عضله دلتوئید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عضله دلتوئید
Deltoideus.png
عضله دلتوئید
1119 Muscles that Move the Humerus b.png
عضلات اتصال دهنده اندام فوقانی به ستون مهره‌ها
جزئیات
ریشهمرز قدامی و سطح فوقانی از ثلث جانبی (طرفی) ترقوه، زائده سرشانه‌ای، خار کتف از کتف
پیوستبرآمدگی دلتوئیدی از استخوان بازو
سرخرگسرخرگ سینه‌ای‌سرشانه‌ای، قدامی و سرخرگ پسین چرخشی بازو
عصب محیطیعصب زیربغلی
حرکتابداکشن شانه، فلکشن و اکستنشن
آنتاگونیستماهیچه پشتی بزرگ
شناسه‌ها
لاتینMusculus deltoideus
MeSHD057645
TA98A04.6.02.002
TA22452
FMA32521

ماهیچهٔ دلتوئید[۱] (به انگلیسی: Deltoid Muscle) ماهیچه‌ای در بدن انسان است که محیط گرد شانه را تشکیل می‌دهد. این عضله بزرگترین و قویترین عضله شانه است و برجستگی شانه را می‌سازد. این عضله سطحی شانه شامل سه بخش قدامی، میانی و خلفی است و هر سه بخش قابل لمس هستند و در مردان به طور نسبی بزرگتر است. سر ثابت این عضله از یک سوم بخش خارجی ترقوه، بالای زائده سرشانه‌ای (آکرومیون)، و خار کتف شروع می شود و به وسط سطح خارجی بازو می چسبید.

این ماهیچه در ظاهر از سه مجموعه الیاف جداگانه تشکیل شده‌است اما ماهیچه‌نگاری الکتریکی نشان می‌دهد که عضله دلتوئید در اصل دست کم از هفت گروه از الیاف تشکیل شده که حرکات هر یک جداگانه توسط دستگاه عصبی مرکزی هماهنگ می‌شود.

خاستگاه ماهیچه دلتوئید، استخوان ترقوه و سرشانه (اخرمی) است، پیوندگاه آن از برجستگی دلتوئید (توبروزیته دلتوئید) استخوان بازو، عصب‌گیری آن از عصب زیربغلی (اگزیلاری) و کار آن دور کردن، خم کردن و باز کردن بازو است.

کارکرد[ویرایش]

این عضله در حرکات فلکسیون، اکستانیسون و آبدوکسیون بازو دخالت دارد.

کلاهک گرداننده[ویرایش]

جهار ماهیچه بالاخاری، زیرخاری، زیرکتفی و ماهیچه گرد کوچک (ترس مینور) مانند کلاهکی دور تا دور کپسول مفصل شانه چسبیده‌اند و باعث تقویت این مفصل می‌شوند و حرکات چرخشی این مفصل را ایجاد نموده و کنترل می‌نمایند.

منابع[ویرایش]

  • Wikipedia contributors, "Deltoid muscle," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Deltoid_muscle&oldid=433681411 (accessed July 16, 2011).
  • آناتومی پایه _ کمیته تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس / شهریور ماه ۱۳۸۹
  • دریک، ریچارد ال.؛ وگل، وین؛ میچل، آدام (۱۳۹۴). Gray's anatomy for Students [اطلس آناتومی گری]. ترجمهٔ مهری میرحسینی و دیگران. تهران: نشر پرستش. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۷۸۱۷-۴۱-۴.

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]