوردن شمشیری در جایی دورتر تقلا می‌کند تا بتوانند با آن شمشیر پدر خود را نجات دهد ولی این عمل او (برای رسیدن به شمشیر) باعث خفه شدن او می‌شود.

 • ادارد استارک

ادارد فرزند دوم و پسر وسط ریکارد و لیارا استارک بود. لقبش گرگ آرام بود و بیشتر دوستان و دشمنانش او را ند صدا می‌کردند. ادارد لرد وینترفل و محافظ شمال بود.

او از هشت سالگی با رابرت براتیون تحت سرپرستی جان آرین بزرگ شد. در پی کشته شدن پدر و برادرش به دستور ایریس تارگرین، به شمال رفت تا پرچمداران خاندان استارک را فرا بخواند. هفده سال پس از شورش و به تخت نشستن رابرت او از طرف پادشاهش به دلیل مرگ دست قبلی به عنوان دست جدید منصوب و به همراه پادشاه رابرت که برای این درخواست به وینترفل آمده بود به جنوب رفت. ادارد استارک پس از کشته شدن رابرت در شکار گراز به جرم خیانت به تاج و تخت ابتدا زندانی شد و قراربود با اقرار به خیانت خود سیاپوش شود و به نگبانان شب بپیوندد اما هنگام محاکمه به دستور جافری براتیون (لنیستر) سرش مقابل سپت بیلور قطع شد.

 • کتلین استارک

کتلین تالی دختر هاستر و نامزد برندون استارک بود. بعد از اینکه برندون کشته شد، کتلین به عقد ادارد درآمد. پس از اعدام شدن شوهرش ادارداستارک در خلال جنگ پنج پادشاه با خیانت والدر فری پرچم دار پدرش کشته شد و جسد عریانش در رودخانه انداخته شد. در کتاب چند روز پس غز کشته شدن کتلین استارک جسدش توسط برادران بدون پرچم پیداو نزد لرد بریک دنداریون برده شد تا او با آخرین شعله نفس خودش کتلین را زنده کندو خود بمیرد. پس آن وی با نام بانوی سنگدل شناخته شد.

 • راب استارک

راب فرزند اول و بزرگترین فرزند ادارد و کتلین استارک است. معروف به گرگ جوان حاکم و محافظ شمال پس از پدرش ادارد استارک در قلعه وینترفل بود پس از دستگیری ند استارک در کینگزلندینگ توسط لنیسترها دست به شورش زد و وارد جنگ با خاندان لنیستر شد که پیروزی‌های پی در پی نصیبش شد او و قسمت عظیمی از سربازانش در عروسی خونین که توسط لرد فری تدارک دیده شده بود به سفارش لنیسترها قتل‌عام شدند قاتل او روز بولتون بود

 • سانسا استارک

سانسا فرزند دوم و بزرگترین دختر ادارد و کتلین استارک است. از دوران نوجوانی علاقه زیادی به فرمانروا شدن داشت به همین خاطر به درخواست ازدواج جافری براتیون جواب مثبت داد و همراه پدرش و خواهر کوچک ترش آریا به کینگزلندینگ رفت اما طولی نکشید که با دستگیری ند استارک او نیز چون دختر یک خائن شناخته شد به انزوا رفت و پس از قتل پدرش به دستور جافری و شکنجه‌هایی که دید سعی در فرار از کینگزلندینگ داشت سر انجام با تلاش لرد بیلیش از کینگزلندینگ فرار کرد و به اصرار بیلیش به همسری رمزی بولتون درآمد. پس از شکنجه‌های بسیار در قلب او فقط نفرت بجا ماند پس در موقعیتی مناسب به کمک تیون گریجوی از قلعه وینترفل فرار کرد و به جان اسنو در قلعه سیاه پیوست در زمان نبرد حرامزادگان او با درخواست نیرو از بیلیش باعث پیروزی جان شد و پس از خروج جان از وینترفل او هم بانوی وینترفل که آرزوی همیشگی اش بود رسید

 • آریا استارک

آریا فرزند سوم و کوچکترین دختر ادارد و کتلین استارک است.

