عمو فیتیله‌ای‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از علی فروتن)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

عمو فیتیله‌ای‌ها یا عموهای فیتیله‌ای نام یک گروه متشکل از محمد مسلمی و حمید گلی و علی فروتن است که با هم به عنوان عمو فیتیله‌ای‌ها در مجموعه‌های تلویزیونی و تئاترها برای کودکان نقش اصلی را اجراء می‌کنند. این گروه تاکنون چندین مجموعهٔ تلویزیونی در شبکه‌های وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ساخته‌اند. تیم فیتیله‌ها بعد از ضبط بیش از هزار قطعه موسیقی و اجرای کنسرت شادیانه‌های کودکی پا به عرصه موسیقی کودک و خوانندگی گذاشته‌اند.برنامه فیتیله با استقبال پی در پی و بی نظیر کودکان و نوجوانان حتی بزرگسالان قرار گرفت .برنامه هایی با تقلید از آنها در شبکه های استانی وبرنامه های خارج از کشور شکل گرفت .حتی در زمانی برنامه ای با عنوان جمعه به جمعه در همان شبکه ( شبکه2 ) با تقلید از عمو های فیتیله ای به روی آنتن رفت اما با بی توجهی مخاطب روبه رو شد و مردم سراغ عمو های فیتیله ای را میگرفتند.و بین مردم از محبوبیت خاصی برخوردار شدند.در حال حاضر به دلیل حمایت نکردن مالی صدا و سیما از برنامه های کودک ،این برنامه محبوب در بلا تکلیفی به سر میرود .و به گفته محمد مسلمی "کارگردان و بازیگر فیتیله بچه‌ها برنامه خوبی برای سر گرم شدن ندارندو کسی هم به فکر نیست! /ولی رو آوردن بچه ها به شبکه های کودک ماهواره ای که به طور غیر مستقیم اخلاق و اعتقاد و دغدغه بچه هامان را عوض می کند، روی آورده اند.عمو ها هم اکنون در دل بچه ها جای دارند.

فیتیله جمعه تعطیله[ویرایش]

در فروردین ماه ۱۳۸۳ گروه تئاتر چهره نما که شامل :(علی فروتن، محمد مسلمی و حمید گلی) بود تصمیم گرفتند که از تجربیات خود استفاده و برنامه ای درست کنند که صبح ها از شبکه دو پخش شده و مخصوص کودکان باشد. این برنامه تا اسفند ۱۳۸۹ ادامه داشت و پس از جدایی مجید قناد مجری محبوب این برنامه از این گروه توقف یافت و در خرداد ۱۳۹۰ فیتیله ۲ که در جمعه شب ها پخش می شد، جای آن را به این برنامه داد.

فیتیله ۲[ویرایش]

این برنامه نیز شامل (محمد مسلمی، حمیدگلی و علی فروتن) است و در جمعه شب ها ساعت ۲۱:۰۰پخش می شد. ولی پس از مدتی به جای ساعت ۲۱ ساعت ۱۴:۰۰ پخش می شد. در ۱۵ آبان ۱۳۹۴ نمایشی اجرا شد در این برنامه که با اعتراض برخی از ترک زبانان روبرو شد و آنان ممنوع التصویر شدند ولی از اردیبهشت ۱۳۹۶ دوبار برنامه ی آنان روی آنتن رفت ولی دوباره در آبان ماه ۱۳۹۶ به علت حمایت نشدن این برنامه متوقف شد. اکنون دیگر برنامه ای به نام فیتیله روی آنتن نمیرود. به گفته ی علی فروتن رونق این برنامه در پخش زنده ی آن بود ولی دیگر پخش زنده نمی‌شود و کلاً برنامه‌ی فیتیله پخش نمی شود.

تاریخچه[ویرایش]

مسلمی، گلی و فروتن در سال ۱۳۶۴ زمانی که در مدرسهٔ هنر و ادبیات صدا و سیما بودند، گروهی به نام گروه تئاتر چهره‌نما تشکیل دادند. اولین کار حرفه‌ای این گروه با نام جنگ زنگ بیداری برای گروه کودک شبکه یک در سال ۱۳۶۷ انجام شد.[۱] از آن زمان فعّالیت این گروه عمدتاً به صورت اجراهای زنده در برنامه‌های کودکان در تلویزیون ایران بوده‌است، اگر چه اجراهای زندهٔ دیگری نیز به صورت سیّار داشته‌اند، از جمله در اردوگاه‌های افغان پس از جنگ افغانستان.

