فن کامپیوتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک نمای سه بعدی از فن‌های 80 میلی متری. یک نوع خنک‌کننده که معمولاً در کامپیوترهای شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.(در بعضی مواقع مجموعه‌ای از این فن‌ها یا در ترکیب با سایر اندازه ها).
یک فن 30 میلی متری کوچک

فن کامپیوتر شامل انواع مختلف فن می‌باشد که شامل فن‌های داخل کیس کامپیوتر یا خارج از آن نصب شده و وظیفه خنک کردن سیستم با هوا را بر عهده دارد. ممکن است به عنوان واردکننده هوای خنک به داخل کیس یا خارج‌کننده هوای گرم از داخل کیس یا خنک‌کننده هیت سینک استفاده شود.

استفاده از یک فن خنک‌کننده[ویرایش]

از آنجایی که سرعت پردازنده و کارت گرافیک و RAM و سایر اجزاء کامپیوتر با افزایش سرعت و افزایش میزان مصرف انرژی همراه شده اند میزان گرمای تولیدی به وسیله این قطعات نیز افزایش یافته‌است. وظیفه فن کامپیوتر این است که تا جای ممکن دمای این قطعات را در محدوده معیینی نگاه داشته تا مانع از خرابی و عدم پایداری آن‌ها در انجام کارها شود. گرمای زیاد موجب از کار افتادن یا عدم کارایی صحیح یا کاهش عمر این قطعات حساس به دما شود.


انواع مختلف فن[ویرایش]

یک فن کامپیوتر 80x80x25 میلی متر

فن‌هایی که بر روی کیس نصب می‌شوند[ویرایش]

این نوع فن‌ها به جهت انتقال هوای خارج از کیس به داخل آن استفاده می‌شوند. اگر هوای داخل کیس بیش از اندازه گرم باشد قطعات داخلی کیس نمی توانند خنک شوند. فن‌هایی که بر روی کیس بسته می‌شوند می‌توانند هوای بیرون کیس را به داخل آن منتقل کنند.

منابع[ویرایش]