علی گلاویژ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
علی گلاویژ
زاده ۱۳۰۱
بوکان
درگذشته ۱۳۶۷
تهران
شغل نویسنده، مترجم و گوینده بخش کردی رادیو پیک ایران و عضو کمیته مرکزی حزب توده ایران

علی گلاویژ (۱۳۰۱ در بوکان - ۱۳۶۷ در تهران)، نویسنده، مترجم و گوینده بخش کردی رادیو پیک ایران و عضو کمیته مرکزی حزب توده ایران بود.

زندگی[ویرایش]

علی گلاویژ در سال ۱۳۰۱ در شهر بوکان کردستان به دنیا آمد. وی دارای دکترای اقتصاد از آذربایجان شوروی بود. در سال ۱۳۲۰ به جنبش کردستان پیوست و در سال ۱۳۲۵ برای ادامه تحصیل به همراه ۶۰ تن دیگر از اعضای حزب دموکرات کردستان به شوروی رفت. با سقوط جمهوری کردستان به همراه چندین تن دیگر در شوروی ماندگار شدند. علی گلاویژ به زبان‌های کردی، فارسی، آذری، روسی، فرانسه و آلمانی تسلط کامل داشت. وی برادر ادیب کرد حسن صلاح بود.

دیدگاه‌ها[ویرایش]

وی هنگام طرح مسئله ملی تأکید کرده‌است: «برای حل درست مسئله ملی باید آن را به درستی طرح کرد، و برای طرحِ درست آن باید خودِ مسئله را آن‌چنان‌که هست به شیوه علمی درک نمود“(علی گلاویژ، ”دربارهٔ سیاست ملی حزب توده ایران»، چهل سال در سنگر مبارزه، صفحه ۲۳۱).

مرگ[ویرایش]

علی گلاویژ در ۷ اردیبهشت ۱۳۶۲ دستگیر می‌شود و به نوشته کتاب «شهیدان توده‌ای»، گلاویژ در سال ۱۳۶۷ در اوین در زمره کشتار شهریور ۱۳۶۷ اعدام شد. وی یکی از رهبران کشته شده حزب توده در جریان کشتارهای ۶۷ محسوب می‌شود.

تالیفات[ویرایش]

  • مناسبات ارضی در کردستان: فروپاشی نظام عشیره‌ای

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]