فابین فن اشلابرندرف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فابین فن اشلابرندرف
ستوان ارتش آلمان
اطلاعات شخصی
زاده
فابین لودویگ جورج ادولف کورت فن اشلابرندرف

۱ ژوئیهٔ ۱۹۰۷
هاله،
درگذشت ۳ سپتامبر ۱۹۸۰ (۷۳ سال)
ملیت  آلمان
تخصص نظامی و حقوقدان
مذهب پروتستان

فابین اودویگ جورج ادولف کورت فن اشلابرندرف (به آلمانی: Fabian Ludwig Georg Adolf Kurt von Schlabrendorff)‏ ستوان ارتش آلمان همچنین حقوقدان و از اعضای مقاومت المان و گروه کودتای ۲۰ ژوئیه ۱۹۴۴ بر عیله هیتلر و حزب نازی بود.

تلاش برای قتل هیتلر[ویرایش]

اشلابرندرف به عنوان حقوقدان تعلیم دیده بود اما در ۱۹۳۹ به ارتش پیوست و به عنوان گماشته ژنرال هنینگ فن ترشکو از افراد اصلی گروه ضد نازی بود منصوب شد. او به عنوان رابط ژنرال ترشکو با ژنرال لودویگ بک کارل گواردلر (به آلمانی: Carl Goerdeler) و ژنرال هانس استر و ژنرال فردریش اولبریشت فعالیت می‌کرد. و نقش‌های گوناگونی در برنامه‌های مختلف دسیسه علیه نازی‌ها داشت.

در زمان بازدید هیتلر ار اردوگاه مرکزی ارتش نزدیک اسمولنسک در روسیه (اتحاد جماهیر شوروی سابق) اشلابرندرف یک بمب ساعتی را به عنوان مشروب الکی کنیاک وارد هواپیمایی کرد که قرار بود هیتلر را به المان بازگرداند اما جاشنی بمب عمل نکرد که احتمالاً به خاطر سردی بیش از هوا بخصوص در ان قسمت خاص از هواپیما بوده‌است فردای ان روز اشلابرندرف خود را به هواپیما رساند از مانع شناسایی بمب شد.

به دنبال شکست کودتای ۲۰ ژوئیه اشلابرندرف به وسیله گشتاپو بازداشت شد و در زندان شکنجه شد در زندان او با همکارانش در مقاوت المان ملاقات کرد دریاسالار ویلهلم کاناریس ژنرال هانس استر اولریش فون هاسل جوزف مولر و الکساندر فون فالکنهازن.

در فوریه ۱۹۴۵ اشلابرندرف به مقابل دادگاه نمایشی نازی‌ها به نام دادگاه مردمی (به آلمانی: Volksgerichtshof) اورده شد در زمان محاکمه او ساختمان دادگاه مورد اثابت مستقیم بمبی که به وسیله گروه حملهٔ نیروی هوایی ارتش ایالات متحده امریکا (به فرماندهی سرهنگ دوم روبررت روزنتال) انداخته شده بود قرار گرفت. و قاضی دادگاه که رولاند فرایسلر بود کشته شد. او در حالی که هنوز مشغول بررسی پرونده اشلابرندرف بود به وسیله موج انفجار از پای در امد.

با این وجود بین فوریه تا مارس ۱۹۴۵ اشلابرندرف به اردوگاه مرگ زاخسنهاوزن اردوگاه مرگ فلوسنبورگ اردوگاه کار اجباری داخاو و اینسبروک برده شد در ماه اوریل او را به همراه ۱۴۰ نفر دیگر از افراد برجسته زندانی در داخاو به ترول فرستادند. در انجا اعضای اس اس برای فرار از متفقین زندانیان را رها کردند. اشلابرندرف در ۵ مارس به وسیله ارتش پنجم ایالات متحده امریکا ازاد شد.

بعد از جنگ[ویرایش]

بعد از جنگ به گروه پروتستان سنت جان پیوست و در ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۴ ریاست ان را به عهده داشت.

از ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۵ او قاضی دادگاه قانون اساسی المان غربی بود که بالاترین دادگاه کشور به شمار می‌رفت.

نقل قول[ویرایش]

او در کتاب افسران علیه هیتلر می‌گوید: ((جلوگیری از این موفقیت هیتلر به هر روشی و به هر منظوری حتی به بهای سنگین شکست المان در جنگ اولین و ضروری ترین وظیفه ما بود.))

منابع[ویرایش]