اولین برنامهٔ این گروه در سری فیتیله‌ای‌ها برنامهٔ فیتیله جمعه تعطیله بود که از فروردین سال ۱۳۸۲ با تهیه‌کنندگی مجید قناد تولید و از شبکه دو تلویزیون ایران پخش می‌شد. در اسفند ۱۳۸۹ خبرهای ضد و نقیضی راجع به پایان تولید این برنامه منتشر شد که بعداً به اختلاف نظرها بین گروه فیتیله‌ای‌ها و تهیه‌کنندهٔ برنامه مربوط دانسته شد.[۲][۳] این در حالی است که در ده ماه همان سال خبر جدایی قناد از این برنامه داده شده بود و رفتن قناد برای «حفظ جذابیت برنامه» توصیف شده‌بود.[۴]

در سال ۱۳۹۰ خبر از بازگشت این برنامه به شبکه دو داده شد.[۵] برنامهٔ جدید با نام فیتیله ۲ و در زمانی جدید (جمعه‌ها ساعت ۲ بعد از ظهر) از شبکه ۲ پخش می‌شود. این برنامه ابتدا قرار بود با نام «فیتیله شبانه» و برای پخش از شبکه دو در جمعه شب‌ها تولید شود اما بعداً ساعت پخش آن به بعد از ظهر جمعه تغییر کرد.[۶]

همچنین در سال ۱۳۹۰ این گروه از شروع فعالیت سینمایی خوب خبر داد. اولین فیلم این گروه «فیتیله و ماه پیشونی» نام داشت که در سال ۱۳۹۰ تصویربرداری آن آغاز شد و در سال ۱۳۹۱ در سینماهای ایران به نمایش درآمده که کارگردانی آن را آرش معیریان بر عهده داشت که با استقبال خوبی مواجه شد.[۷][۸]

حواشی[ویرایش]

پس از پخش نمایش هتل فیتیله‌ای در ۱۵ آبان ۱۳۹۴ و انتقاداتی که به دیالوگ‌های این نمایش از سوی آذری‌های ایران، انجام شد، پخش این مجموعه متوقف شد.[۹][۱۰] صدا و سیمای ایران در بیانه‌ای رسمی، دلیل توقف پخش این مجموعه را وجود «دیالوگ‌هایی به زبان ترکی آذربایجانی» در این مجموعه اعلام کرد که «باعث تمسخر و در نتیجه رنجش خاطر و ناراحتی» ایرانیان ترک‌زبان آذری را به دنبال داشت.[۱۱] برخی منابع توقف فوری پخش برنامه را تلاشی برای جلوگیری از دامنه‌دار شدن خشم ترک‌زبانان آذری ایران دانسته‌اند.[۱۲] شورای امنیت کشور به تلویزیون ایران دربارهٔ این برنامه هشدار داد و از رئیس سازمان صدا و سیما خواست که از مردم عذرخواهی کند.[۱۳] با این حال، و علی‌رغم عذرخواهی رئیس صدا و سیما بابت این اتفاق،[۱۴] برخی خبرگزاری‌ها از تجمّع ترک‌زبان‌های آذری در چند شهر ایران در اعتراض به این رویداد خبر دادند.[۱۵] یکی از نمایندگان ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به این برنامه آن را به دلیل رای اوردن خودتوهین‌آمیز خواند و خودش را به تمام بچه های ایران مدیون کرد.[۱۶] [۱۷][۱۸]و بعد از چند ماه بنا به درخواست زیاد بینندگان به تلویزیون برگشتند هم اکنون از محبوب ترین‌های کودک هستند.

اعضای گروه[ویرایش]

گروه متشکل از محمد مسلمی، حمید گلی و علی فروتن است.

محمد مسلمی[ویرایش]

مسلمی در ۸ تیر ۱۳۴۸ در انزلی متولد شد و اصالتاً آذری و از خطهٔ اردبیل است.[۱۹] او در مجتمع آموزشی سینما در رشته کارگردانی و بازیگری فارغ‌التحصیل شد و نیز دوره‌های آموزشی حمید سمندریان را طی نمود و از سال ۱۳۶۴ به صورت حرفه‌ای در صحنه تلویزیون به فعالیت پرداخت.

حمید گلی[ویرایش]

گلی در ۱۰ فروردین ۱۳۴۸ در تهران به دنیا آمد.[۲۰] او در مجتمع آموزشی سینما در رشته کارگردانی و بازیگری فارغ‌التحصیل شد و از سال ۱۳۶۴ به صورت حرفه‌ای در صحنه تلویزیون به فعالیت پرداخت.

علی فروتن[ویرایش]

فروتن در ۳ بهمن ۱۳۴۶ در بروجرد متولد شد.[۲۱][۲۲] او در مجتمع آموزشی سینما در رشته کارگردانی و بازیگری فارغ‌التحصیل شد و نیز دوره‌های آموزشی حمید سمندریان را طی نمود و از سال ۱۳۷۳ به صورت حرفه‌ای در صحنه تلویزیون به فعالیت پرداخت. او به غیر از برنامه‌های مرتبط با مجموعهٔ فیتیله‌ای‌ها، در مجموعهٔ «کارگاه خصوصی من» (شبکه دو)، آتینگا و پاتینگا در شهر، و سریال عکاسخانه.[۲۳] نیز نقش‌آفرینی کرده‌است.