 • برندون استارک

برن فرزند چهارم و دومین پسر ادارد و کتلین استارک است.

 • ریکان استارک

ریکان فرزند پنجم و کوچکترین ادارد و کتلین استارک است.

 • جان اسنو

جان اسنو فرزند لیانا استارک و ریگار تارگرین است و نام واقعی او اگان تارگرین است؛ ولی ند استارک برای محافظت از او به مردم می‌گوید جان اسنو فرزند حرام‌زاده خودش است.

 • بنجن استارک

بنجن فرزند سوم و کوچکترین پسر ریکارد است.

 • لیانا استارک

لیانا فرزند چهارم و تنها دختر ریکارد و لیارا استارک بود.

خاندان براتیون[ویرایش]

 • رابرت براتیون

رابرت براتیون (Robert Baratheon) رئیس خاندان براتیون (House Baratheon) شاه تاجدار هفت پادشاهی (Seven Kingdoms) بود.[۱]

 • استانیس براتیون

استانیس براتیون را فردی غرق در افکار غمبار و فاقد حس شوخ‌طبعی توصیف کرده‌اند. استنیس براتیون حس عدالت‌خواهی و مسئولیت‌پذیریِ‌ای خشن ولی منصفانه‌ای دارد. او بطور وسواس‌گونه‌ای ذهنش درگیر مسائل جزئی و کم‌اهمیت است. در حقیقت وی یک فرماندهٔ نظامیِ زبردست اما بیش از حد «محتاط» می‌باشد.[۲]

 • رنلی براتیون

رنلی براتیون کوچکترین پسرِ «لُرد استفان براتیون» و «کاسانا استرمونت» و برادر کوچکتر رابرت براتیون و استنیس براتیون است. رنلی براتیون را خوش‌سیما توصیف کرده‌اند، او هواداران زیادی در میان مردم عادی و کوچه‌وبازار داشت. علی‌رغم زنان بسیاری که مجذوب رنلی براتیون می‌شوند، اما او هم جنس گراست.[۳]

 • جافری براتیون (لنیستر)

جافری فرزندِ سرسی لنیستر است. پدر واقعی او، دایی‌اش جیمی لنیستر است؛ اما خودش و مردم عادی تصور می‌کنند که پدر او رابرت براتیون است. او همان نگاهِ خاص مادرش را داراست که جزئی از خصوصیات سنتی خاندان لنیستر است. جافری فاقد مسئولیت اخلاقی است که سنگدلی‌اش را در پشت لایهٔ ظریفی از جذبه و وقار، پنهان ساخته‌است.

 • شیرین براتیون

«شیرین» (Shireen) دختر استانیس و برادرزاده رابرت براتیون است.

خاندان تارگریِن[ویرایش]

A Song of Ice and Fire arms of House Targaryen black scroll.png
 • تاریخچه تارگرین

ریشه خاندان تارگرین را باید در منطقه شرقی وستروس که کاملاً سرزمینی جدا از آن است، یافت. آن‌ها تنها یکی از خاندان‌های حاکم در سرزمین پهناور والریا بودند. صدها سال قبل از حوادث نغمه آتش و یخ، سرزمین‌های اسوس و وستروس پر بود از موجودات اسطوره‌ای و جادو را می‌شد در هر نقطه از آن یافت کرد. والریا از این قاعده مستثنا نبود زیرا شهرهای عظیم و زیبای آن بر پایه جادو بنا شده بود. به علاوه، آن‌ها توانستند موجودات مخوف و آتشینی به نام اژدها را به خدمت خود درآورند و در نبردها ار آن‌ها بهره بگیرند.

والریایی‌ها با استفاده از جادو و اژدهایان، از یک شهر مرکزی به پهناورترین امپراتوری در قاره اسوس تبدیل گشتند. در این زمان، آن‌ها در نوک قله تمدن ایستادند به طوریکه نه تنها در فرهنگ و هنر پیشتاز پیشتاز بودند بلکه در تاکتیک‌های نظامی و جنگی هم رقیبی نداشتند. به همین دلیل است که در سریال همیشه به فلز بسیار محکم و کمیاب والریایی اشاره می‌شود.

