فریدریکه فلیدنر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فریدریکه فلیدنر
Friederike Fliedner
Braunfels Burgweg 10 2120.JPG
لوح یادبود فلیدنر در خانهٔ محل تولد او در بروانفلز
زادروز۲۵ ژانویه ۱۸۰۰
بروانفلز
درگذشت۲۲ آپریل ۱۸۴۲
کایزرورت
در نزدیکی دوسلدورف
ملیتآلمانی
نام‌های دیگرفردریکه
پیشهمعلم و پرستار
والدینآندریاس مونستر - لوئیزه هارتمن

فریدریکه ویلهلمینه فلیدنر (به آلمانی: Friederike Wilhelmine Fliedner)،(۲۵ ژانویه ۱۸۰۰ بروانفلز; ۲۲ آپریل ۱۸۴۲ کایزرورت) با نام خانوادگی پدری (قبل از ازدواج) «مونستر»، یک معلم و پرستار آلمانی است.

زندگی[ویرایش]

او بزرگترین دختر یک معلم آلمانی بنام «آندریاس مونستر»(۱۷۷۵–۱۸۴۹) و «لوئیزه هارتمن» (۱۷۷۰–۱۸۱۶) از بروانفلز بود، هنگامیکه مادرش در سال ۱۹۱۶ بر اثر حصبه وفات یافت او به عنوان بزرگترین دختر خانواده مسئولیت ادارهٔ خانه و خانواده را متقبل شد. او همراه شش خواهر و برادر کوچکترش، مادربزرگ و پدرش زندگی می‌کرد. هنگامیکه پدرش بار دیگر در سال ۱۸۱۷ ازدواج نمود او باز هم به نامادریش در کارهای ادارهٔ خانواده کمک می‌نمود. دوستی او با مبلغان مذهبی اهل بازل و آشنایی با فعالیت‌های انسان دوستانهٔ آن‌ها باعث نفوذ عقاید مذهبی در وی شد.
پس از آنکه برادرانش خانهٔ پدری را ترک کردند و خواهر کوچکترش کارهای خانه را به عهده گرفت، فریدریکه می‌بایست درآمد کسب کند تا بتواند خانواده اش را از نظر مالی تأمین کند، به این دلیل آموزش معلمی دید و به عنوان معلم از سال ۱۸۲۶ تا ۱۸۲۸ در «دوستهال» (در نزدیکی دوسلدورف) در موئسسهٔ حمایت از کودکان بی سرپرست در یک کلیسای پروتستان مشغول به کار شد. در همین حال او به یک بیماری سخت دچار شد.
در سال ۱۸۲۳ او با «تئودور فلیدنر»، بنیان‌گذار و دبیر انجمن زندانیان وستفالنی آشنا شد و آن‌ها در سال ۱۵ آوریل ۱۸۲۸ ازدواج کردند که یازده فرزند حاصل این ازدواج بود. فردریکه در سال ۱۸۴۲ در هنگام زایمان آخرین فرزند خود از دنیا رفت.
فردریکه به همراه همسرش در «کایزرورت» در زمینهٔ کمک‌ها روحی، معنوی و درمانی بسار فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داد به طوری که امروزه تعداد بسیار زیادی از مؤسسات، تأسیسات و نهادهای درمانی-پرستاری به نام اوست.

یادبودها، بزرگداشت‌ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]