علوم ریاضی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

علوم ریاضی (به انگلیسی: Mathematical sciences) یک اصطلاح گسترده‌است که به رشته‌های دانشگاهی اشاره دارد که زمینه اصلی آنها ریاضی است اما به طور کلی ممکن است تنها به مسائل ریاضی نپردازند. به طور مثال، آمار، رشته ایست که از روش‌های ریاضی استفاده می‌کند ولی اهداف خاصی را در سایر علوم غیر از ریاضی دنبال می‌کند. علم کامپیوتر، علم محاسبات، تحقیق در عملیات، رمز شناسی، فیزیک نظری و علم آمار شاخه‌های دیگری هستند که می توان آنها را به عنوان علوم ریاضی در نظر گرفت.

اخیرا پژوهشگران سایر رشته‌ها مانند رشته‌های مختلف پزشکی به مدل سازی ریاضی انواع مختلف مسائلی رو آورده‌اند که با آنها مواجهند و این امر باعث ایجاد و گسترش رشته‌های متنوعی با زمینه ریاضی در دانشکده‌ها و پژوهشکده‌های ریاضی شده‌است. به عنوان مثال در موسسه تحقیقات ریاضی و فیزیک نظری واقع در میدان نوبنیاد تهران پژوهشگران در قالب یک کار مشترک گروهی به بررسی ساختار‌های ریاضی سلول‌ها پرداخته‌اند.

برخی از موسسات (از قبیل دانشگاه نظامی ایالات متحده، یا دانشگاه خارطوم)، در علوم ریاضی یا برخی از موسسات (مثل دانشگاهرود آیلند) در علوم ریاضی کاربردی مدرک تحصیلی ارائه می‌دهند.

پیوند به بیرون[ویرایش]