خاندان تارگرین تنها یکی از حاکمان در ممالک والریا بود که در نهایت توانستند از نابودی عظیم والریا جان سالم به در ببرند. اینار تارگرین، پس از اینکه پیش‌گویی نابودی توسط دخترش را شنید، به همراه خانواده و ۵ اژدهایش راهی جزیره دورافتاده‌ای در نزدیکی وستروس شد. این محل دراگون‌استون نامیده شد. ۱۲ سال بعد آتشفشان‌های نزدیک والریا طوفانی از نابودی به بار آورد و پایتخت والریا را به مخروبه تبدیل کرد. گفته می‌شود که میلیون‌ها ساکن آن در آتش و طوفان جان باختند و باقی‌مانده حاکمان والریایی که از محل حادثه دور بودند، توسط ملت‌های دربند و اسیرشده توسط آن‌ها، پایین کشیده شدند. بدین ترتیب تارگرین‌ها به تنها بازماندگان حکومت والریا تبدیل شدند. (منبع)

 • ایگان پنجم
 • ریگار تارگرین

ریگار تارگرین اولین شاهزاده و ولیعهد در سال ۲۵۹ پس فتح وستروس (۳۹ سال قبل از وقایع بازی تاج و تخت) متولد شد. پدرش اریس دوم (شاه دیوانه) و مادرش، ملکه راهلا بود. او در روزی متولد شد که بسیاری از اعضای خانواده‌اش به دلیل اشتباه شاه اگان پنجم که می‌خواست تخم‌های اژدها را بشکافد، در شعله‌های آتش سوختند. با اینکه ریگار در آن زمان نوزادی بیش نبود ولی در طول زندگی‌اش بار مرگ آن‌ها را به دوش کشید.

ریگار در نهایت با الیا مارتل (خواهر اوبرین و دوران مارتل) ازدواج کرد که بیشتر یک ازدواج سیاسی برای محکم کردن پایه‌های پادشاهی بود تا اینکه بر اساس عشق و اشتیاق باشد. در مراسمی که در «هرنهال» برگزار شده بود، تمام لردهای بزرگ وستروس اعم از زن و مرد برای تماشای مسابقه جمع شده بودند. ریگار فاتح مسابقات شد و حتی یک شرکت‌کننده اسرارآمیز به نام شوالیه درخت خندان (که بسیاری گمان می‌کنند خود لیانا در لباس مبدل بوده) را شکست داد. پس از آن ریگار اجازه یافت زنی را به عنوان ملکه عشق و زیبایی برگزیند. همسر او یعنی الیا مارتل در میان حضار بود و انتظار می‌رفت که تاج رزهای آبی را به او تقدیم کند اما در عوض، ریگار از همسر خود عبور کرد و تاج را به لیانا استارک هدیه داد.

کمتر از یک سال بعد، لیانا به همراه ریگار و چند تن از افرادش، ناپدید شد. افراد تحت امر استارک و براتیان اصرار داشتند که لیانا ربوده شده‌است. لیانا در این زمان، نامزد رابرت محسوب می‌شد. اما طرفداران تارگرین ادعا داشتند که آن دو عاشق هم هستند. برندون استارک به سرزمین پادشاهی رفت تا از ریگار دربارهٔ این عمل، توضیح بخواهد اما شاه دیوانه، برندون استارک و برادر وی را اعدام کرد؛ بنابراین رابرت تصمیم گرفت علیه شاه دیوانه قیام کند. او قصد داشت لیانا را پس بگیرد و تارگرین‌ها را به سزای اعمالشان برساند. در جنگ ترایدنت، ریگار به دست رابرت کشته شد.

 • ویسریس تارگرین
 • دنریس تارگرین
 • ایگان ششم
 • جان اسنو
 • جان اسنو فرزند لیانا استارک و ریگار تارگرین است و وارث واقعی تاج و تخت؛ ولی همه مردم فکر می‌کنند که او فرزند حرام‌زاده ند استارک است.