آثار[ویرایش]

تک آهنگ‌ها[ویرایش]

 • ایران

جوایز[ویرایش]

از دستاوردهای این گروه می‌توان به دریافت دو جایزه رادیویی و تلویزیونی اتحادیه رادیو تلویزیونی آسیا-اقیانوسیه و کسب موفقیت‌های مختلف در جشنواره‌های تئاتر کشوری در دو حوزه بزرگسال و کودک اشاره کرد. همچنین برنامه این گروه جزو اولین برنامه‌هایی بود که از شبکه جام جم آمریکا پخش شد و توانست با جذب مخاطبان بسیار حوزه مخاطبان خود را از سطح ملی به بین‌المللی برساند.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع و پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ «تاریخچه فیتیله‌ای‌ها». وب‌گاه فیتیله‌لند. بازبینی‌شده در ۶ ژوئن ۲۰۱۵. 
 2. «یک اتفاق نادر در تلویزیون / فیتیله‌ای‌ها از شبکه دو خداحافظی کردند». خبر آنلاین، ۳ اسفند ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در ۶ ژوئن ۲۰۱۵. 
 3. «حکایت رفتن فیتیله‌ای‌ها». خبر آنلاین، ۳ اسفند ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در ۶ ژوئن ۲۰۱۵. 
 4. «رفتن عمو قناد برای حفظ جذابیت برنامه «فیتیله‌ای‌ها» بود». خبر آنلاین، ۷ دی ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در ۶ ژوئن ۲۰۱۵. 
 5. «فیتیله‌ای‌ها به شبکه دو بازگشتند». خبر آنلاین، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۶ ژوئن ۲۰۱۵. 
 6. «پخش «فیتیله شبانه» در بعد از ظهرها». صراط نیوز، ۹ مرداد ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۶ ژوئن ۲۰۱۵. 
 7. «فیتیله‌ای‌ها هر سال یک فیلم برای بچه‌ها دارند». خبرآنلاین، ۴ شهریور ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۶ ژوئن ۲۰۱۵. 
 8. «نمایش «قلاده‌های طلا» و «فیتیله و ماه پیشونی» با بلیت دو هزار تومانی». خبر آنلاین، ۲۱ فروردین ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۶ ژوئن ۲۰۱۵. 
 9. «اشتباه برنامه هتل فیتیله‌ای را جبران می‌کنیم». خبرگزاری صدا و سیما، ۱۷ آبان ۱۳۹۴. بازبینی‌شده در ۹ نوامبر ۲۰۱۵. 
 10. «صداوسیما عذرخواهی کرد/ پخش برنامه فیتیله متوقف شد». خبرآنلاین، ۱۷ آبان ۱۳۹۴. بازبینی‌شده در ۹ نوامبر ۲۰۱۵. 
 11. «پخش برنامه «فیتیله» از تلویزیون ایران متوقف شد». بی‌بی‌سی فارسی، ۸ نوامبر ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۹ نوامبر ۲۰۱۵. 
 12. «شوخی لهجه‌دار فیتیله‌ای‌ها را ممنوع‌التصویر کرد». ایران‌وایر، ۸ نوامبر ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۹ نوامبر ۲۰۱۵. 
 13. «شورای امنیت کشور دربارهٔ برنامه فیتیله به تلویزیون ایران تذکر داده‌است.». بی‌بی‌سی، ۱۰ نوامبر ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۵. 
 14. «رئیس صدا و سیما بابت فیتیله عذرخواهی کرد». صدای آمریکا، ۹ نوامبر ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۹ نوامبر ۲۰۱۵. 
 15. «تجمع‌های آذری‌ها در اعتراض به «فیتیله» در چند شهر ایران». صدای آمریکا، ۹ نوامبر ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۹ نوامبر ۲۰۱۵. 
 16. «نماینده ارومیه: «فیتیله» خنده آور نبود، توهین آمیز بود». ایران‌وایر، ۱۰ نوامبر ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۵. 
 17. «پخش زنده از صدا و سیما جمع می‌شود، اتفاقی که تازه نیست». ایران‌وایر، ۱۰ نوامبر ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۵. 
 18. «توقف برنامه عمو پورنگ». ایران وایر، ۱۱ نوامبر ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۵. 
 19. «بیوگرافی محمد مسلمی». فیتیله ۲. بازبینی‌شده در ۷ ژوئن ۲۰۱۵. 
 20. «بیوگرافی حمید گلی». فیتیله ۲. بازبینی‌شده در ۷ ژوئن ۲۰۱۵. 
 21. تبیان. «با علی فروتن، عموی فیتیله‌ای مهربان در تبیان (مصاحبهٔ اختصاصی)». 
 22. http://ch2.iribtv.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=2087&Itemid=71فیتیله /پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه ۲ سیمای جمهوری اسلامی ایران.
 23. http://ch2.iribtv.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=102&Itemid=71عکاسخانه سیما/شبکه ۲ سیمای جمهوری اسلامی ایران.
 24. «خداحافظی فیتیله‌ای‌ها از شبکه دو». روزنامه فردا، ۱۴ مرداد ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۲. 
 25. «فیتیله و ماه پیشونی». سینما سوره. بازبینی‌شده در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]