جیمی لنیستر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جیمی لنیستر
شخصیت ترانه یخ و آتش
Jaime Lannister-Nikolaj Coster-Waldau.jpg
اولین حضور

رمان:
بازی تاج‌وتخت (۱۹۹۶)
تلویزیون:
«زمستان در راه است» (۲۰۱۱)
آخرین حضور

تلویزیون:
«تخت آهنین» (۲۰۱۹)
ساخته شده توسط

جرج آر. آر. مارتین
ایفاگر نقش

نیکولای کاستر-والدو
(بازی تاج‌وتخت)
اطلاعات
لقب شاه‌کش
جنسیت مرد
عنوان فرماندهٔ محافظین پادشاه
محافظ غرب
خانواده خاندان لنیستر
فرزندان جافری براثیون
میرسلا براثیون
تامن براثیون
خویشاوندان تایوین لنیستر (پدر)
سرسی لنیستر (خواهر/معشوقه)
تیریون لنیستر (برادر)
کوان لنیستر (عمو)

جیمی لنیستر (به انگلیسی: Jaime Lannister) یک شخصیت داستانی در سری رمان‌های فانتزی ترانه یخ و آتش نوشته نویسنده آمریکایی جرج آر. آر. مارتین است. جیمی یک شوالیه از گارد پادشاه است و اگر چه به نظر می‌رسد او فردی مغرور و غیراخلاقی است و برای قتل شاه ایریس تارگرین، بدنام شده‌است ولی بعدها ثابت می‌شود شخصیت او به مراتب پیچیده‌تر از آنی است که تصور می‌شد.

توضیحات شخصیت[ویرایش]

سِر جیمی لنیستر یکی از اعضای محافظین پادشاه و یک شمشیرزن به‌طور استثنایی ماهر است. او برادر دوقلوی ملکه سرسی است و در تمام طول زندگی‌اش با او رابطهٔ جنسی عاشقانه داشته‌است. او پدر اصلی سه فرزند زندهٔ سرسی می‌باشد. او واقعاً عاشق خواهرش است و هر کاری را بدون توجه به این که چه عواقبی دارد انجام می‌دهد تا نزد او باقی بماند. او ملقب به «شاه‌کش» است زیرا او پادشاه پیشین، ایریس دوم را کشت؛ کسی که سوگند خورده بود تا از او حفاظت کند. به جیمی اجازه داده شد تا مقام خود را در طول حکمرانی پادشاه جدید رابرت براثیون حفظ کند زیرا او و پدر با نفوذش تایوین لنیستر به رابرت کمک کردند تا در جنگ پیروز شود، اما هیچ‌کس احساس نمی‌کرد که او سزاوار این مقام است. با وجود دشمنی ادارد استارک علیه او به خاطر شکستن سوگندش در حفاظت از پادشاه در طول شورش رابرت، جیمی احترام فراوانی برای ادارد قائل است و او را جنگجویی بزرگ و همسان با خودش می‌داند. برخلاف پدر و خواهرش جیمی بسیار مراقب برادر کوچکتر خود تیریون است. هنگامی که تیریون توسط کتلین استارک دستگیر می‌شود، جیمی با ادارد (همسر کتلین) روبرو و با او درگیر می‌شود. اما با وجود ناخرسندی جیمی، یکی از سربازانش دخالت می‌کند و با نیزه به ادارد حمله می‌کند؛ که در نتیجه جیمی به سرباز حمله می‌کند و به ادارد اجازه می‌دهد تا زنده بماند. جیمی بعداً با رهبری یک لشکر به ارتش پدرش در سرزمین‌های رودخانه، برای انتقام از کتلین، می‌پیوندد. اما لشکر او در کمین سربازان راب، پسر ادارد و کتلین، غافلگیر می‌شود و جیمی اسیر استارک‌ها می‌گردد. با وجود دستگیری جیمی، سرسی پس از برکنار شدن باریستان سلمی او را فرمانده ارشد محافظین پادشاه می‌نامد. در فصل دوم، کتلین جیمی را آزاد می‌کند و او را تحت مراقبیت بریِنِ تارث برای مبادله با دخترش به مقر فرمانروایی (پایتخت) می‌فرستد.


وی پس از درگیری های پر فراز و نشیب با خواهرش،بعد از مدتی از وینترفل به سوی وستروس روانه میشود تا خواهرش را در جنگ علیه دنریس تارگرین کمک کند. وی در نهایت پس از سوختن کینگز لندینگ توسط اژدها های دنریس،زیر آوار ناشی از حملات دنریس در آغوش معشوقه و خواهر خود سرسی،هر‌دو جان میبازند.

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]