خاندان مورمنت[ویرایش]

A Song of Ice and Fire arms of House Mormont.jpg

خاندان مورمونت ساکن جزیره خرس و یکی از خاندان‌های شمالی هستن و تقریباً خاندان کهنی مانند خاندان‌های استارک آمبر، کاراستارک و … محسوب نمی‌شوند.

لرد این خاندان در سریال بازی تخت‌وتاج «لیانا مورمنت» معرفی شده اما در کتاب «مگی مورمونت»، ملقب به «خرس زن «است.

خاندان مورمونت همیشه به خاندان استارک وفادار بوده‌اند و پس از مرگ ند استارک، به راب استارک در جنگ با خاندان لنیستر و در زمان باز پس‌گیری وینترفل و شمال از خاندان بولتون، توسط جان اسنو وفادار بوده‌اند.

این خاندان دارای شمشیری از جنس فولاد والریایی به نام لانگ کلاو بوده که توسط جئور مورمونت (خرس پیر) در زمانی که فرمانده نایت‌واچز در کسل بلک بود به جان واگذار شد.

 • جور مورمنت
 • مگی مورمنت
 • جوراه مورمنت

خاندان آرین[ویرایش]

A coat of arms showing a white falcon flying out of a white moon on a sky blue field
Coat of arms of House Arryn
 • جان آرین

جان آرین لرد ایری و محافظ شرق بود. جان که هیچ فرزندی نداشت سرپرستی رابرت براتیون و ند استارک را قبول می‌کند. زمانی که ایریس تارگرین دستور داد که دو پسر تحت قیومیتش را به کینگزلندینگ بفرستد، جان به جای اجرای دستور، پرچمدارانش را فرا خواند و بر علیه شاه دیوانه قیام کرد.

جان برای محکم شدن اتحادشان با خاندان تالی، با لایسا تالی ازدواج کرد.

 • رابرت آرین

رابرت تنها فرزند زندهٔ جان است. جان به افتخار پادشاهش اسم فرزندش را رابرت می‌گذارد.

رابرت بسیار مریض است.

خاندان بولتون[ویرایش]

 • روس بولتون
 • رمزی بولتون

خاندان فری[ویرایش]

 • والدر فری

خاندان گِرِیجوی[ویرایش]

A coat of arms showing a golden kraken on a black field
Coat of arms of House Greyjoy
 • بیلون گریجوی
 • یورون گریجوی
 • ویکتاریون گریجوی
 • ارون گریجوی
 • آشا گریجوی

خاندان لنیستر[ویرایش]

A Song of Ice and Fire arms of House Lannister red scroll.png
 • تایون لنیستر
 • سرسی لنیستر
 • جیمی لنیستر
 • تیریون لنیستر
 • جافری لنیستر
 • میرسلا لنیستر
 • تامن لنیستر
 • کوین لنیستر
 • لنسل لنیستر

خاندان مارتل[ویرایش]

 • دوران مارتل
 • اوبراین مارتل
 • الیا مارتل

خاندان تالی[ویرایش]

 • هاستر تالی
 • لایسا تالی
 • ادمور تالی

خاندان تارلی[ویرایش]

 • رندیل تارلی
 • سموئل تارلی
 • دیکون تارلی

اهالی ایسوس[ویرایش]

 • میساندی
 • گری ورم
 • ملیساندر
 • کال دروگو

اهالی وستروس[ویرایش]

 • داوس سیورث

بارگاه سلطنتی و مقامات[ویرایش]

 • پیتر بیلیش

نوشتارهای مرتبط[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «رابرت براتیون». دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش. ۲۰۱۹-۰۸-۰۶. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۰۷.
 2. "سه اشتباه رایج دربارهٔ استنیس براتیون". وینترفل | مرجع تخصصی کتاب‌های نغمه ای از یخ و آتش (به لاتین). 2016-12-29. Retrieved 2019-08-07.
 3. «رنلی براتیون». دانشنامه نغمه ای از یخ و آتش. ۲۰۱۹-۰۸-۰۶. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۰۷.